Reklama

Niedziela Wrocławska

Pamiętają o tych, którzy nie zapomnieli o swojej polskości

W 86. rocznicę I Kongresu Związku Polaków w Niemczech, przy kościele św. Marcina na wrocławskim Ostrowie Tumskim, odbyła się uroczystość upamiętniająca to wydarzenie oraz złożenie kwiatów. To właśnie w tym miejscu znajduje się tablica z Prawdami Polaków spod znaku Rodła.

ks. Łukasz Romańczuk

Kwiaty składał m.in. Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN

Kwiaty składał m.in. Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jako czas godny zapamiętania, warto przytoczyć okres od 1 marca 1921 roku do 17 września 1939 roku. To właśnie w tym czasie w kościele św. Marcina odprawiane były Msze święte dla Polonii wrocławskiej. - To właśnie ten kościół w dwudziestoleciu międzywojennym był ostoją polskości. Był wyspą i oazą dla Polonii - mówił Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia, i dodał: - To byli ci, którzy w Niemczech, w III Rzeszy mieli odwagę mieszkać, jeszcze w niemieckim Wrocławiu. Mieli odwagę przyznawać się do swojej polskości, do swojego pochodzenia. Mieli odwagę mówić po polsku. Mieli odwagę nie wyrzec się swojego pochodzenia.

Pomocą w przetrwaniu na tych ziemiach, dla Polaków jako mniejszości narodowej w Niemczech, było pięć prawd Polaków. - Zostały ogłoszone właśnie 86 lat temu w Berlinie, 6 marca 1938 roku. Co to za prawdy? Widzą ja Państwo tutaj na tej tablicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Łukasz

Tablica, która została ufundowana właśnie przez sekcję dawnej Polonii Wrocławskiej. Przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia. Tablica Pojawiła w roku 1995.

Tablica, która została ufundowana właśnie przez sekcję dawnej Polonii Wrocławskiej. Przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia. Tablica Pojawiła w roku 1995.


Andrzej Jerie podkreślił, że to dziedzictwo “Polonusów” było pielęgnowane i początkowo o całe archiwum dbało Towarzystwo Miłośników Wrocławia, a obecnie jest ono pod opieką Centrum Historii “Zajezdnia”. -Staramy się trochę przejmować tą pałeczkę podtrzymywania tradycji, mówienia, pamiętania o tych, którzy tutaj, w przedwojennym Breslau, po polsku mówili, czuli i myśleli - zaznaczył A. Jerie, dodając: - Stworzyliśmy aplikację “Być Polakiem w Breslau”. Dzięki tej aplikacji można zrobić samemu spacer po Wrocławiu kilkoma ścieżkami tematycznymi. To ścieżka Polonii Wrocławskiej, ścieżka wrocławskich harcerzy i trasa wspomnieniami Rudolfa Tauera.

Obecny na wydarzeniu Jacek Protasiewicz, wicewojewoda dolnośląski zaznaczył, że Polonia wrocławska musiała wykazywać się odwagę i miłością do Ojczyzny. - Nasza obecność tutaj jest wyrazem hołdu dla tych, którzy mieli odwagę sformułować te piękne prawdy Polaków.

Każdy z nas, a zwłaszcza wy, droga młodzieży, możecie sobie znaleźć któreś z tych praw, które będzie wam bardzo odpowiadać. To jest autentyczne wyznanie szacunku i miłości do Ojczyzny i drugiego Polaka - zaznaczył.

Reklama

Od podziękowania szkołom - wychowawcom i uczniom, rozpoczęła swoje przemówienie Ewa Skrzywanek, dolnośląska kurator oświaty, która od wielu lat troszczy się o pamięć o przedwojennej Polonii wrocławskiej. - Gdyby nie działanie szkół noszących imię przedwojennej Polonii wrocławskiej, zaangażowaniu dyrektorów i nauczycieli tych szkół, związku, który przed wielu laty udało się nam powołać, gdyby nie działania harcerzy, ta pamięć prawdopodobnie by zniknęła - zaznaczyła Ewa Skrzywanek i dodała: -Przedwojenna Polonia wrocławska w kościele św. Marcina, kiedy już było bardzo ciężko, nie tylko się modliła, ale też spotykała i czerpała otuchę z tego miejsca. Tutaj się spotykali, a po kościele wychodzili na majówki, na uroczystości, przychodzili do cukierni na pl. Bema. Lata 30-te XX wieku dla Polonii były niezwykle trudne. Polacy byli szykanowani i prześladowani. Harcerze nie mogli chodzić po ulicach Breslau w mundurze polskim. Byli za to bici. Chciałabym bardzo i w to mocno wierzę, że te Prawdy Polaków będą znane we wszystkich wrocławskich szkołach,

A wśród nich hasło: Polak Polakowi bratem, jest chyba jednym z najważniejszych, abyśmy się lubili. Możemy się kłócić, ale abyśmy się wspierali i robili to dobrze i mądrze. To ważne, abyśmy kochali naszą wspaniałą Ojczyznę, ten piękny kraj, jakim jest Polska. Bo ci Polacy mieszkający tutaj wtedy bardzo do Polski tęsknili.

Stricte historyczną przemowę miał Kamil Dworaczek, dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. – Ta grupa nie wyrzeka się swojej tożsamości, swoich poglądów, czego przykładem jest właśnie pięć prawych Polaków pod nazwą Rodła. To był akt wielkiej odwagi i poświęcenia w imię wartości w tym wypadku właśnie polskości - zaznaczył dyrektor IPN Wrocław i dodał: - Możemy z dużą uproszczeniem mówić o starej i nowej Polonii, ponieważ przyjeżdżają tutaj nie z własnej woli, ale do przymusowej pracy. Byli nie tylko w Breslau, ale także w całej III Rzeszy. Przyjeżdżają tutaj powstańcy, cywilni mieszkańcy Warszawy, którzy są siłowo zatrudnieni w niemieckim przemyśle. Stara Polonia przyszła z pomocą właśnie tym ludziom, którzy we Wrocławiu się pojawiają.

Reklama

Wśród przemawiających był także Mateusz Wylęga, zastępca komendanta Hufca ZHP im. Polonii Warszawskiej. - Prawdy Polaków, które powstały na tym pierwszym kongresie, są aktualne także dzisiaj. Chciałbym, żeby przyświecały one nam wszystkim, bo one są bardzo ważne, szczególnie w tych trudnych czasach, w których nam przyszło być. Ja jako reprezentant Hufca mogę obiecać, że dokładamy wszelkich starań, aby mówić o Polonii wrocławskiej. Jest to dla nas niezmiernie ważne - mówił.

Jako ostatni przemawiał Marek Mutor, wicedyrektor ds. rozwoju Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. - Już wiele lat temu wybrałem sobie jedną z prawd, która była mi bliska - “Polak Polakowi bratem”. Chyba teraz nastały takie czasy, że to hasło jest najważniejsze. Mamy się różnić, ale mamy być razem, mamy być niczym rodzina. Musimy pamiętać, aby nie zabić tego braterstwa, tej solidarności, które mamy przy różnych akcjach, które się pojawiają, tego takiego czegoś, co jest głęboko w nas i nie dajmy sobie tego odebrać, bo jeśli uwierzymy, że jesteśmy dwoma narodami, to koniec, to już nas nie ma - zaznaczył.

Uroczystość zorganizował Ośrodek Pamięć i Przyszłość, czyli Centrum Historii Zajezdnia we współpracy z Wrocławskim Centrum Doskonalenie Nauczycieli, a także z Towarzystwem Miłośników Wrocławia.

2024-03-06 15:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reforma podstaw programowych. Czy rośnie nam szparagowe pokolenie?

2024-05-17 07:23

[ TEMATY ]

szkoła

korepetycje z oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

MEN obiecało ściąć treści podstaw programowe dla 18 przedmiotów. Najwięcej emocji wciąż wywołują propozycje zmian z historii i języka polskiego. Resortowa gilotyna nie oszczędziła ani chrztu Polski, ani Sienkiewicza obecnego w kanonie lektur nawet w czasach PRL. Czy w konsekwencji wyrośnie nam "szparagowe pokolenie" nie znające nawet Szekspira? 13 maja br. zakończył się termin konsultacji publicznych.

Rollercoaster konsultacji społecznych i publicznych 

CZYTAJ DALEJ

Rodzice niepełnosprawnych dzieci w Sejmie: aborcja nie jest rozwiązaniem

2024-05-16 16:10

[ TEMATY ]

sejm

rodzice

niepełnosprawność

Adobe Stock

Na wysłuchaniu publicznym w sprawie projektów zmierzających do liberalizacji przepisów aborcyjnych oprócz organizacji pozarządowych uczestniczą także rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi. - Znam kilkaset rodzin, które mają dzieci z niepełnosprawnościami i Zespołem Downa i oni sobie radzą. To nie jest rozwiązanie problemu - mówiła jedna z matek, Marta Witecka.

Po serii wystąpień przedstawicieli organizacji pozarządowych rozpoczęła się część dla osób indywidualnych. Ta część wysłuchania publicznego potrwa kolejne kilka godzin, gdyż do zabrania głosu zapisało się ponad 300 osób.

CZYTAJ DALEJ

Nowe normy dotyczące domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych

Od „nihil obstat” po opinię negatywną – zatwierdzony przez Papieża dokument Dykasterii Nauki Wiary zawiera 6 różnych ocen w rozeznawaniu przypadków. Zasadniczo ani biskup, ani Stolica Apostolska nie będą się wypowiadać w sprawie orzeczenia o nadprzyrodzonym charakterze danego zjawiska, a ograniczą się do zezwolenia na kult i pielgrzymki oraz ich promowania.

Uaktualnione zostają normy dotyczące rozeznawania domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych – stanowi o tym nowy dokument Dykasterii Nauki Wiary, opublikowany w piątek 17 maja, który wejdzie w życie w niedzielę 19 maja, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Tekst poprzedza szczegółowa prezentacja, dokonana przez prefekta, kard. Victora Manuela Fernandeza, po której następuje wprowadzenie i wskazanie 6 różnych możliwych rozstrzygnięć. Możliwe będzie szybsze wypowiadanie się, z poszanowaniem pobożności ludowej, i z reguły władza kościelna nie będzie już zobowiązana do oficjalnego orzekania o nadprzyrodzonym charakterze danego zjawiska, którego dogłębne przebadanie mogłoby wymagać dużo czasu. Inną nowością jest wyraźniejsze zaangażowanie Dykasterii Nauki Wiary, która będzie musiała zatwierdzić ostateczną decyzję biskupa i będzie miała prawo do interweniowania w każdej chwili poprzez motu proprio. W ostatnich dziesięcioleciach w wielu przypadkach, co do których wypowiadali się poszczególni biskupi, angażowane było dawne Święte Oficjum, jednak prawie zawsze interwencja pozostawała za kulisami, i domagano się, żeby nie podawać tego do publicznej wiadomości. Obecnie motywacją do tego wyraźnego zaangażowania Dykasterii jest m.in. trudność w ograniczeniu do poziomu lokalnego zjawisk, które w pewnych przypadkach osiągają wymiary krajowe, a nawet globalne, „tak że decyzja dotycząca jednej diecezji ma konsekwencje również gdzie indziej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję