Reklama

Kościół

Relikwie św. abp. Józefa Bilczewskiego w Świątyni Opatrzności Bożej

Zawierzeniem diecezji bielsko-żywieckiej Opatrzności Bożej zakończyły się 10 czerwca br. uroczystości instalacji relikwii św. abp. Józefa Bilczewskiego w Świątyni Opatrzności w Warszawie. „Boże w Trójcy Jedyny, daj nam dość sił i wytrwałości, byśmy przy pomocy Twojej łaski nie zmarnowali otrzymanych darów, ale trwając w jedności Kościoła uświęcali siebie i przyprowadzali do Ciebie kolejne pokolenia” – powiedział bp Roman Pindel na koniec Eucharystii pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Udział we Mszy wzięło około półtora tysiąca pielgrzymów, którzy wraz z 50 kapłanami modlili się w wilanowskim kościele na zakończenie Roku Jubileuszowego związanego z setną rocznicą śmierci charyzmatycznego arcybiskupa Lwowa rodem z Wilamowic. Jego relikwie w specjalnie zaprojektowanym relikwiarzu dołączyły do grona 18 świętych i błogosławionych czczonych w Centrum Opatrzności Bożej.

Pochodzący z podwilamowickiej Starej Wsi kard. Nycz przyznał, że wita bliskich mu pielgrzymów z jego rodzinnych stron jako gospodarz tego miejsca. Wyjaśnił, wskazując na prezbiterium warszawskiego kościoła, że zamysłem jego twórców od samego początku była chęć pokazania działalności Bożej Opatrzności przez życie polskich świętych i błogosławionych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Dziś do tej liczby świętych i błogosławionych dołączamy także wielkiego świętego arcybiskupa dwudziestowiecznego, który dokładnie w 1900 roku został arcybiskupem lwowskim i był nim do 1923 roku. Był jednym z trzech prymasów rozbiorowych. W swojej pokorze i wielkości jako pierwszy i jako jedyny po odzyskaniu niepodległości zrezygnował z tej funkcji. To także świadczy o jego wielkości” – stwierdził, dziękując diecezji bielsko-żywieckiej za zorganizowanie sobotniej uroczystości.

Reklama

W homilii bp Pindel zachęcił do odpowiedzi na pytanie o to, co wnosi św. Józef Bilczewski do grona świętych i błogosławionych w Świątyni Opatrzności. Przypomniał historię budowy tego niezwykłego miejsca, którą planowano już po uchwaleniu Konstytucji 3 maja, a po kilku próbach rozpoczęcia jej budowę ostatecznie podjęto przed 25 laty.

Przybliżając losy niektórych świętych i błogosławionych, obecnych w postaci relikwii w kościele w Wilanowie, duchowny zauważył, że pierwszym wyróżnikiem św. abp. Bilczewskiego jest jego „pochodzenie z określonej mniejszości etnicznej, a zarazem umiłowanie Polski jako Ojczyzny i identyfikowanie się z Nią w sposób chrześcijański”. „Bez niebezpiecznego nacjonalizmu, z wielką otwartością na ludzi innego języka, narodu i kultury” – dodał i wskazał, że abp Bilczewski wydaje się powtarzać w swoim życiu słowa z sobotniego czytania z Ewangelii: „kto jest moim bratem i siostrą?” „Stara się odpowiedzieć: każdy, kto pełni wolę ojca w niebie, jak ją rozumie w swoim sercu” – zaznaczył.

Zwrócił uwagę na czas, gdy młody Józef, przyszły metropolita lwowski, chodził do wadowickiego gimnazjum w latach 1872-1780. Wyjaśnił, że wcześniej, w 1867 r. osiedlił się w tym mieście pierwszy Żyd, Baruch Tieberg, który po upadku powstania styczniowego musiał uciekać z zaboru rosyjskiego. Biskup przypomniał, że władze miasta uznały, że zakaz osiedlania się Żydów funkcjonujący od Zygmunta Starego w przypadku bohaterskiego powstańca nie obowiązuje.

Zaakcentował, że abp Bilczewski wyróżnia się jako gorliwy i przedsiębiorczy pasterz Kościoła lwowskiego, którego wyznawcy mówili po polsku, niemiecku, po rumuńsku i węgiersku.

Reklama

„Św. Józef Bilczewski jako Pasterz wyróżnia się także swoim zatroskaniem o ludzi w różny sposób zagubionych oraz o pogłębienie życia religijnego trwających wiernie w Kościele, a także o społeczne zaangażowanie duchownych oraz przygotowanych świeckich” – wskazał.

Wspomniał, że w sytuacji rosnących różnic materialnych wśród wiernych święty nauczał, ale także kształcił duchownych i świeckich na tematy społeczne, a sam przyjmował, swoistą „opcję na rzecz ubogich”. „Znakiem tego jest ostatnia wola, by pochować go nie na Cmentarzu Łyczakowskim, ale Janowskim, gdzie chowano ubogich i nędzarzy” – powiedział kaznodzieja.

W opinii bp. Pindla, abp Bilczewski był czujny na wszelkie przejawy odnowy religijnej inspirowane przez papieży, ale także sam podejmował nowe inicjatywy, służące pogłębieniu wiary i pouczeniu w nowych zagadnieniach.

Pod koniec liturgii bp bielsko-żywiecki zawierzył diecezję Opatrzności Bożej.

„Z wdzięcznością stajemy dziś przed Tobą, dziękując za niezliczone dowody Twojej Opatrzności, szczególnie nad naszą ziemią bielsko-żywiecką, nad naszymi rodzinami i każdym z nas. Jest to ziemia niezwykła, o jakże bogatej historii, naznaczona trudem ciężkiej pracy, niełatwych warunków życia, doświadczona podziałami religijnymi i cierpieniami tysięcy niewinnych świadków i ofiar II wojny światowej – zwłaszcza tych w Auschwitz i Birkenau” – brzmiały słowa aktu zawierzenia.

Reklama

„Jest to ziemia świadków wiary i miłości, zmierzających ku Tobie pod przewodem Matki Twojego Syna, czczonej w cudownej Piecie Hałcnowskiej, w koronowanym wizerunku rychwałdzkiego sanktuarium, tej Kazimierzowskiej, czczonej w Przyłękowie i na szczyrkowskiej Górce i w wielu lokalnych sanktuariach od Cieszyna po Inwałd. Ziemia świętych – dziś wyjątkowo wspominanego św. Józefa Bilczewskiego i świętych patronów naszej diecezji – Maksymiliana Marii Kolbego, Jana z Kęt i Jana Sarkandra” – dodał. Wspomniał innych świadków i orędowników wiary związanych z terenem diecezji: św. Edytę Stein, św. Melchiora Grodzieckiego, bł. m. Celinę Borzęcką, bł. s. Imeldę Żak, bł. o. Michała Tomaszka oraz sługę Bożego ks. Jana Marszałka.

„Bądź Panem naszych losów – naszego dziś i naszego jutra. Obdarzaj łaskami, pomóż przezwyciężać trudności i pokusy do grzechu, chroń od zniewoleń duszy i ciała. Obdarz zdrowiem, wspieraj w sprawach doczesnych. Nie dozwól, byśmy kiedykolwiek oddalili się od Ciebie i Twego świętego Kościoła” – wezwał.

Metropolita warszawski wrócił na koniec do słów biskupa Pindla z homilii na temat społecznej wrażliwości społecznej abp. Bilczewskiego. Zdaniem purpurata, arcybiskup jest postacią „dramatycznie aktualną na nasze czasy”. Nawiązał do dawnej korespondencji między metropolitami lwowskimi obrządków łacińskiego i grekokatolickiego w czasie wojny polsko-ukraińskiej 1918-1919. Przywołał apel abp. Bilczewskiego do abp. Szeptyckiego o wielkie zaangażowanie modlitewne w obliczu trudnego konfliktu i różnicy zdań na tematy polityczne.

„Przed nami, za niecały miesiąc, 80. rocznica tak zwanego Wołynia. Kto zna troszkę historię, to wie, co to znaczy. Będzie na pewno wiele okazji do tego, żeby tę rocznicę rozegrać. Nie wolno nam się w te rozgrywki polityczno-nacjonalistyczne włączać. W tym znaczeniu mamy patrona mocnego i doskonałego, jakim jest święty Józef Bilczewski” – zakończył.

Po błogosławieństwie kard. Nycz złożył relikwie abp. Bilczewskiego w przeznaczonej do tego wnęce w wilanowskiej świątyni – w panteonie polskich świętych.

Do Świątyni Opatrzności wprowadzono dotychczas 19 relikwii świętych i błogosławionych. Są wśród nich relikwie św. Jana Pawła II, św. Maksymiliana Kolbego, św. s. Urszuli Ledóchowskiej, św. Andrzeja Boboli, św. Stanisława Papczyńskiego, św. arcybiskupa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, św. Rafała Kalinowskiego, św. bp. Józefa Pelczara, bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, św. s. Faustyny, bł. o. Honorata Koźmińskiego, bł. Edmunda Bojanowskiego, bł. s. Franciszki Siedliskiej, bł. o. Brata Alberta, bł. s. Klary Ludwiki Szczęsnej, bł. s. Elżbiety Róży Czackiej, bł. ks. Wincentego Frelichowskiego.

2023-06-11 12:31

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inauguracja Roku św. Józefa Bilczewskiego

Niedziela bielsko-żywiecka 13/2022, str. I

[ TEMATY ]

abp Józef Bilczewski

PB

Abp Mieczysław Mokrzycki w sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego

Abp Mieczysław Mokrzycki w sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego

Proszę, abym i ja mógł przeprowadzić Kościół w Ukrainie i archidiecezję lwowską przez ciemną dolinę zła, lęku i strachu, jakie zrodziła wojna – powiedział abp Mieczysław Mokrzycki w Wilamowicach.

Lwowski metropolita 20 marca w sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego zainaugurował jubileuszowy rok poświęcony świętemu wilamowianinowi.
CZYTAJ DALEJ

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

[ TEMATY ]

archaniołowie

Family News Service

Karol Porwich/Niedziela

29 września w Kościele katolickim przypada święto trzech archaniołów – Michała, Gabriela i Rafała. Ich imiona pojawiają się na kartach Biblii. Niebiańscy wysłannicy towarzyszą ludziom w konkretnych wydarzeniach, a każdy z nich ma szczególną misję i zadanie do wykonania. Każdy z nich objawił się w konkretnym czasie. Św. Michał ukazywał się aż cztery razy, doprowadzając do ustanowienia swojej własnej bazyliki w podziemnej grocie na Górze Gargano we Włoszech.

Aniołowie są istotami duchowymi, nadrzędnymi wobec ludzi. Posiadają rozum oraz wolę. Św. Grzegorz Wielki tłumaczył, że słowo anioł nie oznacza natury, ale zadanie. „Duchy, które zapowiadają wydarzenia najbardziej doniosłe nazywają się archaniołami. Niektórzy z nich mają imiona własne, wskazujące na określone ich zadania czy posługę” – wyjaśniał papież i doktor Kościoła. Aniołowie i archaniołowie pośredniczą między Bogiem i ludźmi, a ich interwencje świadczą o tym, że są zawsze gotowi, aby nam pomóc. 29 września, w rocznicę konsekracji starożytnej bazyliki św. Michała w Rzymie Kościół katolicki wspomina trzech archaniołów, którym Bóg wyznaczył szczególne misje w historii zbawienia. Przypominamy kilka ciekawych informacji na ich temat.
CZYTAJ DALEJ

Rok temu odbyła się kreacja kardynalska abp. Grzegorza Rysia

2024-09-30 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Dokładnie rok temu – 30 września 2023 roku – w Watykanie odbył się Konsystorz podczas którego Ojciec Święty Franciszek kreował 21 nowych kardynałów wśród których był jeden Polak – metropolita łódzki – kardynał Grzegorz Ryś. Na tę uroczystość do Wiecznego Miasta przyjechali duchowni i wierni świeccy nie tylko z Łodzi i Archidiecezji Łódzkiej ale również z innych stron Polski.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję