Reklama

Niedziela Podlaska

W pokoju Chrystusa z modlitwą o pokój

Blisko 500 uczestników, prawie 20 kapłanów, siostra zakonna, a przede wszystkim otwarte i radosne serca tworzyły wspólnotę XXXII Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę

Niedziela podlaska 34/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Archiwum pielgrzymki

Pątnikom towarzyszyła kuchnia polowa

Pątnikom towarzyszyła kuchnia polowa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez trzynaście dni pielgrzymka drohiczyńska w czterech grupach wędrowała przed oblicze Pani Jasnogórskiej.

Temat pokoju

Przewodni temat pielgrzymki nawiązywał do ostatniego zdania wypowiadanego przez kapłana podczas Eucharystii. „Idziemy w pokoju Chrystusa” – wezwanie to nie tylko motywowało do rozważania tajemnicy Eucharystii, ale również wzywało do modlitwy o pokój i osobiste zaangażowanie na rzecz jego budowania. Pielgrzymkowy temat rozważany był podczas codziennych konferencji głoszonych przez duszpasterzy. Różnorodne spojrzenia na Mszę św. miały na celu pogłębienie w pątnikach prawdy o tej wielkiej tajemnicy wiary. Bezpośrednio można było jej doświadczyć uczestnicząc w Eucharystii, trwając na adoracji Najświętszego Sakramentu czy oddając cześć Chrystusowi Eucharystycznemu podczas procesji. Nie zabrakło również codziennej modlitwy w intencji pokoju. Zewnętrznym wyrazem troski były ofiary złożone przez pątników na rzecz Ukrainy. Środki trafią na ten cel za pośrednictwem ks. Rafała Szkopowca, który pochodzi z terenu diecezji drohiczyńskiej, a obecnie pracuje w okolicach Charkowa. Podczas wędrówki uczestnicy mieli okazję brać udział w szkole liturgicznej. Prezentowano także patronów poszczególnych dni. Apelowe rozważania natomiast ukazywały wybrane cnoty Matki Najświętszej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duchowa troska

Reklama

Warto zwrócić uwagę na niektóre ciekawe inicjatywy podejmowane przez pątników. Pierwszy czwartek miesiąca stał się okazją do otoczenia modlitwą kapłanów oraz dzieło powołań do kapłaństwa i życia zakonnego. Przez duchową adopcję księży i kleryków diecezji drohiczyńskiej pielgrzymi wypraszali potrzebne łaski zarówno duszpasterzom, jak i alumnom seminarium. Losując imię i nazwisko konkretnego kapłana czy kleryka, modlili się w jego intencji. Podobnie stało się w przypadku rodzin. Zapisane uprzednio nazwiska można było wylosować, aby modlić się za konkretną rodzinę. Natomiast w maryjnym sanktuarium w Gidlach tradycyjnie już chętni pielgrzymi podjęli dzieło duchowej adopcji dziecka poczętego.

Miłym akcentem była poranna Eucharystia w Dzielnej. Podczas niej wieloletnia pątniczka s. Zuzanna Kazimierczuk – karmelitanka Dzieciątka Jezus, świętowała 25-lecie swoich ślubów zakonnych.

Na wspólnej drodze

Przewodnikiem grupy bielsko-katedralnej był ks. Piotr Jarosiewicz; łochowskiej – ks. Łukasz Skarżyński; sokołowskiej – ks. Michał Marczak; węgrowskiej – ks. Mateusz Roguski. Przewodnikom pomagali inni pielgrzymujący kapłani. Nad przebiegiem pielgrzymki czuwał jej dyrektor ks. Andrzej Falkowski. Przy pomocy służb centralnych: kwatermistrzowskiej, porządkowej, przemarszu, medycznej, ekologicznej, sekretariatu oraz wielu osób dobrej woli, po raz kolejny doprowadził pątników na Jasną Górę. O duchowy wymiar pielgrzymki dbali ojcowie duchowni: ks. Zenon Czumaj oraz ks. Grzegorz Zasłonka.

Poszczególne dni pielgrzymowania zostały utrwalone na zdjęciach oraz filmikach. Można je obejrzeć na stronie Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej, dedykowanej stronie na Facebooku, na stronie oraz kanale YouTube diecezji drohiczyńskiej. Podtrzymaniu pielgrzymkowego ducha służą nie tylko zebrane materiały multimedialne, ale również spotkanie popielgrzymkowe, które zaplanowano na sobotę 24 września o godz. 10 w parafii św. Ojca Pio w Węgrowie.

2022-08-16 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wędrująca wspólnota

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 32/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Warsztaty w Drodze

Pielgrzymka na Jasną Górę

Maciej Krawcewicz

W drodze do pierwszego postoju, czyli parafii Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze

W drodze do pierwszego postoju, czyli parafii Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze

Zjeżdżają się z całej Polski, żeby wyruszyć z Zielonej Góry albo dołączyć już na trasie. W tym roku nauczyciele pielgrzymowali z Warsztatami w Drodze już po raz trzydziesty drugi.

Pierwsza „warsztatowa” wędrówka odbyła się 12 lipca 1993 r. Grupa wyszła wtedy z Lubięcina i podążała za Pieszą Pielgrzymką Rolników. Ponieważ już wtedy pojawili się tu nauczyciele z całej Polski, Warsztaty w Drodze od razu stały się ogólnopolską pielgrzymką nauczycieli i wychowawców. Rok później grupa wędrowała już samodzielnie, w sierpniowym terminie, ze startem w Zielonej Górze. Od samego początku WwD miały charakter formacyjny i dydaktyczny, co nie zmieniło się do dzisiaj – na szlaku do grupy dołączają prelegenci, którzy wygłaszają wykłady o bardzo różnorodnej tematyce.
CZYTAJ DALEJ

Podejrzany o zabicie księdza z Kłobucka był poczytalny

2025-10-02 11:06

[ TEMATY ]

śp. ks. Grzegorz Dymek

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Grzegorz Dymek

Ks. Grzegorz Dymek

Tomasz J., podejrzany o zabicie w lutym br. księdza z Kłobucka (Śląskie), był w chwili popełnienia tego czynu poczytalny – uznali biegli w przesłanej prokuraturze opinii sądowo-psychiatrycznej. Do sądu wkrótce powinien trafić akt oskarżenia.

Ks. Grzegorz Dymek, proboszcz parafii NMP Fatimskiej w Kłobucku, został zamordowany 13 lutego podczas napadu na plebanię. Zbrodnia miała najprawdopodobniej tło rabunkowe. Śledztwo prowadzi Prokuratura Rejonowa w Częstochowie. Informację o uzyskanej opinii biegłych przekazał w czwartek PAP rzecznik częstochowskiej prokuratury okręgowej Tomasz Ozimek.
CZYTAJ DALEJ

Papiescy gwardziści w nowych mundurach. Czy zastąpią one kolorowy strój galowy?

2025-10-03 08:42

[ TEMATY ]

Papieska Gwardia Szwajcarska

nowe mundury

strój galowy

Vatican Media

Papieska Gwardia Szwajcarska w nowych mundurach

Papieska Gwardia Szwajcarska w nowych mundurach

W koszarach Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej w Watykanie zaprezentowano nowy mundur reprezentacyjny gwardzistów, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Papieża. Nie zastąpi on dobrze znanego kolorowego stroju galowego, ale będzie stanowił powrót do tradycji, nieobecnej w ostatnich dziesięcioleciach. Wydarzenie było także okazją do przedstawienia ceremonii zaprzysiężenia nowych rekrutów, zaplanowanej na sobotę 4 października.

Papieska Gwardia Szwajcarska strzeże Ojca Świętego i jego rezydencji nieprzerwanie od 1506 r. W duchu łączenia tradycji z nowoczesnością, a także przy okazji trwającego Roku Świętego, do umundurowania gwardzistów powrócił nieużywany od kilkudziesięciu lat mundur reprezentacyjny, zwany półgalowym lub oficerskim mundurem wyjściowym. Jego unowocześniony i zarazem wierny tradycji krój, został zaprezentowany 2 października, w koszarach Gwardii Szwajcarskiej, na kilka dni przed zaprzysiężeniem nowych rekrutów, które odbędzie się już jutro na Dziedzińcu św. Damazego Pałacu Apostolskiego w Watykanie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję