Dlaczego warto włączyć się w pracę parafialnych zespołów synodalnych, tłumaczy bp. Jacek Kiciński: – To konieczność, jeśli chcemy mieć wpływ na życie Kościoła. Często zdarzają się sytuacje, że w czymś nie uczestniczymy, a później wypowiadamy swoje krytyczne zdanie, ponieważ coś nam się nie podoba. W Polsce mamy mnóstwo specjalistów od piłki nożnej, od medycyny – na wszystkim się znamy, a w nic nie chcemy się zaangażować. A jeśli się zaangażujemy, to mamy realny wpływ. Jeśli włączymy się w synod, to synod staje się naszym wspólnym dziełem. Wspólnie słuchamy, co Duch Święty chce powiedzieć do naszej diecezji. Wspólnie bierzemy odpowiedzialność za Kościół, który tworzymy.
Biskup Jacek podkreśla, że synod to wspólna droga wiary, na której uczestniczymy jako wspólnota Kościoła, słuchając słowa Bożego i słuchając siebie nawzajem. – Mamy już konkretne owoce etapu presynodalnego, mamy syntezę diecezjalną. Teraz w świetle słowa Bożego chcemy dać odpowiedź, a odpowiedź będzie taka, jakie będzie nasze zaangażowanie i uczestnictwo – zachęca hierarcha.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wejść w proces nawrócenia
Reklama
Praca zespołów synodalnych rozpocznie się od wspólnego czytania słowa Bożego. – Przez wrzesień, październik, listopad zespoły synodalne w parafiach całej archidiecezji czytają wspólnie słowo Boże, pogłębiają wiarę i umiejętność słuchania siebie nawzajem. W grudniu otrzymają już dokumenty wypracowane przez komisje synodalne i będą opiniować to, co w dokumentach zostanie zawarte. Będą dawać informację zwrotną, czy rozwiązania, które wypracowały komisje, mają sens dla Kościoła. Dlatego uczestniczenie w zespole synodalnym ma wielkie znaczenie, realnie wpływamy na rzeczywistość Kościoła w naszej diecezji – wyjaśnia Adriana Kwiatkowska, przewodnicząca sekretariatu synodu archidiecezji wrocławskiej.
Przez najbliższe miesiące członkowie zespołów synodalnych pochylą się nad Ewangelią św. Jana i będą się przyglądać kolejnym znakom, które czyni Pan Jezus. To konkretny program rekolekcyjny. – Synod to rzeczywistość, która nie tylko szuka rozwiązań dla życia naszej archidiecezji, ale przede wszystkim synod traktujemy jako wspólne diecezjalne rekolekcje, które mają na celu nawrócenie każdego z nas. A nawracając się zmieniamy oblicze Kościoła. Na tyle Kościół będzie piękniejszy, na ile my wejdziemy w proces nawrócenia – podkreśla bp Kiciński.
Szansa dla każdego
Także wrześniowa diecezjalna pielgrzymka na Jasną Górę upłynie pod znakiem synodu. – W czasie diecezjalnej pielgrzymki na Jasną Górę będziemy Maryi powierzać synod i naszą archidiecezję. Biskup Kiciński przygotuje specjalne synodalne rozważania Drogi Krzyżowej, s. Maria Czepiel poprowadzi konferencję, a w czasie Apelu Jasnogórskiego poprosimy Matkę Bożą, by prowadziła nasz synod – mówi Adriana Kwiatkowska i dodaje: – Pod koniec września czeka nas jeszcze jedno ważne wydarzenie – spotkanie komisji synodalnych z abp. Józefem Kupnym, rozdanie dekretów, pierwsze „robocze” spotkanie i prezentacja syntezy diecezjalnej. Jest to niesamowita szansa, jaką daje Kościołowi wrocławskiemu Duch Święty. Takie okazje zdarzają się raz na kilkadziesiąt lat – ostatni synod w archidiecezji wrocławskiej mieliśmy 30 lat temu. Nie zmarnujmy tej szansy, zaangażujmy się, zadbajmy o nasz Kościół – prosi przewodnicząca sekretariatu synodu.
Szanse do zaangażowania dają także zespoły tematyczne. – Są grupy, które czasami potrzebują osobnej przestrzeni, by ich głos został usłyszany. Dlatego powstaje m.in. młodzieżowy zespół synodalny, będzie także zespół studencki. Powstanie również międzywspólnotowy zespół synodalny, by głos wspólnot był wyraźnie usłyszany, jako informacja zwrotna na wypracowane projekty komisji synodalnych. Powołany zostanie też zespół tematyczny poświęcony ludziom ubogim. Jesteśmy w kontakcie z Towarzystwem Pomocy im. Brata Alberta, chcemy się raz w miesiącu spotkać z ubogimi i bezdomnymi – tłumaczy s. Maria Czepiel.