Jego stosowanie wpływa bardzo korzystnie na florę bakteryjną, która stanowi niejako pierwszy front siły obronnej organizmu. Hildegarda określa ten środek jako cenniejszy od złota, ponieważ uwalnia jelita od pleśni, grzybów, bakterii chorobotwórczych i substancji trujących, które mogą być przyczyną wielu chorób i dolegliwości.
W czasie terapii oczyszczania jelit musi następować jednocześnie neutralizacja nadmiernej ilości kwasów żółciowych licznymi minerałami zawartymi w orkiszu, owocach i warzywach, można też przyjmować gotowe preparaty zawierające żywe szczepy bakterii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Składniki:
1,5 kg gruszek (8-12 szt.)
8 łyżek miodu
100 g mieszanki ziołowej złożonej z: 35 g korzenia wszewłogi górskiej, 28 g korzenia galgantu,
22 g korzenia lukrecji, 15 g cząbru ogrodowego
Wykonanie:
Gruszki obrane i ugotowane na miękko, ewentualnie jedną pigwę do smaku (wodę z gruszek odcedzić), wymieszać na mus. Następnie dodać do musu 8 łyżek stołowych rozgrzanego miodu (odszumowanego) oraz 100 g mieszanki ziołowej. Wymieszać i bardzo krótko gotować. Wlać do sterylnych słoików, zażywać porcjami, zawsze przechowywać w lodówce.
Zastosowanie:
Miód gruszkowo-ziołowy spożywa się bez dodatków lub stosuje się jako smarowidło na chleb codziennie przez co najmniej 4 tygodnie, zależnie od wieku i wagi ciała:
– rano do 1 łyżeczki od herbaty przed śniadaniem.
Reklama
– w południe do 2 łyżeczek po jedzeniu
– wieczorem do 3 łyżeczek przed snem.
Szklankę miodu wstawić do garnka z wodą. Wodę zagotować, a miód mieszać, dopóki nie przestanie się tworzyć piana. Pianę (szum, czyli resztki wosku i pyłków kwiatowych) usunąć. Dobry miód nie powinien mieć piany.
Na podst.: Alfreda Walkowska, Powrót do harmonii. Program zdrowia wg św. Hildegardy z Bingen