Służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie
Reklama
Częstoborowice, znajdujące się na pograniczu Roztocza, przez kilka tygodni gościły młodzież szkół średnich z terenu archidiecezji lubelskiej. W „Wymarzonym Domu Młodych” odbyły się rekolekcje dla kandydatów na członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Trzy turnusy zgromadziły kilkadziesiąt osób m.in. z Kraśnika, Bobów, Rakołup, Garbowa, Bełżyc, Sernik, Świdnika, Lublina. Młodzież zaproszona do poznania papieskiej wizji świata i ubogacona świadectwem ludzi, dla których budowanie cywilizacji miłości stanowi priorytet, miała możliwość edukacji teatralnej w Gardzienicach oraz kontemplowania przyrody w czasie spacerów. Rekolekcje umożliwiały poznanie organizacji, zasad działania i atmosfery KSM-u oraz były okazją do odnowy życia duchowego. Uczestnicy mieli za zadanie przyswoić sobie pewną ilość podstawowej wiedzy nt. historii KSM-u, struktur organizacji, patronów Stowarzyszenia oraz istotnych wydarzeń z historii Polski i Kościoła. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: Michał Wyrostkiewicz, który przybliżał nauczanie Jana Pawła II, Marek Guzowski opowiadający o zaangażowaniu na rzecz Afryki, Katarzyna Skubisz - o misji organizacji World Youth Alliance i działaniach na rzecz obrony ludzkiej godności. Nie zabrakło osobistych świadectw członków KSM-u. Rekolekcje kończyły się egzaminem dopuszczającym do składania przyrzeczenia w listopadzie, podczas święta patronalnego KSM-u, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.
Obóz w Kijanach
Dzieci z terenów byłych pegeerów mogły uczestniczyć w dwutygodniowym obozie zorganizowanym przez KSM w Kijanach. 55 osób z Dołhobyczowa i 35 z Michałowa spędzało wakacje pod opieką dziewięcioosobowej kadry na czele z Katarzyną Braun. Przebywającym na obozie uczniom szkoły podstawowej i gimnazjalistom, czas w Kijanach upływał przede wszystkim na aktywnym wypoczynku. Mieli do wyboru konne przejażdżki, wyprawy kajakowe i wiele zajęć sportowych (piłka nożna, koszykówka, siatkówka, badminton). Nie zabrakło poważnych rozmów o sprawach nurtujących młodych ludzi, jak i pogodnych wieczorów z tańcem, śpiewem i grą na gitarze. Młodzież była także na wycieczce w Lublinie, gdzie m.in. miała możliwość zobaczyć codzienną pracę dziennikarzy Radia Lublin. Czas w Kijanach pozwolił nawiązać wiele przyjaźni i odkryć tkwiące w uczestnikach talenty oraz wielkie pokłady energii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dzieci w Józefowie nad Wisłą
Reklama
Na turnusach wakacyjnych przebywało łącznie ok. 60 uczniów szkół podstawowych i gimnazjum. Dzieci pod opieką wychowawców, którym patronowały słowa Jana Pawła II: „Znajdźcie w wakacje to, co jest najbardziej potrzebne: wolność, siłę, miłość, piękno i spokój”, uczyły się pomagać innym, być przyjacielem, dobrym obserwatorem świata, rozwijać swoje talenty, wybaczać innym, wnosić pokój między ludzi, czerpać mądrość z wzorów i autorytetów. Dzieci mogły uczestniczyć w rozwijających zabawach i zajęciach sportowych na świeżym powietrzu oraz brać udział w interesujących spotkaniach, przygotowanych przez doświadczonych wychowawców. Organizowane były także wędrówki po nadwiślańskiej okolicy, warsztaty, np. origami, malarski, rzeźbiarski, taneczny i pisarski; konkursy, dyskoteki. Na koniec każdy z uczestników otrzymał tęczowy dyplom.
Warsztaty dziennikarskie
Centrum Duszpasterstwa Młodzieży zorganizowało w Częstoborowicach 7-dniowe intensywne warsztaty z radia i prasy, prowadzone przez doświadczonych dziennikarzy ogólnopolskich i lokalnych stacji radiowych i dzienników, po których najlepsi mogli ubiegać się o współpracę lub staż. W tym roku w warsztatach uczestniczyło 13 dziewcząt, które miały okazję poznać arkana sztuki dziennikarskiej. Wykłady prowadzili m.in.: Małgorzata Piasecka (Radio Zet), Jan Pleszczyński (Gazeta Wyborcza), Marta Jachowicz (KAI) i Renata Chrzanowska (PAP). Ponadto były obecne Edyta Gospodarek (Stowarzyszenie „Novo Millennio”) oraz Agnieszka Krawiec (Radio Lublin). Uczestniczki warsztatów uczyły się pisać artykuły, które były na bieżąco korygowane przez dziennikarzy. Warsztaty w Częstoborowicach były także czasem formacji duchowej oraz relaksu, którego formę proponowała Agnieszka Krawiec. Profesjonalnie przeprowadzone warsztaty umożliwiły adeptkom dziennikarstwa zdobycie pierwszych doświadczeń w zawodzie.
Stypendyści w Kijanach
Mieć ulubionych poetów, muzykę, ideały, cenić środowisko, w którym się wzrasta, ale samodzielnie podejmować decyzje - takie podpowiedzi, jak kształtować swoją osobowość, stypendystom w Kijanach dawał abp Józef Życiński, sprawujący honorowy patronat nad Funduszem „Szansa dla 1000”. Metropolita wskazywał na związki między kulturą a osobowością, tłumaczył, że kultura jest dla człowieka środowiskiem naturalnym i od tego, w jakim środowisku kulturowym żyje, zależy w dużej mierze, jak będzie się kształtować jego osobowość. Abp Życiński dawał wskazówki, jak kształtować swoją osobowość - łączyć solidne zasady z wrażliwością serca, szacunek dla racjonalnej refleksji z szacunkiem dla godności ludzkiej, silną wolę z otwarciem na rozsądne argumenty. Obóz w Kijanach był dla 43 stypendystów wstępem do pracy w ciągu roku akademickiego. Formuła wykładowa spotkań obozu miała uświadomić tegorocznym absolwentom, na czym polega naukowe życie studenta, a konkretne propozycje działań - pokazać, że życie studenta nie kończy się na studiach. Podczas obozu były wykłady i warsztaty dotyczące mediów, znajomości problemów współczesnego świata, działań skupiających się wokół papieskiej wizji „nowej kultury życia”, wolontariatu, Światowych Dni Młodzieży. W ramach „Akademii Życia” stypendyści uczestniczyli w zajęciach z komunikacji interpersonalnej. Oprócz wysiłku intelektualnego, nie zabrakło czynnego wypoczynku. Stypendyści mieli do dyspozycji m.in. kajaki, jazdę konną, taneczne wieczory, rajd po Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim.