Reklama

Zlot Młodzieży Polonijnej

„Orle Gniazdo 2011”

Niedziela Ogólnopolska 30/2011, str. 2

Paweł Wyszowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” gościł 160-osobową grupę reprezentantów młodzieży polonijnej z 18 krajów świata na VIII Zlocie Młodzieży Polonijnej „Orle Gniazdo 2011”. Zlot odbywał się w dniach 7-16 lipca w Ośrodku Konferencyjno-Wypoczynkowym w Błażejewie k. Poznania, nad Jeziorem Bnińskim. Hasło spotkania brzmiało: „Tu Polska się zaczęła”, dlatego odbywały się warsztaty nawiązujące do dawnego rzemiosła, koncerty muzyki dawnej i zwiedzanie Poznania, Biskupina oraz Gniezna. Najważniejsze było przypomnienie, że impuls do spotkania młodzieży polonijnej dał Jan Paweł II. Pierwszy Światowy Zlot „Orle Gniazdo” odbył się na ziemiach Piastów w czasie pielgrzymki papieskiej do Gniezna. 410 uczestników zlotu przybyło 3 czerwca 1997 r. o godz. 4.00 rano na uroczystą Mszę św...
W niedzielę 10 lipca br. młodzież polonijna, która przybyła nawet z Władywostoku i dalekiego Tokio, zgromadziła się wraz z organizatorami w katedrze gnieźnieńskiej na uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem bp. Wojciecha Polaka, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W kazaniu Ksiądz Biskup mówił: - Tu wszystko się zaczęło i dlatego z szacunkiem dotykajmy tych miejsc i świętości. Bp Polak zaprosił młodych, którzy udadzą się na światowe spotkanie do Madrytu, aby dobrze słuchali i szukali w stolicy Hiszpanii jednego z kościołów, w którym na wspólnej modlitwie zgromadzi się młodzież polskojęzyczna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Różaniec ze św. Faustyną - tajemnice chwalebne

2025-10-04 20:55

[ TEMATY ]

różaniec

św. Faustyna Kowalska

pixabay.com

Modlitwa różańcowa jest wzniesieniem serca do Boga, który przychodzi, aby zbawiać człowieka. Modlitwa różańcowa - jak przypominał nam Ojciec Święty Jan Paweł II - jest modlitwą kontemplacyjną.

W czasie rezurekcji ujrzałam Pana w piękności i blasku i rzekł do mnie: córko Moja, pokój tobie, pobłogosławił i znikł, a duszę moją napełniło wesele i radość nieopisana. Umocniło się serce moje do walki i cierpień (Dz 1067).
CZYTAJ DALEJ

Ile można spóźnić się do kościoła?

2025-10-04 21:04

[ TEMATY ]

Eucharystia

Msza św.

abp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Zwierzał mi się ktoś, że ma kłopoty z punktualnością. W zasadzie wszędzie się spóźnia, w tym również na niedzielne Msze św. Ta osoba, świadoma swojej wady, zapytała mnie, ile można się spóźnić do kościoła, żeby Msza św. niedzielna mogła być zaliczona jako spełniony obowiązek chrześcijański - pisze abp Andrzej Przybylski.

Zwierzał mi się ktoś, że ma kłopoty z punktualnością. W zasadzie wszędzie się spóźnia, w tym również na niedzielne Msze św. Ta osoba, świadoma swojej wady, zapytała mnie, ile można się spóźnić do kościoła, żeby Msza św. niedzielna mogła być zaliczona jako speł niony obowiązek chrześcijański. Dodała zaraz, że po noć wystarczy, jeśli się zdąży na czytanie Ewangelii, a właściwie to nawet tylko na moment Przeistocze nia chleba w Ciało Chrystusa i wina w Krew Pańską. Musiałem jej dopowiedzieć konkretnie i prosto: nie wystarczy!
CZYTAJ DALEJ

Chwała Jezusa i Saletyńskiej Matki w Dębowcu

2025-10-05 23:52

Archiwum Sanktuarium w Dębowcu

Uroczystości w Dębowcu

Uroczystości w Dębowcu

Piękna Pani na górze La Salette ukazała mękę swego Boskiego Syna i Jego Miłość, a wzywając lud Boży do nawrócenia, pierwsza wypowiedziała ów Poemat Bożego Miłosierdzia. Każdy wrześniowy dzień dopisywał kolejną strofę, a najważniejsze były te, które wybrzmiały przez pięć dni saletyńskiego Odpustu. Słoneczna pogoda niezwykle dopieściła w tym roku pątników, przyzwyczajonych raczej do odpustowego deszczu.

Najpierw pielgrzymka chorych w czwartek 18 września. Słowo otuchy skierował do nich ks. biskup Stanisław Jamrozek z Przemyśla. Przygrywał zespół ludowy „Łęczanie”. Wieczorem radosna uroczystość w domu zakonnym: dwóch młodzieńców rozpoczęło nowicjat. Nazajutrz przybyli członkowie Apostolstwa Rodziny Saletyńskiej wraz z dobrodziejami sanktuarium, by z nową gorliwością podjąć trud pokuty i świadectwa. Po kilku godzinach świątynię wypełnili młodzi, przeżywający formację przed bierzmowaniem. Ks. kustosz Marcin Sitek MS uczył ich przyjacielskiej relacji z Panem Jezusem. Na wieczorną Eucharystię przyszli pieczo z Cieklina rówieśnicy Maksymina i Melanii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję