Na czym polega świętość? Jakie są różnice między świętym a błogosławionym? Kiedy zrodził się kult relikwii? Czym jest tajemnica świętych obcowania? To pytania, które pojawiły się w kolejnej części karmelitańskiej serii „Świętość Kanonizowana” - wywiadzie z o. dr. Szczepanem T. Praśkiewiczem, nazywanym tropicielem świętości. Kajetan Rajski - młody redaktor dociekliwie pyta swojego rozmówcę - od 1998 r. konsultora watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, prowincjała Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych i doradcę Referatu Spraw Kanonizacyjnych w Kurii Metropolitalnej w Krakowie, autora wielu publikacji z zakresu hagiografii - o wszystko, co jest związane ze świętością. A więc i o stygmaty, i relikwie, i cuda dokonywane za przyczyną świętych. Katalog świętych przedstawionych w tej książce otwiera prorok Eliasz czy święci Młodziankowie Męczennicy, a kończą słudzy Boży - Jan Paweł II czy Marta Robin. Przedstawieni są też święci polscy i z Polską związani, a jako że książka wydawana jest przez Karmelitów Bosych, nie mógł się nie przewinąć wątek świętych Karmelu.
Dziś, kiedy na ołtarze został wyniesiony sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko, kiedy czekamy na beatyfikacje Ojca Świętego Jana Pawła II i wielu innych Polaków, warto sięgnąć do książki „Przedziwny Bóg w świętych swoich”. I skorzystać z zaproszenia kard. Stanisława Dziwisza zamieszczonego we wprowadzeniu: „Książka jest niejako hymnem na cześć dobrego Boga, który pozostaje «przedziwny w swoich świętych» (por. «Lumen gentium», 50) i zaprasza nas do wstępowania w ich ślady, abyśmy sami byli «świętymi przed Jego obliczem» (por. Ef 1, 4)”.
„Przedziwny Bóg w świętych swoich”. O świętych i o świętości z o. Szczepanem T. Praśkiewiczem OCD rozmawia Kajetan Rajski, Wydawnictwo Karmelitów Bosych, Kraków 2010.
Od początku 2026 roku odnotowano dwa nowe cuda przypisywane św. Szarbelowi Makhlouf - jeden w Stanach Zjednoczonych i jeden w Libanie - każdy z nich wiązał się z uzdrowieniem kobiet wbrew wszelkim oczekiwaniom medycznym - czytamy w ewtnnews.com.
Czczony przez wiernych jako „doktor nieba”, św. Szarbel, libański mnich i kapłan maronicki, jest obecnie autorem tysięcy odnotowanych cudów. Od pustelni w górach Libanu po sale szpitalne na całym świecie, jego wstawiennictwo wciąż dociera do potrzebujących, przekraczając granice, kultury i pokolenia.
W świecie zdominowanym przez głośne produkcje i powierzchowne treści, rzadko zdarza się dzieło, które potrafi zatrzymać widza w pół kroku i skłonić do rachunku sumienia. „A Great Day” (Wspaniały dzień) – laureat New York Indie Film Festival – to filmowy rachunek z miłości, który właśnie doczekał się polskiej wersji językowej. Choć w USA obejrzały go setki tysięcy osób, w Polsce wciąż czeka na swoje odkrycie.
Podziel się cytatem
Spowiedź, która zmienia wszystko
Oparta na faktach historia rzuca widza w sam środek dramatu, który wydaje się nie do udźwignięcia. Oto kapłan staje przed wyzwaniem, które przekracza ludzkie siły: musi wysłuchać spowiedzi mężczyzny odpowiedzialnego za śmierć jego własnej rodziny. Czy w obliczu tak ogromnej straty możliwe jest przebaczenie?
Od początku 2026 roku odnotowano dwa nowe cuda przypisywane św. Szarbelowi Makhlouf - jeden w Stanach Zjednoczonych i jeden w Libanie - każdy z nich wiązał się z uzdrowieniem kobiet wbrew wszelkim oczekiwaniom medycznym - czytamy w ewtnnews.com.
Czczony przez wiernych jako „doktor nieba”, św. Szarbel, libański mnich i kapłan maronicki, jest obecnie autorem tysięcy odnotowanych cudów. Od pustelni w górach Libanu po sale szpitalne na całym świecie, jego wstawiennictwo wciąż dociera do potrzebujących, przekraczając granice, kultury i pokolenia.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.