Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Warszawa

Pomnik prezydenta Reagana

W Warszawie przy Al. Ujazdowskich, naprzeciwko Ambasady Stanów Zjednoczonych, 21 listopada stanął pomnik Ronalda Reagana (1911-2004), który był gubernatorem Kalifornii i przez dwie kadencje prezydentem Stanów Zjednoczonych. W 2007 r. podczas wizyty w Kalifornii prezydent Lech Kaczyński wręczył wdowie po Ronaldzie Reaganie - Nancy Reagan przyznany pośmiertnie byłemu prezydentowi USA Order Orła Białego.
Warszawski pomnik uroczyście odsłonił Lech Wałęsa. - Pokłońmy się prezydentowi Ronaldowi Reaganowi za to, że w naszym pokoleniu udało się zakończyć wielkie podziały - stwierdził Lech Wałęsa. Podczas uroczystości został m.in odczytany list prezydenta Baracka Obamy. Podkreślił on, że upamiętnienie w stolicy Polski 40. amerykańskiego prezydenta to wyraz wdzięczności za zdecydowane wsparcie, którego Stany Zjednoczone udzieliły Polsce podczas długiej walki o wyzwolenie się z reżimu komunistycznego.
Pomnik przedstawia Reagana stojącego za mównicą, jak w 1987 r. przed Bramą Brandenburską, gdy padły jego słynne słowa: „Panie Gorbaczow, niech pan otworzy tę bramę! Panie Gorbaczow, niech pan zburzy ten mur!”. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Władysław Dudek.

Wizyta patriarchy Cyryla w 2012 r.

Zwierzchnik rosyjskiego prawosławia przyjął zaproszenie

Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarcha Cyryl (Gundiajew) przyjął zaproszenie metropolity warszawskiego i całej Polski Sawy (Hrycuniaka). Jego 4-dniowa wizyta w naszym kraju rozpocznie się 16 sierpnia 2012 r. i towarzyszyć będzie uroczystościom święta Przemienienia Pańskiego na górze Grabarce. Patriarcha gościł w Polsce w 2004 r. jeszcze jako metropolita smoleński i kalinigradzki. Metropolita Sawa złożył swoją wizytę w Rosji, podczas której m.in. wziął udział w uroczystościach 65-lecia zwierzchnika rosyjskiego prawosławia. Moskiewski hierarcha pragnie odwiedzić wszystkie lokalne Kościoły prawosławne w kolejności, w jakiej występują w dyptychu. Do tej pory był gościem patriarchatu Konstantynopola, Aleksandrii i Antiochii. Kolejną wizytę złoży w Jerozolimie. Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny będzie gościł hierarchę jako trzynasty z listy dyptychu.

Lublin

Technologie informatyczne w sądownictwie

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie 19 listopada 2011 r. odbyła się konferencja naukowa pt: „Technologie informatyczne w sądownictwie - doświadczenia i perspektywy”. Organizatorami byli: Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL, Katedra Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL, Wyższa Szkoła Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie. Konferencję otworzyli ks. prof. dr hab. Józef Krukowski, przewodniczący SAWP KUL, oraz prof. dr hab. Eugeniusz Kędra, pełnomocnik rektora WSZiP. Konferencja zakończyła się istotnymi konkluzjami. Sprawność sądownictwa w dużym stopniu zależy obecnie od wykorzystania technologii informatycznych. Przykładem może tutaj być e-sąd (elektroniczny sąd cywilny), który istnieje w Lublinie (Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie VI Wydział Cywilny). Dzięki e-sądowi uproszczono i przyspieszono proces uzyskiwania orzeczenia - czyli rozstrzygnięcia sporu - w nieskomplikowanych sprawach, np.: ściągania należności za niezapłacone rachunki czy raty, drobnych wykroczeń itp. Kontakt zainteresowanych z sądem drogą elektroniczną wpływa także znacząco na obniżenie kosztów. W 2011 r. do e-sądu wpłynęło 1 mln 300 tys. spraw.

Ks. Michał Grochowina

Krótko

Poparcie dla PO w ostatnim sondażu spadło aż o 8 punktów procentowych. Sondaż dla „Gazety Wyborczej” przeprowadził TNS OBOP. Partię Donalda Tuska popiera 34 proc. Polaków.

Były szef UOP-u gen. Gromosław C. został zatrzymany przez CBA. W tej samej sprawie zatrzymano także cztery inne osoby, w tym byłego doradcę ministra skarbu w rządzie SLD, znanego adwokata i prezesa jednej ze spółek giełdowych. Wszyscy są podejrzani o korupcję przy prywatyzacji STOEN-u i LOT-u.

Wanda Nowicka jest politykiem, któremu Polacy ufają najmniej - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Wicemarszałek Sejmu z ramienia Ruchu Palikota jest obdarzona zaufaniem jedynie 7 proc. respondentów.

Godło Polski powraca na koszulki reprezentacji. Polski Związek Piłki Nożnej poinformował, że po rozmowach ze sponsorem technicznym - firmą Nike - podjął decyzję o przywróceniu godła narodowego. Prezes PZPN-u Grzegorz Lato przeprosił za incydent z orzełkiem na koszulkach polskiej reprezentacji.

Resort edukacji ogłosił, że chce obowiązkowo posłać sześciolatki do szkół w 2014 r. To kolejna zmiana planów rządu w sprawie obniżenia wieku szkolnego z siedmiu do sześciu lat.

Odwołana szefowa TVP 1 Iwona Schymalla napisała list, w którym zarzuciła publicznej telewizji upolitycznienie i brak kompetencji. Prezes TVP Juliusz Braun odrzucił te oskarżenia.

Rozpoczął się proces mordercy działacza PiS-u Marka Rosiaka. Rok temu Ryszard Cyba zastrzelił polityka. Proces utajniono.

Jacek Cichocki - minister spraw wewnętrznych podpisał rozporządzenie, które umożliwia strażnikom miejskim karanie mandatami za handel prowadzony w miejscach niedozwolonych.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich uważa, że znaczna część mediów 11 listopada relacjonowała marginalnie lub w ogóle zignorowała skalę i przebieg warszawskiej manifestacji patriotycznej, budując relacje wokół starć demonstrantów z policją.

Nowy egzamin gimnazjalny ma być bardzo trudny. Wystraszeni są pedagodzy i uczniowie. Ci pierwsi wskazują, że pytania są wyjątkowo skomplikowane i niezrozumiałe.

Wzrosły opłaty za żłobki aż o 26 proc., po wejściu ustawy żłobkowej. Nowe prawo obowiązuje od 1 kwietnia. Wprowadziło uproszczone zasady powoływania żłobków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup Kiciński do osób życia konsekrowanego: "Bądźcie tymi, którzy oczekują"

2026-02-02 19:06

ks. Łukasz Romańczuk

Dziewice konsekrowane w katedrze wrocławskiej

Dziewice konsekrowane w katedrze wrocławskiej

Dzień Osób Życia Konsekrowanego to święto tych, którzy oddali swoje życie Chrystusowi. Podczas Eucharystii pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego osoby życia konsekrowanego miały możliwość odnowienia ślubów zakonnych. Podczas Mszy św. konsekrowane zostały dwie dziewice.

Homilię wygłosił bp Jacek Kiciński CMF, który przypomniał, czym było Ofiarowanie w tradycji izraelskiej. Przypomniał także znaczenie dnia życia konsekrowanego i jego cel. - Tradycja święta Matki Bożej Gromnicznej nawiązuje do przyniesienia przez Maryję Jezusa do świątyni i spotkania z Symeonem. Symbol świecy symbolizuje Jezusa, który jest światłością świata, ucisza burzę i jest Panem wszelkich zjawisk natury. Nasza dzisiejsza Eucharystia jest aktem jedności z Kościołem. Dlatego dziś będzie odnowienie ślubów: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.
CZYTAJ DALEJ

Ksiądz Mariusz Bakalarz do parlamentarzystów: „Nie wolno politykom i polityce partyjnej regulować tego, co jest sferą naszej wiary”

2026-02-03 07:35

[ TEMATY ]

Jasna Góra

parlamentarzyści

Karol Porwich/Niedziela

Elżbieta Witek

Elżbieta Witek

Tradycyjnie w Święto Ofiarowania Pańskiego, do Sanktuarium Narodowego w Częstochowie przybyli politycy, uczestniczący w 37. Pielgrzymce Parlamentarzystów na Jasna Górę. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem ks. Andrzeja Sikorskiego, krajowego duszpasterza parlamentarzystów. Homilię wygłosił prezes Instytutu Niedziela i redaktor naczelny portalu niedziela.pl ks. Mariusz Bakalarz. Pielgrzymi znaleźli również czas i odwiedzili gościnne progi redakcji tygodnika Niedziela.

Redakcja Tygodnika Katolickiego Niedziela, od zawsze jest miejscem otwartym dla wszystkich, a szczególnie tych, którzy podzielają wartości katolickie i chcą o nich rozmawiać. Już prawie 100 lat temu doskonale rozumiał to pierwszy biskup częstochowski, ks. Teodor Kubina, który powołał do życia tygodnik Niedziela. Kapłan był wielkim społecznikiem, prekursorem katolickiej nauki społecznej zatroskanym o rzeczywistość szeroko pojętej polityki. Pragnął aby była przesiąknięta duchem Ewangelii i zapatrzona w Chrystusa. Tygodnik Niedziela łączy różne środowiska. Będąc głosem wielkiej „rodziny” skupionej wokół czasopisma, nieprzerwanie chce bronić jej świętych spraw.
CZYTAJ DALEJ

Ostatnie kolędy

2026-02-03 12:01

Anna Michalska

W parafii Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Garbowie – Cukrowni odbył się XIV Gminno-Parafialny Przegląd Kolęd i Pastorałek.

Kolędy to prosty i wspaniały sposób, żeby opowiedzieć o Bożym Narodzeniu. To również sposób na ewangelizację i dzielenie się wiarą oraz element budujący więzi międzyludzkie i międzypokoleniowe. Chyba żaden z narodów nie może pochwalić się takim bogactwem pieśni jak nasz, od najdawniejszych, staropolskich, do tych współczesnych, od liturgicznych do pastorałek. Wybrzmiały one podczas XIV Gminno-Parafialnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek w parafii pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Garbowie – Cukrowni.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję