3 października. XXVII niedziela zwykła.
Słyszymy dziś skargę proroka Habakuka: „Czemu każesz mi patrzeć na nieprawość (...). Oto ucisk i przemoc przede mną, powstają spory, wybuchają waśnie” (Ha 1, 3). Trudno jest pozostać wiernym słowu Boga podczas doświadczeń, jakie na nas spadają. Ewangelia przypomina więc prośbę Apostołów: „Panie, przymnóż nam wiary” (Łk 17, 5). Módlmy się tymi słowami w każdej trudnej sytuacji.
4 października. Poniedziałek. Wspomnienie św. Franciszka z Asyżu.
Nie był postacią łatwą do przyjęcia przez sobie współczesnych (XIII w.). Był „gwałtownikiem” zdobywającym królestwo Boże. Braciom, którzy przyłączyli się do niego w 1209 r., nadał regułę radykalnego ubóstwa oraz szczególną troskę o biednych i chorych. Pod koniec życia otrzymał dar stygmatów. „Siostra śmierć” przeprowadziła go do wieczności w 1226 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
5 października. Wtorek. Wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej, zakonnicy.
Dzisiaj dziękujemy Panu Jezusowi za tę „maluczką” w oczach świata zakonnicę, a jednocześnie Jego wybrankę, przez którą przypomniał światu, że na każdego człowieka patrzy z nieskończenie większą miłością niż ludzie, którzy nas kochają. Jak więc nie modlić się słowami: „Jezu, ufam Tobie”?
6 października. Środa. Dzień powszedni.
Niech przykład św. Pawła, który powołuje się na osobiste kontakty z Apostołami, pobudzi nas do trwania w ścisłej więzi z wiarą, którą nam przekazali.
7 października. Czwartek. Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej.
Reklama
Gdy modlimy się różańcem, Maryja prowadzi nas do rozważania tajemnic zbawienia dokonanego przez Jej Syna. Modlitwa różańcowa stawia nam przed oczy Jezusa Chrystusa - Zbawiciela.
8 październik. Piątek. Dzień powszedni.
Wiara rozstrzyga o losie człowieka. „Niech ci się stanie, jak uwierzyłeś” (Mt 8, 13) - mówi Jezus i dodaje: „Kto żyje i wierzy we Mnie (...) żyć będzie na wieki” (J 11, 25-26). Bez zastrzeżeń wierzył Bogu Abraham. Jest on dla nas przykładem, w jaki sposób mamy wierzyć Bogu.
9 października. Sobota. Wspomnienie bł. Wincentego Kadłubka, biskupa.
Żył na przełomie XII i XIII w. W 1203 r. został biskupem Krakowa. Zmarł w klasztorze cystersów w Jędrzejowie w 1223 r. Zostawił pokoleniom Polaków Kronikę dziejów Polski.