Reklama

Niedziela Lubelska

Świąteczne spotkanie cudzoziemców

Niedziela lubelska 3/2016, str. 2

[ TEMATY ]

spotkanie

Beata Filipowicz

Jasełka w wykonaniu studentów

Jasełka w wykonaniu studentów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z myślą o studentach i zaprzyjaźnionych z nimi osobach Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców UMCS zorganizowało spotkanie opłatkowe. Główną częścią wieczoru były jasełka, przygotowane przez młodzież różnych wyznań, z różnych krajów. Czuć było podniosłą atmosferę, a wschodni akcent dodawał ciepła i uroku.

Gości powitała Anna Dunin-Dudkowska, dyrektor CJKP. Wśród zgromadzonych byli obecni m.in.: bp Józef Wróbel, ks. Eugeniusz Zarębiński z parafii pw. św. Stanisława w Lublinie oraz ks. Andrzej Konachowicz z parafii prawosławnej. Prof. Stanisław Michałowski, rektor UMCS, podkreślił, jak ważne są bliskie więzy naszego kraju z młodzieżą całego świata. W tym roku akademickim uczelnia gości ok. 120 studentów z 14 krajów. Wśród nich prym wiodą obywatele Ukrainy, Białorusi, Rosji oraz innych krajów ze Wschodu. – W czasie, gdy w wielu regionach świata wybuchają konflikty, potrzebny jest nam Jezus, który przynosi pokój. Pamiętając, że mamy tylko jedno życie, powinniśmy wspólnie zadbać o to, aby wykorzystać je jak najlepiej – mówił Rektor UMCS. Wyraził też uznanie dla cudzoziemców, którzy pomimo innych tradycji, wyniesionych z domu rodzinnego, potrafili wczuć się w atmosferę kultywowanych w Polsce zwyczajów.

W atmosferę duchowego przeżywania świąt Bożego Narodzenia zebranych wprowadził bp Józef Wróbel. Opisując wydarzenia z 966 r. przypomniał, jak wielkie znaczenie miało przyjęcie chrztu przez Mieszka I: otworzyło jego poddanym drogę do chrześcijaństwa. Wyjaśniał, że wśród niewykształconego ludu potrzebna była „Biblia ubogich”, która w przystępny sposób przybliżyłaby wydarzenia zbawcze. W ten sposób przed wiekami zaczęły powstawać kolędy i przedstawienia artystyczne o narodzeniu Chrystusa, czyli jasełka. Wspomniał o pięknym i specyficznym elemencie tradycji, często nieznanym poza granicami naszego państwa, jakim jest dzielenie się opłatkiem. Bp Józef Wróbel wskazał też na ważny dla każdego aspekt Wcielenia się Boga w człowieka. – Przez to wydarzenie Jezus Chrystus pokazuje godność ludzkiego życia, a rodząc się z kobiety, podkreśla jej wartość i rolę – mówił. Pasterskie słowo zostało zakończone modlitwą prośby o dar jedności, miłości, zgody i pokoju; o pocieszenie dla opuszczonych i cierpiących. Zgromadzeni życzyli sobie, by cały świat, niezależnie od wyznawanej wiary, potrafił wyciągać do siebie ręce; by każdy człowiek umiał odkrywać piękno ludzkiego serca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2016-01-14 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: odbyła się konferencja numizmatyczna dedykowana bł. Janowi Pawłowi II

[ TEMATY ]

spotkanie

muzea

WWW.JP2MUZEUM.PL

„Numizmatyczne wyzwania XXI wieku” - to temat I Konferencji Numizmatycznej, która odbyła się 27 października w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowskie. - Naszą konferencję dedykujemy Janowi Pawłowi II, który przez cały swój pontyfikat pokazał nam wszystkim jak bardzo ważne jest to, by kultura i wiara wzajemnie się przenikały – powiedział „Niedzieli” Krzysztof Witkowski twórca i dyrektor Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowskie.
CZYTAJ DALEJ

Premier Meloni odwiedziła muzeum Jana Pawła II w Kolegium Polskim w Rzymie

2025-12-23 08:27

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Giorgia Meloni

Premier Włoch

Foto Presidentza del Consiglio

Premier Włoch w Muzeum św. Jana Pawła II w Kolegium Polskim w Rzymie

Premier Włoch w Muzeum św. Jana Pawła II w Kolegium Polskim w Rzymie

Nie wszyscy wiedzą, że kardynał Karol Wojtyła miał swoją siedzibę w Rzymie – małe mieszkanie w Kolegium Polskim na wzgórzu awentyńskim. Na parterze budynku zajmował się mały apartament z salonem, gabinetem oraz sypialnią z łazienką. Za każdym razem, gdy przyjeżdżał do Rzymu, kardynał zatrzymywał się właśnie tutaj - 14 października wyjechał stąd na drugie konklawe w 1978 r. i już nigdy tu nie mieszkał. Prawdę mówiąc wrócił, ale nie jako mieszkaniec Kolegium tylko jako Papież. Jego ubrania, dokumenty, zapiski i różne przedmioty pozostały w tym małym apartamencie.

Niestety, stary budynek Kolegium wymagał remontu, a prace postępowały powoli. Kardynał Stanisław Dziwisz, wieloletni sekretarz Jana Pawła II, spotkał się w tym roku z premier Włoch Giorgią Meloni i rozmawiał z nią, między innymi, o problemach związanych z remontem Kolegium i pomieszczeń, w których przez lata mieszkał kardynał Wojtyła. Premier zgodziła się wesprzeć renowację Kolegium i utworzenie muzeum Jana Pawła II w Rzymie dla upamiętnienia Roku Świętego 2025. W ten sposób w stolicy Włoch w odrestaurowanym Kolegium polskim powstał niewielkie, ale wyjątkowe muzeum poświęcone człowiekowi, który przez prawie 27 lat był Biskupem Rzymu.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież zaapelował o 24-godzinny świąteczny rozejm na Ukrainie i na całym świecie

2025-12-23 21:09

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

pokój na świecie

Vatican Media

Papież Leon XIV zaapelował we wtorek o 24-godzinny świąteczny rozejm na Ukrainie i na całym świecie. Wyraził zarazem smutek, że Rosja możliwość takiego rozejmu już odrzuciła.

Podczas rozmowy z dziennikarzami przed powrotem z podrzymskiej rezydencji w Castel Gandolfo do Watykanu papież powiedział: - Naprawdę wśród rzeczy, które bardzo mnie zasmucają, jest fakt, że Rosja odrzuciła bożonarodzeniowy rozejm.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję