Reklama

Z wizytą w parafii

Wspólnota silna Bogiem

26 czerwca wizytację kanoniczną przeżywała wspólnota parafialna w Dulsku. Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny została erygowana prawdopodobnie pod koniec XIV w., choć pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1431 r. O istnieniu drewnianej świątyni mówią także akta wizytacyjne z 1623 r. W 1737 r. nowy drewniany kościół wystawił bp Aleksander Działyński, sufragan kujawski, dziedzic Dulska. Ostatnia przebudowa, polegająca na przedłużeniu kruchty, remoncie ścian i posadzki, miała miejsce w latach 1995-98.

Niedziela płocka 40/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dulsku

Patron parafii: Najświętsza Maryja Panna w tajemnicy Wniebowzięcia
Tytuł kościoła: Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Dekanat: dobrzyński n. Drwęcą
Miejscowości: Dulsk, Dulskie Rumunki, Frankowo, Kamionka, Pólka, Sokołowo, Sokołowskie Rumunki, Spiczyny, Wilczewko, Wilczewo
Proboszcz: ks. Krzysztof Szwejkowski
Katechetka: Zdzisława Młodziankiewicz
Organista: Andrzej Kalinowski
Zakrystian: Stanisław Sorger
W parafii działają: koło Żywego Różańca, koło biblijno-liturgiczne, parafialna rada duszpasterska, parafialna rada gospodarcza, ministranci
Współpracuje z parafią: jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej
Kaplica filialna: Sokołowo
Msze św. w niedzielę: w kościele parafialnym - 9.15, 11.30; w kaplicy w Sokołowie - 7.45

Parafialne „dziś”

Parafia Dulsk liczy obecnie prawie 1340 osób i jak wiele wiejskich parafii ciągle maleje. „W ostatnim roku ubyło 20 osób i tak jest prawie co roku - mówi proboszcz ks. Krzysztof Szwejkowski. - Wiele osób, szczególnie młodych, uczy się poza parafią, zakłada rodzinę i wyprowadza się do miasta, szczególnie do pobliskiego Golubia-Dobrzynia, a mało jest urodzin. Frekwencja na Mszach św. w niedziele i święta wynosi ok. 40%, ale gdy przychodzą żniwa i wykopki, frekwencja spada”. W parafii są dwie szkoły podstawowe: w Dulsku i Sokołowie. We wszystkich klasach prowadzone są po dwie godziny religii w tygodniu.
Żywa religijność parafian przejawia się w licznym udziale w nabożeństwach majowych, różańcowych, a w Wielkim Poście - w Drodze Krzyżowej. Wielu ludzi często spowiada się i przystępuje do Komunii św. „By odnowić i umocnić swoją wiarę, przeżywaliśmy w 2000 r. misje św., które przeprowadzili ojcowie redemptoryści. Parafianie bardzo licznie uczęszczali na nabożeństwa i spowiadali się. 880 osób przystąpiło do sakramentu pokuty” - mówi Ksiądz Proboszcz. Ożywienie kultu Miłosierdzia Bożego przyniosło przeżywane w 2001 r. nawiedzenie rodzin przez obraz Jezusa Miłosiernego. Obrazu nie przyjęła tylko jedna rodzina.
Z parafii pochodzi dwóch księży: ks. Józef Janicki (obecnie emeryt) oraz ks. dr Tadeusz Kozłowski - wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku.

Grupy duszpasterskie

Reklama

„Mimo nabożeństw do Matki Bożej w pierwsze soboty miesiąca udało się założyć tylko jedno koło różańcowe. Szkoda, że nie mamy ich więcej w parafii” - ubolewał Ksiądz Proboszcz. Koło istnieje od 5 lat i jest w nim 3 mężczyzn i 17 kobiet. Udało się jednak założyć dość liczne, bo liczące 30 osób koło biblijno-liturgiczne, które już od prawie 6 lat troszczy się o piękno Liturgii przez czytanie lekcji, komentarzy i modlitwy wiernych. Do grupy należą zarówno osoby dorosłe, które założyły własne rodziny, jak i młodzież ucząca się w szkołach średnich i studiująca. „Spotykamy się raz w miesiącu; dzielimy się wtedy naszymi doświadczeniami związanymi z czynnym udziałem we Mszy św. - mówiła podczas spotkania z Księdzem Biskupem jej przedstawicielka. - Jest to odpowiedzialne zadanie. Jest dla nas pewnego rodzaju wyróżnieniem. Jesteśmy dumni z tego, że oprócz modlitwy w taki sposób możemy świadczyć o naszej miłości do Boga. Jest to nasza służba. Zdajemy sobie sprawę z tego, że aby przesłanie wynikające z naszego czytania dotarło do wiernych znajdujących się w Kościele, musimy sami zrozumieć znajdujący się w nich przekaz, co nie zawsze jest łatwe”.
W skład rady duszpasterskiej wchodzi 8 osób. Parafialna rada gospodarcza, która wspomaga proboszcza w trosce o materialne dobra parafii, liczy 5 osób. Liturgiczna służba ołtarza liczy 31 osób, podzielonych na 2 grupy: juniorów (do lat 14) i seniorów (powyżej 15). Obie grupy spotykają się regularnie: juniorzy raz w tygodniu, seniorzy - raz w miesiącu. Raz w roku obie grupy spotykają się, by podsumować cały rok pracy. Ministranci mają swoją chorągiew z wizerunkiem swojego patrona św. Dominika Savio. Obecnie zbierają fundusze, by ją odnowić.
Z parafią współpracuje jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej. Działa ona od 1910 r. i obecnie liczy 40 członków. Członkowie OSP biorą udział w czuwaniu przy grobie Chrystusa, w procesji rezurekcyjnej, we Mszy św. w dniu patrona strażaków św. Floriana i podczas innych uroczystości kościelnych. Strażacy ubierają także jeden z ołtarzy Bożego Ciała.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Osiągnięcia materialne

„Parafianie są przywiązani do swojego kościoła i troszczą się o stan materialny parafii” - mówił w swoim sprawozdaniu Ksiądz Proboszcz. Dzięki ich ofiarności i pomocy sponsorów od ostatniej wizytacji udało się dokonać wielu prac. W kościele została założona podłoga w prezbiterium, a ołtarz główny został podniesiony o prawie 60 cm, wyremontowany, zabezpieczony i odnowiony. Wykonano ołtarz tzw. posoborowy i dwie ambonki, ławy dla ministrantów i scholi, a ostatnio fotel dla celebransa i siedzenia dla ministrantów. W ołtarzu głównym został na nowo zainstalowany po konserwacji obraz św. Józefa, został także częściowo odnowiony obraz Matki Bożej (wymieniono płótno, oczyszczono sukienkę i wota). Odnowiono też ambonę i chrzcielnicę. Po kilku latach nieobecności do kościoła powróciły boczne ołtarze: dolne części wykonano nowe, a nastawy i obrazy zostały odnowione i zrekonstruowane. Ołtarze zostały wyremontowane dzięki finansowej pomocy parafii pw. św. Kiliana Męczennika i Jego Towarzyszy w Nüdlingen (diecezja Würzburg w Niemczech), dlatego też podczas ich poświęcenia, którego dokonał podczas wizytacji Biskup Płocki, obecni byli przedstawiciele tej parafii: Eugen Hein oraz Irmtraud i Jürgen Hoefler.
Kościół dwukrotnie zabezpieczano przed kornikami i próchnicą. Pomalowano dach na kościele i zrobiono nową wieżę pokrytą blachą miedzianą. Wokół kościoła wyrównano teren i położono chodnik procesyjny z polbruku. Park przy kościele został ogrodzony, zasadzono też nowe drzewka i krzewy. W kościele zostało założone nowe nagłośnienie.
Zakupiono także przenośne nagłośnienie bezprzewodowe. W 2002 r. z okazji jubileuszu 50-lecia kapłaństwa pochodzący z parafii ks. Józef Janicki ufundował figurę Matki Bożej Fatimskiej, która została postawiona przy kościele.
W kaplicy filialnej w Sokołowie został pomalowany dach, uzupełniono tynki, zmieniono podłogę, pomalowano wnętrze, wykonano konfesjonał. Przed kaplicą zrobiono schody, zaś teren wokół uporządkowano i ogrodzono siatką. Odnowiono również figurę stojącą przy kaplicy. Cmentarz grzebalny otoczono nowym ogrodzeniem, wyremontowano i pomalowano bramę, utwardzono alejki i doprowadzono bieżącą wodę.
Na plebanii zostało założone centralne ogrzewanie olejowe, w pięciu pomieszczeniach zostały założone nowe podłogi z desek i prawie we wszystkich wymienione sufity, wymieniono też wiele tynków. Założona została nowa kanalizacja i wymienione urządzenia hydrauliczne i sanitarne. Zrobione zostały dwie łazienki, wyremontowano też pomieszczenie kuchenne, kancelarię wyposażono w nowe meble. Wszystkie okna w budynku plebanii wymieniono na plastikowe. Ogrodzono i zagospodarowano teren wokół plebanii: zrobiono oczko wodne z figurą Matki Bożej, zasadzono krzewy oraz kwiaty. Utwardzono podwórze, częściowo wykładając je płytami ażurowymi.
Ksiądz Proboszcz wraz z radą parafialną planują już inwestycje na przyszłość: trzeba przecież wymienić rynny na kościele, wyremontować dzwonnicę, zakupić nowy dzwon, wyremontować organy i osuszyć plebanię.

Przebieg wizytacji

Wizytę duszpasterską Biskupa Płockiego rozpoczęło spotkanie z pracownikami parafialnymi. O godz. 12.00 w szkole w Dulsku bp Stanisław Wielgus spotkał się z nauczycielami. W spotkaniu, podczas którego nauczyciele dzielili się z Księdzem Biskupem swoimi troskami i osiągnięciami, uczestniczył także Wójt gminy Radomin i Przewodniczący Rady Gminy. 2 godziny później Biskup Stanisław udał się do kaplicy w Sokołowie, gdzie spotkał się z wiernymi, modląc się Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
O godz. 15.00 w kościele parafialnym sprawozdanie ze swojej działalności składali przedstawiciele grup i stowarzyszeń działających przy parafii. Po tym spotkaniu Ksiądz Biskup udał się na cmentarz parafialny, gdzie wraz z parafianami modlił się za zmarłych. Wizytacja zakończyła się Mszą św. ingresową o godz. 17.00, podczas której Ksiądz Biskup poświęcił odnowione ołtarze boczne oraz udzielił sakramentu bierzmowania grupie młodzieży.
„Chrystus to nie jest folklor, to nie jest zwyczaj, to nie jest obyczaj, to nie jest kultura; Chrystus to jest Droga, Prawda, Życie - mówił do bierzmowanych Ksiądz Biskup. - Bardzo serio trzeba potraktować ten sakrament, który dzisiaj otrzymacie. Nie należy się wstydzić wiary. Żyjemy w czasach, kiedy niektórzy ludzie, zdawać by się mogło znaczący w życiu społecznym, ponieważ przemawiają przez radio, piszą do różnych gazet; ci ludzie bardzo często z przekąsem, z ironią, z szyderstwem wypowiadają się na temat wiary i moralności chrześcijańskiej. Twierdzą, że jest to nienowoczesne, zacofane, zabobonne, że współczesny młody człowiek nie może tego wszystkiego uznawać. To jest fałsz. Pamiętajcie, że wiara i wiedza to są dwa skrzydła, na których ludzki rozum unosi się do góry do odwiecznej Prawdy. Nasza wiara, którą wyznajemy, nas nie upokarza - ona nas uszlachetnia. I nie wolno nam nigdy z tego powodu czuć się nienowoczesnym, niepostępowym. Wprost przeciwnie: wiary się nie wolno wstydzić, z wiary trzeba być dumnym”.
Odnosząc się do sprawozdań, które przedstawili członkowie działających przy parafii grup duszpasterskich, Ksiądz Biskup powiedział: „Cieszę się ogromnie, że jest tak dużo w waszej parafii ludzi głęboko wierzących, na serio traktujących swoje obowiązki religijne, przystępujących do sakramentów świętych. Jest to ogromnie ważne zwłaszcza w naszych czasach, kiedy atakowana jest rodzina chrześcijańska, małżeństwo chrześcijańskie, kiedy nawet prawodawstwo wielu narodów, a czasem i naszego narodu, jest skierowane przeciw rodzinie. Dobrze wiemy, że to od rodziny, od jej jakości, od tego, jaka ona jest, zależy los i społeczeństw, i narodów, a także Kościoła. Dlatego cieszę się bardzo, że wasza wspólnota parafialna jest silna Bogiem” - dodał Ksiądz Biskup.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

2024-11-11 07:33

[ TEMATY ]

Kraków

Adobe Stock

W poniedziałek, o godz. 4.30, przed krakowską kurią doszło do samopodpalenia się 47-letniego mężczyzny - informuje Katarzyna Cisło, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Mężczyzna doznał oparzeń IV stopnia, jest w stanie ciężkim.

Policja ustaliła, że 47-latek pochodzi z jednej z podkrakowskich miejscowości.
CZYTAJ DALEJ

Włochy: Pociąg odjechał prawie godzinę wcześniej, żeby się nie spóźnić

2024-11-12 09:52

[ TEMATY ]

Włochy

stock.adobe.com

Pociąg dużych prędkości odjechał 50 minut przed planowanym czasem nie zabierając wielu pasażerów po to, by nie miał opóźnienia - taką sytuację we Włoszech opisała prasa. Sprawa ta została nagłośniona po długiej serii utrudnień i paraliżu na kolei. Wyjaśnień domaga się minister infrastruktury i transportu Matteo Salvini.

Na dworcu Termini w Rzymie pasażerowie bezskutecznie czekali na pociąg do Genui. Gdy nadeszła godzina odjazdu i nadal nie było żadnych informacji, dowiedzieli się, że ich pociąg - Frecciaargento (Srebra Strzała) kolei państwowych odjechał 50 minut wcześniej po to, żeby na miejsce dotarł na czas w związku z robotami prowadzonymi na trasie.
CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęła się akcja "Polak z Sercem"

2024-11-12 16:22

Archiwum KSM

Wczoraj wolontariusze z KSM kwestowali po Mszach św. m.in. w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze

Wczoraj wolontariusze z KSM kwestowali po Mszach św. m.in. w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży kolejny raz zorganizowało akcję „Polak z Sercem”.

„Polak z Sercem” jest to akcja charytatywna, której celem jest pomoc Polakom zamieszkującym na terenach dawnych Kresów Wschodnich. Akcja rozpoczęła się 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, a zakończy 24 listopada w uroczystość Chrystusa Króla. Wczoraj wolontariusze z KSM kwestowali po Mszach św. m.in. w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję