Reklama

Jasna Góra

Ku chwale Bożej i na ratunek bliźnim. III. Ogólnopolska Pielgrzymka Ratowników Medycznych

Na Jasną Górę przybyła III. Ogólnopolska Pielgrzymka Ratowników Medycznych. Uczestnicy zawierzali Maryi swoją pracę, w dniu wspomnienia św. Łukasza, patrona służby zdrowia. Pielgrzymkę rozpoczął uroczysty przemarsz z Placu Biegańskiego do Sanktuarium.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. w jasnogórskiej Kaplicy. Przewodniczył jej i homilię wygłosił bp Andrzej Przybylski, bp pomocniczy częstochowski. - Przychodzimy tu w szczególnej grupie ludzi, którzy niosą pomoc - zwrócił się do uczestników pielgrzymki bp Przybylski. Odniósł się do postaci św. Łukasza, wskazując świętego jako pośrednika, przez którego zanosić można swoje podziękowania za wszystkich ratowników medycznych.

- Kochani ratownicy i wszyscy, którzy was wspierają, bardzo wam dziękujemy. „Żniwo w prawdzie wielkie, ale robotników mało” mamy świadomość, że powinno być was dużo więcej - zauważył hierarcha nawiązując do słów Ewangelii i podziękował zgromadzonym, podkreślając jednocześnie, że do trudnych sytuacji posyłani są przez Boga, który jest wrażliwy na ludzkie cierpienie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup życzył ratownikom medycznym przekonania, że do wypadku nie jadą sami, jedynie z własną kompetencją, która ma przecież swoje granice. - Ilekroć jedziecie na ratunek ludziom, to jedzie z wami Pan Bóg. Uświadomcie sobie to nawet robiąc znak krzyża przed wyjazdem na akcję - uwrażliwiał bp Przybylski. Kaznodzieja podkreślił także wagę pracy zespołowej. - Do wypadku jesteście wezwani razem, w ekipie, jako wspólnota ludzi - zaakcentował i jednocześnie życzył, aby zespoły były połączone nie tylko kompetencjami, ale też i przyjaźnią.

Odnosząc się do słów Ewangelii, bp Andrzej Przybylski zauważył, że ratownicy medyczni jadący na wezwanie są niczym posłani przez Jezusa, którzy mają nieść pokój. - Nieście pokój, ale też uzdrawiajcie - nawoływał zgromadzonych na pielgrzymce.

Na zakończenie częstochowski biskup pomocniczy zauważył, że ewangelizować „to nie zawsze nauczać przez słowa”. - Czasem bardziej ewangelizujemy i bardziej mówimy o Jezusie, kiedy zamiast słów, robimy ważne rzeczy. Konkretne czyny, żeby ratować ludzkie życie, bo na co by się zdały piękne słowa tam, gdzie człowiek umiera - zauważył. Uwrażliwił także, by ratownicy medyczni czuli się posłani przez Boga do niesienia pomocy, ale także do ewangelizacji. Wyraził także nadzieję, że za swoją pracę otrzymają należytą zapłatę.

Reklama

Dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, Łukasz Pach, wyraził ogromną radość z powodu rosnącej liczby uczestników pielgrzymki. - Dwa lata temu było nas 40 osób, dziś spotykamy się w o wiele większym gronie - podkreślił z zadowoleniem. Zaznaczył również, że zgromadzeni na Jasnej Górze pragną ofiarować Matce Bożej wszelkie troski związane z wykonywanymi obowiązkami, ale także i radość płynącą z posługi potrzebującym.

Ratownicy Medyczni podkreślali, że przybyli na Jasną Górę, by zawierzyć się Matce Bożej i pomodlić się, tak, jak czynią to w życiu codziennym. Michał Malisz, starszy ratownik medyczny Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach przyznał, że często zdarza się, że starszy pacjent prosi o modlitwę. - Mnie osobiście zdarzało się pomodlić przy osobie, która najprawdopodobniej nie ma już niewiele czasu - wyznał mężczyzna. Podkreślił jednak dużą częstotliwość występowania cudów, kiedy stan pacjenta wydaje się być zły, a po kilku dniach okazuje się, że stan tej osoby się poprawił i będzie ona żyć.

Uczestnicy pielgrzymki podkreślali fakt, ze ich praca to także służba wymagająca otwartości na drugiego człowieka. Henryk Chochoł, który jednocześnie jest szafarzem Komunii Świętej, przyjechał zawierzać Matce Bożej swoją rodzinę i pracę. Swoją służbę w karetce pełni już od 35 lat i jak sam przyznał, widział już wiele trudnych sytuacji. - Najważniejsze jest serce - powiedział. Dodał także, że chęć pomagania napędza do działania, a swojej pracy nie zamieniłby na żadną inną.

Wojciech Hajduk z krakowskiego ratownictwa medycznego przyznał, że największą radością jest, kiedy udaje się uratować drugiego człowieka. Podkreślił jednak, fakt iż praca ratownika medycznego to powołanie i nie każdy się do niej nadaje. Wiele osób rezygnuje po krótkim czasie, ponieważ do tej posługi potrzebna jest silna psychika. - Najważniejsze, to aby nie przenosić tego, co dzieje się w pracy do domu - przyznał mężczyzna.

Reklama

Po Mszy św. uczestnicy pielgrzymki wzięli udział w konferencji, po której nastąpiło poświęcenie nowego ambulansu dla Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego.

Ratownik medyczny to osoba, która zazwyczaj jako pierwsza pojawia się na miejscu wypadku. Jej zadaniem jest udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu i, jeśli to możliwe, przeprowadzenie z nim wywiadu, aby móc przekazać stosowne informacje lekarzowi.

Ratownik medyczny należy do zawodów regulowanych. W specjalnej klasyfikacji profesji oznacza się go kodem 325601. Kwestia tego, jak zostać ratownikiem medycznym w Polsce, została określona przez odpowiednie przepisy. Zgodnie z regulacjami należy ukończyć 3-letnie studia licencjackie na kierunku o nazwie „ratownictwo medyczne” na jednej z wielu uczelni medycznych w Polsce.

Studia przygotowujące do wykonywania zawodu ratownika medycznego mają bardzo szeroki program. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu m.in. anatomii, udzielania pierwszej pomocy, medycyny katastrof, technik zabiegów medycznych, medycyny ratunkowej, traumatologii, chorób wewnętrznych i zakaźnych, toksykologii, laryngologii, ginekologii, intensywnej terapii, neurochirurgii, psychologii oraz etyki zawodowej. Oprócz tego odbywają praktyki zawodowe zarówno w zespole ratownictwa medycznego, jak i na różnych szpitalnych oddziałach. Pozwala im to na rozwinięcie przydatnych umiejętności. Tak szeroki obszar kształcenia wynika z tego, że ratownicy medyczni muszą być przygotowani na wiele różnych sytuacji. To od ich wiedzy i kompetencji często zależy zdrowie, a nawet życie pacjentów.

Reklama

Absolwenci studiów, którzy rozpoczęli kształcenie na uczelni wyższej po roku akademickim 2018/2019, zobowiązani są bowiem do zdania Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego

Maria Kopacka-Fornal @JasnaGóraNews

2023-10-19 17:57

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Więcej uczestników w Pieszej Pielgrzymki Dominikańskiej

[ TEMATY ]

Jasna Góra

dominikanie

#Pielgrzymka

BPJG

Piesza Pielgrzymka Dominikańska

Piesza Pielgrzymka Dominikańska

Dla jednych to była droga wyciszenia i pokuty, dla innych rekolekcje rodzinne. Szły osoby głęboko wierzące, ale i te zadające pierwsze pytania o Boga. W 32. Pieszej Pielgrzymce Dominikańskiej dotarło na Jasną Górę 1,2 tys. pątników. To więcej niż rok temu. Tradycyjnie przyszli w grupach ciszy, uwielbienia pokuty, rodzinnych, studenckich czy dla młodzieży szkół średnich. „Ja jestem. Nie bójcie się! - ta Jezusowa obietnica była ich przesłaniem.

Ze względu na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie w tym roku pielgrzymka dominikańska przyszła w innym, późniejszym terminie. W grupie nie brakowało młodych, którzy byli w Lizbonie, a po powrocie udali się z pielgrzymką do Częstochowy.

CZYTAJ DALEJ

Czego uczy nas świętość Jana Pawła II? Msza św. z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża

2024-04-27 17:55

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

@VaticanNewsPL

Odważny, zdecydowany, konsekwentny, człowiek pokoju, obrońca rodziny, godności każdego ludzkiego życia, prawdziwy i szczery przyjaciel młodych oraz wielka pobożność Maryjna - tak scharakteryzował św. Jana Pawła II kard. Angelo Comastri. Emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej w homilii podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża Polaka starał się odpowiedzieć na pytanie: Czego uczy nas świętość Jana Pawła II - niezwykłego ucznia Jezusa w XX wieku?

Hierarcha nawiązał do dnia pogrzebu Jana Pawła II, 8 kwietnia 2005 roku na Placu Świętego Piotra, wspominając księgę Ewangelii, której strony zaczął przewracać wiatr. "W tym momencie wszyscy zadaliśmy sobie pytanie: `Kim był Jan Paweł II? Dlaczego tak bardzo go kochaliśmy?`" - powiedział kardynał i dodał: "Niewidzialna ręka przewracająca Ewangeliarz zdawała się mówić nam: `Odpowiedź jest w Ewangelii! Życie Jana Pawła II było nieustannym posłuszeństwem Ewangelii Jezusa, i z tego powodu - mówił nam wiatr! - z tego powodu go umiłowaliście!`"

CZYTAJ DALEJ

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję