Reklama
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Marka Mk 8, 27-35
Deklaracja wyznawanej wiary zawarta jest w tzw. symbolu wiary. Słowa greckie symbolon czy też łacińskie symbolum tłumaczone jako znak rozpoznawczy. Chodzi o znak, który reprezentuje albo zastępuje ukryte idee, przedmioty lub osoby.
Zacznijmy od samej nazwy. Jej pierwszy człon wiąże się z rzymskim władcą – cezarem. Starożytni zakładane miasta często dedykowali królom lub zmieniali ich nazwy na imiona panujących. Ale skąd Cezarea na terenie Ziemi Świętej?
Chrześcijaństwo to sposób życia, a chrześcijanin to ten, który należy do Chrystusa. Gdy jednak przyjrzymy się przeżywaniu naszej wiary, zauważymy, że często traktujemy ją jako mechaniczny kult, jako religię – jedną z wielu – którą możemy sobie wybrać. Wtedy tracimy szansę na to, żeby przeżywać chrześcijaństwo jako spotkanie, jako życie w nieustannej obecności. Kogo? Jezusa Chrystusa.
Była wizjonerką, mistyczką, lekarką, kompozytorką i pisarką – jej pisma inspirują po dziś dzień.
15-18
życie Kościoła
Świat współczesny charakteryzuje się wielokulturowością i multireligijnością. Ludzie różnych narodów, kultur i religii zamieszkują zarówno metropolie, jak i w małe miasta czy osady. Szkoły coraz częściej także mają charakter wieloetniczny oraz wielokulturowy, podobnie parafie Kościoła katolickiego. Rosnącą rolę w kształtowaniu postaw ludzi różnych kultur wobec siebie mają też media.
Na pewno nie były i nie są przyzwoleniem na czynienie grzechów na zasadzie „hulaj dusza, piekła nie ma”. Odpust nie jest także darowaniem grzechów, lecz kar doczesnych za grzechy. Odpuszczenie grzechu dokonuje się wcześniej i jest koniecznym warunkiem otrzymania odpustu. Można powiedzieć, że winę gładzi sakrament pokuty, a karę za grzechy – odpust.
Jak wychowywać? (...) „Krytyczni” intelektualiści wszelkiego rodzaju uciszali rodziców na tysiące sposobów, by bronić młode pokolenia przed szkodliwymi konsekwencjami wychowania w rodzinie. Rodzina została oskarżona m.in. o despotyzm, faworyzowanie, konformizm, tłumienie uczuć, które rodzi konflikty. W rezultacie doszło do rozdziału między rodziną i społeczeństwem, między rodziną i szkołą.
24-27
moim zdaniem
Cechowało go tak bezgraniczne oddanie Kościołowi, że nawet kiedy już był starszy i chorował na cukrzycę, jechał na drugi kraniec Polski, aby zrobić zdjęcia z uroczystości kościelnej.
Współczesna sztuka woli portretować złoczyńców niż dobrych, a zło jest dla niej pożywką jako bardziej malownicze niż nudne – z jej punktu widzenia – przejawy dobra.
34-35
sprawy rodzinne
To jeden z najbardziej kluczowych i delikatnych okresów w życiu rodziny.
38-39
niedziela z kulturą
44
Kącik dla dzieci
50-51
53
Niedziela z kulturą
55-61
55
dobre rady
Pierwszy rok życia dziecka to czas nieustannych rekordów
Do mojego ojca zadzwonił ktoś z propozycją zmiany umowy. Ojciec się zgodził, po czym okazało się, że warunki nowej umowy są bardzo niekorzystne i w dodatku ze strony firmy, której nazwa brzmiała bardzo podobnie do nazwy znanego operatora telekomunikacyjnego. Jak zerwać taką umowę?
62-63
Niedziela z kulturą
64
Bliżej Życia z Wiarą
Każdy potrzebuje świadomości, że jest dla kogoś drugiego ważny. Zarówno w domu, jak i w pracy. Na co dzień, bez szczególnego powodu.
Cudze chwalicie, swego nie znacie... W myśl tego przysłowia zaprosiliśmy naszą stałą autorkę Angelikę Kawecką, żeby tym razem stanęła po drugiej stronie mikrofonu i opowiedziała o sobie.
Jeśli problem alkoholizmu nie jest obcy w twoim środowisku, to warto przeczytać tę książkę.
Jego awanturnicze, barwne i w gruncie rzeczy tragiczne życie to niezwykła historia losów człowieka, którą mógłby napisać zdolny scenarzysta filmowy.
Istnieją uniwersalne zasady, które niezależnie od typu raka i leczenia można wprowadzić do codziennego życia celem szybszego zdrowienia.
Dla zdrowia jelit mistyczka polecała miód z mieszanką przypraw i gruszkami.
Lubię, jak przy końcu lata kwitnie wrzos. Wówczas w lasach, na łąkach i torfowiskach pojawiają się dywany jasnofioletowych kwiatów. Bóg dał go nam za lekarstwo, a nie tylko jako ozdobę.
Zupy ze świeżych warzyw są najzdrowsze. Warto je przygotowywać teraz, kiedy w ogrodach i na straganach warzyw jest całe mnóstwo.
Italia wydała całą rzeszę świętych i błogosławionych. Dziś zapraszamy na wędrówkę śladami najpopularniejszych z nich.
66-79
Niedziela Plus
Grupa uwielbienia tańcem z flagami przy parafii Wszystkich Świętych w Brusach (diec. pelplińska) została utworzona w 2016 r. dzięki współpracy ks. Pawła Orłowskiego i Anny Stoltmann. Na początku grupa liczyła 6 dziewcząt i obrała nazwę Credo – czyli łacińskie „wierzę”. W ciągu ostatnich lat rozwinęła się tak, że dziś należy do niej 30 osób.
Do Pana Boga wszystko należy i od Niego wszystko zależy, i w tym powiedzeniu jest sedno pobożności góralskiej, że człowiek musi czuć zależność od Pana Boga na każdym kroku – zaznacza ks. Władysław Zązel, kapelan Związku Podhalan.
Spotykając się wokół tego wydarzenia, dziękujemy przede wszystkim Panu Bogu, że pozwolił nam przeżyć te trudne i wielkie dni – powiedziała s. Maksymilla Pliszka.
„Tylko mając spojrzenie duchowe, tylko odzyskując mądrość serca, możemy odczytać i zinterpretować nowość naszych czasów i na nowo odkryć drogę do komunikacji w pełni ludzkiej...” – napisał papież Franciszek w orędziu na 58. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.
Na zaproszenie Rady Narodowej Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce chór „Oremus” z Miłakowa wyruszył na XXXI Pielgrzymkę Franciszkańskiego Zakonu Świeckich na Jasną Górę.
Już po raz drugi zespół Domu Hospicyjnego Caritas im. św. Józefa z Sopotu zaprosił w ostatnią niedzielę tegorocznych wakacji na piknik w ogrodzie hospicyjnym.
To wyjątkowa przestrzeń spotkania młodych ludzi z całej Polski w duchu Polskiej Lizbony podczas zeszłorocznych Światowych Dni Młodzieży.
Niedziela bielsko-żywiecka
>– Na nasze trudne czasy potrzebujemy przykładu św. Melchiora Grodzieckiego z jego fundamentalnym wyborem Boga i zbawienia – zauważył bp Roman Pindel 1 września, podczas uroczystości ku czci św. Melchiora Grodzieckiego.
– Szukanie Boga zawsze będzie wielkim wysiłkiem. Dlatego to jest świetne miejsce, wyjątkowy czas, bo każdy z nas podjął wysiłek, by tu przyjść i szukać Pana, spotkać się z Nim – mówił ks. Tomasz Nowak na Hrobaczej Łące w Beskidzie Małym.
Na terenie naszej diecezji odbyło się kilka inicjatyw promujących trzeźwy styl życia.
Niedziela częstochowska
Gdyby nie było p. Genowefy, to pewnie nie zdecydowałbym się na prowadzenie Muzeum Monet i Medali św. Jana Pawła II – powiedział Krzysztof Witkowski podczas jubileuszu 70-lecia pracy zawodowej Genowefy Turek.
Życzę wam tego przeżycia, żebyście w Maryi, wpatrując się w Jej oczy, a przez oczy w Jej serce, znaleźli siebie – zwrócił się do wiernych abp Wacław Depo.
Po zakończonym sezonie pieszych pielgrzymek na Jasnej Górze pozostały wspomnienia. Warto jednak zaznaczyć, że pątnicy przez cały rok przybywają do Matki Bożej i tak naprawdę pielgrzymowanie trwa nieustająco.
Niedziela podlaska
Tradycją już stały się czuwania modlitewne członków Kół Różańcowych, a miejscem spotkań dotychczas były diecezjalne sanktuaria maryjne.
Biskup Piotr Sawczuk 24 sierpnia przewodniczył uroczystościom związanym ze 125. rocznicą poświęcenia kościoła parafialnego w Stoczku oraz z 100. rocznicą śmierci jego budowniczego ks. Stefana Obłozy.
Jest już tradycją, że w sobotę przed wspomnieniem bł. Ignacego Kłopotowskiego wierni z okolic Drohiczyna podążają śladami jego pierwszych lat życia.
Niedziela kielecka
W katedrze kieleckiej podczas Mszy św. w dniach 27-28 sierpnia bp Jan Piotrowski, bp Andrzej Kaleta i bp Marian Florczyk modlili się za katechetów, wychowanków i rodziców o dobry rok szkolny i dobre owoce pracy katechetycznej i formacji dzieci i młodzieży.
Dziesiątki pątników z różnych grup i parafii spotkały się w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Wiśniówce na Mszy św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Kalety. Dziękowali Bogu za łaskę wędrowania w 43. Kieleckiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę.
Wspomnienie wojennych wydarzeń z lat 1939-45 towarzyszy nam Polakom szczególnie we wrześniu, na stałe wpisanym w historię Polski jako miesiąc najazdu hitlerowskich Niemiec i preludium do dziejowej tragedii. Każda parafia ma swoją bolesną cząstkę tej wojennej epopei. Jedną z nich jest Mstyczów. Część wojennych faktów wciąż odkrywają historycy.
Niedziela małopolska
Stop deprawacji naszych dzieci, stop indoktrynacji według dyrektyw unijnych – przekonywała Magdalena Czarnik.
Rozpacz była okropna – wspomina Hanna Katarzyna Zawistowska-Nowińska „Hanka Zerwicz”.
Rozwój człowieka trwa do końca życia – przekonuje w rozmowie z Niedzielą ks. prof. Jan Dziedzic.
Niedziela lubelska
Musimy dać świadectwo odwagi i wytrwałości w obronie nauki religii w polskich szkołach – podkreślają katecheci.
W bł. Rodzinie Ulmów widzimy wzór do naśladowania; chcemy promieniować świętością – powiedział ks. Andrzej Juźko, proboszcz parafii św. Anny w Lubartowie.
We wrześniu przywołujemy rocznicę bohaterskiej obrony polskich granic z 1939 r., ale też utworzenia Korpusu Ochrony Pogranicza w 1924 roku.
Niedziela legnicka
Ostatnia sobota sierpnia w diecezji przeżywana jest jako dzień skupienia katechetów świeckich i sióstr zakonnych. Miejscem spotkania jest Krzeszów. Tak było również 31 sierpnia.
Ziemia mazowiecka i podlaska jest bogata w świętych, którzy poświęcili życie dla Chrystusa, a nawet przelali za Niego krew. Wyjątkowym męczennikiem współczesnej historii polskiego Kościoła jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko.
24 sierpnia na stadionie LZS Fatma w Pobiednej odbył się IV Festyn Rodzinny, na który zaprosiła parafia Podwyższenia Krzyża Świętego wraz z gminą miejską Świeradów-Zdrój.
Niedziela łódzka
W tym Kościele wzrastałem, otrzymałem sakramentalny dar święceń, posługiwałem i uczyłem się ukazywać innym Chrystusa – mówił bp Krzysztof Nykiel.
Kapłan, społecznik, filantrop, archiwista… Wspominamy ks. Stanisława Muznerowskiego w stulecie jego śmierci.
Kościół jest szkołą, która nigdy się nie kończy. A na pewno nie kończy się tak, jak szkoły czy też uczelnie, w których w swoim życiu się kształciliśmy – powiedział kard. Grzegorz Ryś, zachęcając wiernych do włączenia się w formację religijną.
Niedziela przemyska
Nie pozwólmy, aby poniżano godność strażników bezpieczeństwa i niepodległości – powiedział ks. mjr Włodzimierz Skoczeń.
Był to dla mnie naprawdę wspaniały czas i dużo się zmieniło w moim życiu – powiedziała jedna z uczestniczek wakacyjnych rekolekcji w Strachocinie.
Twoje niespodziewane odejście księże Janie poruszyło tysiące serc, które wciąż nie mogą uwierzyć w to, co się wydarzyło.
Niedziela rzeszowska
W Parku Papieskim przy katedrze rzeszowskiej rolnicy z całego Podkarpacia świętowali XXIV Dożynki Województwa Podkarpackiego, które połączone były z Dożynkami Diecezji Rzeszowskiej.
Każda wspólnota może przywołać sylwetkę duszpasterza, który wpłynął na jej rozwój, a zarazem był wzorem do naśladowania.
Piszę „nasza Róża”, bo Róża Kozakowska, dwukrotna mistrzyni igrzysk paraolimpijskich (w Tokio w 2021 r. i w Paryżu w 2024 r.) oraz rekordzistka świata w rzucie maczugą, a także wicemistrzyni w pchnięciu kulą kobiet, mieszka na Podkarpaciu, w Przyłęku (gm. Niwiska, a więc także w diecezji rzeszowskiej).
Niedziela sandomierska
W przededniu nowego roku szkolnego 2024/2025, katecheci świeccy, osoby zakonne i księża uczący religii przybyli do Sandomierza na coroczną kongregację katechetyczną.
Ufam, to zespół katolicki, który działa od 2016 r. Ich utwory obejmują każdy klimat muzyczny, a pomysły do tworzenia tekstów czerpią z Biblii. Właśnie wydali debiutancką płytę pt. Jak dziecko. O jej powstaniu opowiada Marcin Walas, saksofonista zespołu.
W miejscowości Glinka, niedaleko Ćmielowa, archeolodzy odkryli dwa groby wojowników z plemienia Wandalów.
Niedziela sosnowiecka
- Przypatrzcie się powołaniu waszemu – powiedział bp Artur Ważny podczas Mszy św. inaugurującej nowy rok katechetyczny.
Od blisko ćwierćwiecza Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia buduje żywy pomnik św. Jana Pawła II, pomagając młodzieży z niezamożnych rodzin.
Z ks. Michałem Fucią, misjonarzem z diecezji sosnowieckiej, który przez kilka najbliższych lat będzie pracował na Martynice, rozmawia ks. Przemysław Lech.
Niedziela świdnicka
Już po raz czwarty Głuszyca gościła uczestników Sudeckiego Forum Inicjatyw, które w dniach 29 sierpnia – 1 września zgromadziło przedstawicieli różnych środowisk. Debatowano nad wyzwaniami związanymi z wiarą, kulturą i ekonomią Dolnego Śląska.
- Nigdy nie wiesz, kiedy Bóg wezwie cię do siebie, ale wiesz, że ten moment przyjdzie i musisz być na niego przygotowany - tymi słowami bp Ignacy Dec rozpoczął homilię podczas pogrzebu ks. prał. Krzysztofa Moszumańskiego.
W 85. rocznicę niemieckiej napaści na Polskę, na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL „Gross-Rosen” w Rogoźnicy, mieszkańcy Dolnego Śląska oraz zaproszeni goście oddali hołd ofiarom II wojny światowej.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Tradycyjnie przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego i katechetycznego wszyscy posługujący w katechizowaniu spotkali się w Szczecinie na jubileuszowych 50. Dniach Katechetycznych.
Każdego roku 1 września stajemy nad grobami poległych żołnierzy, aby ofiary wojny polecać Miłosierdziu Bożemu i z nadzieją prosić o pokój.
Ludzie tworzący wspólnotę, rodzinę parafialną, są obdarowani wieloma talentami. Odkrywają je i wykorzystują na miarę swoich możliwości (...) – powiedział w homilii bp Zbigniew Zieliński.
Niedziela toruńska
– Niech rok jubileuszowy dla naszej parafii będzie czasem łaski od Pana – mówił proboszcz parafii bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu ks. kan. Ryszard Domin.
Tradycją Diecezji Toruńskiej jest to, że przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego odbywają się spotkania dla katechetów z całej diecezji w trzech rejonach.
Dziękczynienie za plony powoli staje się tradycją w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gostkowie. Od trzech lat w ostatnią niedzielę sierpnia spotykamy się, by dziękować.
Niedziela warszawska
O tym, dlaczego powinniśmy być miłośnikami życia, czym jest ekologia integralna Ojca Świętego Franciszka i jakie są zadania duszpasterza „Laudato Si’” mówi ks. Marcin Uhlik.
Poszukują i dokumentują miejsca adoracji Najświętszego Sakramentu w całej Polsce. Stworzyli już stronę internetową z wirtualną mapą, a obecnie pracują nad aplikacją na telefon.
Warszawskie hospicjum bł. Hanny Chrzanowskiej jest miejscem, które pokazuje, że życie zawsze jest darem, nawet jeśli dobiega kresu.
Niedziela wrocławska
W tym roku mija 800 lat od otrzymania stygmatów przez św. Franciszka z Asyżu. W sposób szczególny uczczono to w parafii św. Alberta Wielkiego we Wrocławiu-Sołtysowicach, gdzie posługują franciszkanie.
Jechali tysiące kilometrów w bydlęcych wagonach. Umierali z głodu, chorób i wycieńczenia. Na Syberii w nieludzkich warunkach karczowali Tajgę – 17 września w sposób szczególny pamiętamy o Sybirakach.
Do końca września można jeszcze dołączyć do zespołów synodalnych w naszej diecezji. Naprawdę warto zaangażować się w życie naszego Kościoła!
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W sobotni poranek 24 siepnia sprzed kaplicy Szpitala Wojewódzkiego Jana Pawła II wyruszyła XI Piesza Zamojska Pielgrzymka Środowisk Trzeźwościowych do Sanktuarium Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie.
15 sierpnia to data, która powinna mieć szczególne miejsce w sercu każdego Polaka. Każdy z nas znajdzie tego dnia wszystko, co jest mu bliskie. Właśnie w tym dniu czcimy Najświętszą Maryję Pannę Wniebowziętą, tego dnia wspominamy zwycięstwo Polaków nad bolszewikami, zwycięską Bitwę Warszawską zwaną „Cudem nad Wisłą”. Także tego dnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego, święto żołnierzy, którzy każdego dnia czuwają nad naszym bezpieczeństwem.
W niedzielne popołudnie 25 sierpnia Mszy św. odpustowej ku czci Matki Bożej Częstochowskiej patronki miłkowskiej kaplicy przewodniczył ks. Kamil Kudełka, wspierany przez księży z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Oleszycach.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
85 lat temu w dzisiejszych Gębicach przebywał o. Maksymilian M. Kolbe.
Jubileusz 40-lecia parafii NMP Królowej Polski w Gorzowie Wielkopolskim to okazja, aby nie tylko przypomnieć historię tej wspólnoty, ale też spojrzeć w przyszłość. O zaangażowaniu wiernych, planach na przyszłość i wizji duszpasterstwa opowiada ks. kan. dr Tomasz Sałatka, który od dwóch lat jest proboszczem parafii, a jednocześnie kustoszem sanktuarium św. Weroniki Giuliani.
Miesiące letnie to czas, kiedy w seminarium duchownym nie ma wykładów. Nie znaczy to jednak, że nie ma formacji...