Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu zakończył się w niezwykły sposób – uczestnicy przeglądu reprezentujący różnorodne kultury świata wzięli udział w niedzielnych Mszach świętych, które odbyły się w bazylice strzegomskiej oraz w kościele Najświętszego Zbawiciela. Co roku uroczysta Liturgia stanowi kulminacyjny moment festiwalu, podkreślając wyjątkowy charakter tego wydarzenia, łącząc duchowe przeżycia z bogactwem tradycyjnych strojów i muzyki ludowej.
W bazylice strzegomskiej Msza święta celebrowana przez proboszcza ks. prał. Marka Babuśkę była wyjątkowym spotkaniem kultur. Zespół folklorystyczny „Somogy Dance Ensemble” z Węgier śpiewał pieśni w ojczystym języku, a zespół „Kostrzanie” – pomysłodawcy festiwalu, wypełnili wnętrze świątyni dźwiękami polskich ludowych pieśni. Równie barwnie było w kościele Najświętszego Zbawiciela, gdzie Eucharystii przewodniczył ks. kan. Tadeusz Karasiewicz. Modlitewne spotkanie stało się okazją do poznania kolumbijskiego folkloru. Zespół „Kampania de Danzas Quetzal” zachwycił zgromadzonych zarówno śpiewem, jak i akompaniamentem gitar, wnosząc do świątyni egzotyczne dźwięki Ameryki Południowej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Po zakończeniu Liturgii zespoły folklorystyczne w barwnych korowodach wyruszyły na strzegomski Rynek, gdzie czekali już mieszkańcy, witając ich gorącymi brawami. Kulminacyjnym momentem było wspólne odtańczenie poloneza, do którego stanęło blisko 400 par, w tym uczestnicy Dolnośląskiego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych. To niezwykłe spotkanie kultur, muzyki i tradycji zakończyło się na strzegomskim stadionie, gdzie odbył się dalszy przegląd zespołów i koncert zespołu Varius Manx & Kasi Stankiewicz.
Dodajmy, że festiwal, który trwał przez pięć dni i zakończył się w niedzielę 11 sierpnia, zgromadził także zespoły z tak odległych zakątków świata jak Kenia, Serbia czy Francja, a także 20 grup folklorystycznych z Dolnego Śląska.
Strzegomski festiwal to nie tylko uczta dla oka i ucha, ale także dowód na to, że różnorodność jest naszą siłą, a dzielenie się kulturą to najpiękniejszy sposób na budowanie wspólnoty.