Reklama

Polska

Gniezno: świętowojciechowe uroczystości odpustowe i dziękczynienie za kanonizację

[ TEMATY ]

kanonizacja

Gniezno

św. Wojciech

Ludmiła Pilecka/www.wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ponad czterdziestu arcybiskupów i biskupów, duchowni z Czech i Niemiec, merowie i burmistrzowie miast partnerskich Gniezna oraz pielgrzymi z całej Polski wezmą udział w tegorocznym odpuście ku czci św. Wojciecha, który odbędzie się w dniach 3-4 maja w Gnieźnie. Będzie to również pierwsze z czterech zaplanowanych ogólnopolskich dziękczynień za kanonizację Jana Pawła II.

Do Gniezna przyjadą m.in.: kard. Stanisław Dziwisz z Krakowa, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki z Poznania, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, abp Henryk Hoser z Warszawy, abp Stanisław Budzik z Lublina, abp Andrzej Dzięga ze Szczecina oraz abp Marek Jędraszewski z Łodzi. Udział w uroczystościach zapowiedzieli także duchowni z Niemiec oraz merowie i burmistrzowie dwudziestu miast zaprzyjaźnionych z Gnieznem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Tegoroczne uroczystości świętowojciechowe będą miały szczególny wymiar, będą bowiem przeżywane jako ogólnopolskie dziękczynienie za kanonizację papieża Jana Pawła II. Trwałą pamiątką naszej dziękczynnej modlitwy będzie kaplica dedykowana św. Janowi Pawłowi II w katedrze gnieźnieńskiej, którą przed sumą odpustową poświęci kard. Stanisław Dziwisz” – informuje kanclerz i rzecznik gnieźnieńskiej Kurii ks. kan. Zbigniew Przybylski. Zachęca również do licznego udziału w uroczystościach. „Niech nasza miłość i przywiązanie do św. Jana Pawła II wyrażą się w naszej obecności, naszej szczerej modlitwie i zachowywaniu jego wskazań w życiu codziennym” – dodaje ks. Przybylski.

Wspomniana kaplica nosząca dotąd wezwanie św. Stanisława od niedzieli zyska nowego patrona św. Jana Pawła II. W 2012 r. umieszczono w niej relikwie świętego papieża, uroczyście przekazane właśnie podczas uroczystości świętowojciechowych. Relikwie te będą towarzyszyć wiernym także podczas tegorocznego odpustu.

W czasie uroczystości poświęcona zostanie również nowa Nekropolia Prymasów Polski w podziemiach katedry gnieźnieńskiej, gdzie znajduje się grób pierwszego arcybiskupa gnieźnieńskiego Radzyma Gaudentego i gdzie spoczywają: abp Jan Łaski, abp Ignacy Krasicki, abp. Maciej Łubieński, abp Zbigniew Oleśnicki oraz kard. Edmund Dalbor. Nekropolia mieści się pod nawą główną katedry, w części dostępnej dla zwiedzających, pomiędzy grobem bł. Radzyma Gaudentego, a zabytkowym kamiennym stipesem romańskiego ołtarza. Poświęci ją Prymas Polski abp Józef Kowalczyk w sobotę przed rozpoczęciem pierwszych Nieszporów o św. Wojciechu.

Reklama

Świętowojciechowym obchodom, jak co roku, towarzyszyć będzie pielgrzymka młodych do grobu i relikwii patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej. Młodzi pielgrzymować będą pieszo i autokarami, a towarzyszyć im będzie hasło „Być z Chrystusem”. Jak co roku szlakiem Ottona III i Bolesława Chrobrego z Ostrowa Lednickiego pójdą harcerze. Wszyscy spotkają się wczesnym popołudniem w katedrze gnieźnieńskiej, gdzie wezmą udział w Mszy św., a później w wieczornych nieszporach i procesji.

Uroczystości odpustowe rozpoczną się tradycyjnie w sobotni wieczór o godz. 19.30 pierwszymi Nieszporami o św. Wojciechu pod przewodnictwem metropolity poznańskiego i przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego. Homilię wygłosi metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski. W czasie nabożeństwa Prymas Polski poświęci i nałoży płaszcze nowym członkom Towarzystwa św. Wojciecha. Po zakończeniu nieszporów, ok. godz. 20.30, z katedry gnieźnieńskiej wyruszy procesja z relikwiami biskupa-męczennika, która przejdzie na Wzgórze Zbarskie do kościoła pw. św. Michała Archanioła. W procesji niesione będą relikwie papieża Jana Pawła II oraz innych świętych i błogosławionych. Przy kościele św. Michała Archanioła jak co roku kilka słów do wiernych skierują obecni hierarchowie.

W niedzielny ranek o godz. 9.15 sprzed kościoła św. Michała Archanioła wyruszy druga procesja, w której relikwie patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej przeniesione zostaną na Plac św. Wojciecha u podnóża katedry. O godz. 10.00 rozpocznie się Msza św. odpustowa pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka, z homilią kard. Stanisława Dziwisza. W czasie Mszy św. abp Kowalczyk przekaże przedstawicielom młodzieży księgi Pisma Świętego, a nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore nałoży krzyże misyjne 40 świeckim i duchownym wyjeżdżającym na misje.

Reklama

Uroczystości świętowojciechowe zakończą się w niedzielne popołudnie o godz. 16.00 Drugimi Nieszporami sprawowanymi w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem sekretarza generalnego KEP bp. Wojciecha Polaka. Homilię podczas nabożeństwa wygłosi bp Damian Bryl, poznański biskup pomocniczy. Po Nieszporach, zgodnie z tradycją, Prymas Polski udzieli błogosławieństwa dzieciom.

Święty Wojciech – patron jednego i niepodzielonego Kościoła, patron Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna urodził się w 956 roku w czeskich Libicach. Był szóstym dzieckiem książęcej pary Sławnika i Strzyżysławy. Od dziecka przeznaczony do stanu duchownego w wieku 27 lat został mianowany biskupem Pragi. Do swojej biskupiej stolicy wszedł boso. W posłudze był gorliwy i bezkompromisowy. Nie troszczył się o siebie, większą część dóbr biskupich przeznaczał na ubogich, zaopatrując ich potrzeby, odwiedzając ich i pilnie słuchając. Odwiedzał też więzienia, a przede wszystkim targi niewolników. Praga leżała na szlaku ze wschodu na zachód i stąd dostarczano niewolników do krajów islamskich. Święty Wojciech miał mieć pewnej nocy sen, w którym usłyszał skargę Chrystusa: „Oto ja jestem znowu sprzedany, a ty śpisz?” Scenę tę przedstawia jedna z kwater Drzwi Gnieźnieńskich.

Wojciech nawoływał też usilnie do przemiany życia i porzucenia złych obyczajów zarówno możnych, jak i duchowieństwo. Niezrozumiany i skonfliktowany z nimi wyjechał wraz ze swoim bratem przyrodnim Radzymem do Rzymu. Tam razem z nim wstąpił do klasztoru benedyktynów na Awentynie, posługując wśród braci zakonnych jako najmniejszy z nich. Po nakazanym przez papieża powrocie do Pragi i ponownym konflikcie z diecezjanami zdecydował się na wyjazd na misje.

Reklama

W drodze na północ do pogańskiego plemienia Prusów Wojciech gościł w Gnieźnie u księcia Bolesława Chrobrego, a następnie w Gdańsku, gdzie nauczał i chrzcił. Towarzyszył mu Radzym Gaudenty i subdiakon Benedykt Bogusza, który znał język plemienia Prusów i mógł służyć za tłumacza. Prusowie nie chcieli nawrócenia. Rankiem 23 kwietnia 997 roku po Mszy św. odprawionej przez Wojciecha Prusowie otoczyli misjonarzy. Zaczęto bić Wojciecha ubranego jeszcze w szaty liturgiczne i zawleczono go na pobliski pagórek. Tam pogański kapłan zadał mu pierwszy śmiertelny cios. Potem 6 włóczni przebiło jego ciało. Odcięto mu głowę i wbito ją na żerdź. Przy martwym ciele pozostawiono straż. W chwili zgonu Wojciech miał 41 lat.

Radzyma i Boguszę po pewnym czasie wypuszczono, aby przekazali Bolesławowi Chrobremu propozycję wykupienia ciała męczennika. Według tradycji książę uczynił to za tyle złota, ile ono ważyło, a następnie złożył je w Gnieźnie, w kościele zbudowanym na Wzgórzu Lecha. Dwa lata później, w 999 roku papież Sylwester II wyniósł Wojciecha na ołtarze, a w roku następnym do Gniezna pielgrzymował cesarz niemiecki Otton III, który ogłosił papieską decyzję o erygowaniu pierwszej polskiej archidiecezji i metropolii ze stolicą w Gnieźnie.

2014-05-03 20:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Wętkowski: prymasostwo znakiem jedności Kościoła w Polsce

„Zmieniały się dzieje i granice Polski, a prymasostwo trwało, tutaj w Gnieźnie. Było ostoją tożsamości narodowej i religijnej Polaków, busolą wskazującą właściwą drogę, znakiem jedności Kościoła w Polsce” – mówił bp Krzysztof Wętkowski podczas Mszy św. sprawowanej 1 lutego z okazji rocznicy konsekracji bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie.

„To wyjątkowa świątynia, królewska, majestatyczna, mająca w sobie ducha, który rósł tu przez pokolenia, jedyna nosząca przydomek prymasowska, matka i głowa wszystkich świątyń w Polsce” – mówił w homilii biskup pomocniczy gnieźnieński, przypominając, że to właśnie z tego miejsca, od czasu ustanowienia pierwszej na ziemiach polskich metropolii gnieźnieńskiej, rósł przez wieki Kościół w Polsce. Tutaj także – podkreślił – przez stulecia urząd i posługę sprawowali kolejni Prymasi Polski.

CZYTAJ DALEJ

Twórca pierwszej reguły

Niedziela Ogólnopolska 19/2023, str. 20

[ TEMATY ]

Św. Pachomiusz Starszy

commons.wikimedia.org

Św. Pachomiusz Starszy

Św. Pachomiusz Starszy

Ojciec Pustyni, ojciec monastycyzmu.

Urodził się w Esneh, w Górnym Egipcie. Jego rodzice byli poganami. Kiedy miał 20 lat, został wzięty do wojska i musiał służyć w legionach rzymskich w pobliżu Teb. Z biegiem czasu zapoznał się jednak z nauką Chrystusa. Modlił się też do Boga chrześcijan, by go uwolnił od okrutnej służby. Po zwolnieniu ze służby wojskowej przyjął chrzest. Udał się na pustynię, gdzie podjął życie w surowej ascezie u św. Polemona. Potem w miejscowości Tabenna prowadził samotne życie, jednak zaczęli przyłączać się do niego uczniowie. Tak oto powstał duży klasztor. W następnych latach Pachomiusz założył jeszcze osiem podobnych monasterów. Po pewnym czasie zarząd nad klasztorem powierzył swojemu uczniowi św. Teodorowi, a sam przeniósł się do Phboou, skąd zarządzał wszystkimi klasztorami-eremami. Pachomiusz napisał pierwszą regułę zakonną, którą wprowadził zasady życia w klasztorach. Zobowiązywał mnichów do prowadzenia życia wspólnotowego i wykonywania prac ręcznych związanych z utrzymaniem zakonu. Każdy mnich mieszkał w oddzielnym szałasie, a zbierano się wspólnie jedynie na posiłek i pacierze. Reguła ta wywarła istotny wpływ na reguły zakonne w Europie, m.in. na regułę św. Benedykta. Regułę Pachomiusza św. Hieronim w 402 r. przełożył na język łaciński (Pachomiana latina). Koptyjski oryginał zachował się jedynie we fragmentach.

CZYTAJ DALEJ

Wydział Nauk o Komunikacji – nowy, siódmy wydział na UPJPII!

2024-05-08 23:57

Archiwum UPJPII

    To wielkie święto dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Dziś, władze UPJPII oficjalnie ogłosiły powołanie nowego wydziału Uczelni!

    Wydział Nauk o Komunikacji został erygowany dekretem Dykasterii ds. Kultury i Edukacji Stolicy Apostolskiej w dniu 27 kwietnia 2024 r. w 10. rocznicę kanonizacji papieża Jana Pawła II. Decyzję watykańskiej dykasterii podpisał jej prefekt kard. José Tolentino Calaça de Mendonça oraz sekretarz prał. Giovanni Cesare Pagazzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję