Reklama

Różaniec z bł. Józefem Sebastianem Pelczarem (8)

Niedziela przemyska 12/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

III. Tajemnica Światła
Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia

Fragment Ewangelii:
Mk 1,14-15

"Widzimy na świecie dwie chorągwie wzniesione, pod którymi zbiera się ludzkość cała. Jedną z nich trzyma w ręku, jako Król i Wódz najwyższy, sam Syn Boży w ludzkim ciele, Jezus Chrystus. Jego to postanowił Ojciec Niebieski Królem nieba i ziemi i oddał Mu w dziedzictwo wszystkie narody (Ps 2,6). On też przyszedł na ziemię, aby zwalczyć grzech, przez który szatan panuje nad ludźmi i założyć w duszach królestwo prawdy i łaski, a tak panować nad wszystkimi pokoleniami i wiekami. Nieśmiertelny to Król wieków, w którym «mieszka zupełność bóstwa cieleśnie» (Kol 3,9), na którego imię «wszelkie klęka kolano, niebieskich, ziemskich i podziemnych» (Flp 2,10).
Ponieważ szatan opierał się rozszerzeniu królestwa Bożego, przeto Chrystus Pan pokonał go śmiercią swoją krzyżową i uczynił z krzyża chorągiew swoją, na której wypisał te słowa: zaprzyj samego siebie i miłuj Pana Boga ze wszystkiego serca twego, a bliźniego swego jak siebie samego. Pod tę chorągiew woła On ludzkość całą, więc i ciebie także, abyś był wiernym Jego poddanym i walczył mężnie z Jego nieprzyjaciółmi, którzy są zarazem nieprzyjaciółmi twoimi, to jest z szatanem i ze sprzymierzeńcami tegoż.
Ma On do ciebie zupełne prawo, bo wszakże dał ci podwójne życie, przyrodzone i nadprzyrodzone i wykupił cię z niewoli szatana, a potem wyniósł tak wysoko i tak hojnie obdarzył. U Niego też tylko prawda, droga i życie. Królestwo Jego to królestwo światłości, tak że kto w Niego wierzy i za Nim idzie, ten nie chodzi w ciemnościach. Królestwo Jego, to królestwo pokoju, tak że kto się Go trzyma mocno, nawet wśród szalejących burz życia nie utonie. Królestwo Jego to królestwo szczęścia prawdziwego, tak że kto Go szczerze miłuje, znajduje w Nim zdrój przesłodkiej pociechy, - że wielkie nawet cierpienia znosi mężnie i samej śmierci się nie lęka.
Otóż ten Król i Wódz wzywa i ciebie pod swoją chorągiew, bo wszakże jeszcze na chrzcie świętym stałeś się Jego poddanym i żołnierzem. Wzywa cię najpierw, abyś sam w sobie walczył z szatanem, jako też z ciałem, miłością własną i złym światem, odzywając się do ciebie: Nie idź za żądzami swoimi, ani za ponętami świata, przez które szatan ciągnie cię pod swoją chorągiew, ale idź za mną i umiłuj krzyż mój. Wprawdzie ja wymagam od ciebie zaparcia się i ofiary, ale daję ci za to hojną nagrodę w życiu, przy śmierci i po śmierci, a w walce duchowej dostarczam ci broni niepokonalnej i sam jestem pomocnikiem twoim (...)
Także i Lucyfer, książę szatanów, choć pokonany przez Chrystusa Pana na Kalwarii, chce mieć królestwo swoje na ziemi i jako wódz wojska piekielnego rozwija swoją chorągiew, na której są wypisane te słowa: «Żyj bez wędzidła i kochaj tylko siebie samego». On to przez żądze wewnętrzne i zewnętrzne ponęty tego świata puka ciągle do serc ludzkich wołając: Pójdźcie do mnie wszyscy i służcie mi wiernie, jako królowi swojemu, a ja dam wam światło jaśniejsze i większą wolność, aniżeli daje Chrystus, i obdarzę was prawdziwym szczęściem, jakie zapewniają tylko rozkosze zmysłowe, bogactwa i zaszczyty. O jakże on kłamie, ten «ojciec kłamstwa»! Bo światło jego jest grubą ciemnością, którą nawet kaganek rozumu gasi - wolność jego jest ohydną niewolą, która człowieka strasznie poniża; szczęście jego jest krótkotrwałym złudzeniem, po którym następuje okropne przebudzenie. Biada tym, którzy głosu Lucyfera słuchają i stoją pod jego chorągwią (...).
Do jakiej chorągwi i do jakiego hufca ty należysz?
O zastanów się tylko nad tym, jak wielkim i dobrym jest Król i Wódz nasz, jak obfitą gotuje ci zapłatę za służbę wierną i walkę mężną (...)!".
(Bł. Józef Sebastian Pelczar, Jezus Chrystus wzorem i mistrzem kapłanów, cz. 2, Przemyśl 1910, s. 80-83)

* * *

Rozważając tę tajemnicę módlmy się w sposób szczególny w intencji tych wszystkich, którzy przepowiadają Słowo Boże głosząc misje, rekolekcje, homilie czy podczas prowadzenia katechezy. Oby ich słowa padały na urodzajną glebę ludzkich serc i przyczyniały się do budowy Chrystusowego Królestwa wśród ludzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sabotaż na torach w Katowicach? Istniało duże prawdopodobieństwo doprowadzenia do katastrofy kolejowej

2025-10-03 09:53

[ TEMATY ]

katastrofa kolejowa

Adobe Stock

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Wszystko wskazuje na celowe odczepienie znalezionej na linii kolejowej w Katowicach Ligocie węglarki - poinformował w piątek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Duszczyk. Istniało duże prawdopodobieństwo doprowadzenia do katastrofy kolejowej - powiedział.

Wiceszef MSWiA został zapytany w Polskim Radiu o informacje z piątkowej „Rzeczpospolitej”. Gazeta podała, że w nocy z 2 na 3 września na uczęszczanej linii kolejowej 141 w Katowicach Ligocie znaleziono odczepiony 20-tonowy wagon na węgiel. „Linią tą z powodu wielkiej inwestycji kolejowej puszczane są obecnie także pociągi pasażerskie. Węglarka nie odczepiła się samoistnie, ktoś fachowo przełożył sygnalizację końca składu na przedostatni wagon” - brzmi fragment tekstu.
CZYTAJ DALEJ

Bądźmy pokorni przed Bogiem

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 10, 13-16.

Piątek, 3 października. Dzień Powszedni.
CZYTAJ DALEJ

CBOS: Rośnie liczba tych, którzy pozytywnie oceniają działalność Kościoła katolickiego

2025-10-03 21:53

[ TEMATY ]

badania

opinie

Karol Porwich/Niedziela

Częstochowianie chętnie modlą się w Dolinie Miłosierdzia

Częstochowianie chętnie modlą się w Dolinie Miłosierdzia

45 proc. badanych pozytywnie ocenia działalność Kościoła katolickiego, to o 3 punkty więcej niż w marcu; źle – 41 proc., o 4 punkty mniej niż poprzednio - wynika z wrześniowego badania CBOS. Zadowolone są w większości osoby identyfikujące się z prawicą, a krytyczne - o poglądach lewicowych lub centrowych.

Podziel się cytatem Pozytywnie działalność Kościoła katolickiego oceniło ocena 45 proc. dorosłych Polaków. To o 3 punkty więcej niż pół roku temu. Z kolei źle oceniło 41 proc. respondentów, o 4 punkty mniej niż poprzednio. „Od pięciu lat opinie o Kościele są wyraźnie spolaryzowane, przy czym raz niewielką przewagę zyskują osoby z aprobatą wypowiadające się o działaniu tej instytucji, a innym razem – jej krytycy” - wskazał CBOS.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję