Relikwie św. Małgorzaty Marii Alacoque, wielkiej apostołki Bożego Serca, nawiedziły parafię bł. bp. Władysława Gorala w Lublinie. Obraz i relikwie świętej, przed którą Pan Jezus odkrył tajemnice swojego Serca i zapragnął w Kościele nowego nabożeństwa ku Jego czci, przywiózł sercanin ks. Krzysztof Zimończyk, krajowy dyrektor Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Małgorzata Maria Alacoque, francuska wizytka i mistyczka, żyła w latach 1647-1690. – Przez ponad półtora roku Pan Jezus w objawieniach ukazywał jej swoje Serce, bezgranicznie kochające ludzi i czekające na miłość – powiedział ks. Mariusz Nakonieczny, proboszcz parafii bł. bp. Władysława Gorala, która jako jedyna w naszej archidiecezji wzięła udział w peregrynacji odbywającej się w ramach wielkiego jubileuszu 350-lecia objawień. Jak przypomniał, „świętej od Serca Jezusowego” zawdzięczamy ustanowienie święta Serca Jezusowego, nabożeństwa do Serca Pana Jezusa, a także praktykę przyjmowania Komunii św. w 9 kolejnych pierwszych piątków miesiąca. – Dzięki niej świat poznał obietnice związane z kultem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa i praktyka pierwszych piątków miesiąca to namacalne znaki dziedzictwa duchowego, jakie św. Małgorzata pozostawiła Kościołowi – powiedział ksiądz proboszcz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podczas nawiedzenia, jakie miało miejsce 28 i 29 września, ks. Krzysztof Zimończyk podkreślił, że „Bóg posłużył się św. Małgorzatą w czasach, kiedy ludzie zapomnieli o Bożej miłości. Uważali, że Bóg, stwórca świata, jest srogim sędzią, który nie interesuje się nimi i którego trzeba się bać. Ten fałszywy obraz przysłaniał pełne miłości serce”. Dzieląc się z wiernymi historią objawień, zachęcał do praktykowania pierwszych piątków miesiąca, o co prosił Jezus św. Małgorzatę, ale przede wszystkim do ufności pokładanej w Sercu Pana Jezusa.
Relikwiarz i obraz św. Małgorzaty Marii Alacoque zostały wykonane na potrzeby Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Relikwiarz składa się z dwóch części: korpusu w kształcie krzyża oraz wkładanego do niego serca z kapsułką relikwii pierwszego stopnia św. Małgorzaty Marii. Układ relikwiarza nawiązuje do pierwszego wielkiego objawienia, w czasie którego Jezus poprosił Małgorzatę o jej serce, po czym umieścił je w swoim gorejącym Sercu, a następnie oddał z powrotem z prośbą, aby odtąd żyła tylko dla Niego i wykonywała Jego posłannictwo. Obraz św. Małgorzaty, namalowany na płótnie przez Marię Samborską, artystkę z Krakowa, przedstawia świętą w habicie zakonnym, trzymającą w dłoniach narysowany przez siebie wizerunek Bożego Serca, opatrzony napisem „Miłość”.