Reklama

Jasna Góra

„Święty Jan Paweł II. Odkrywajmy prawdę” wyróżnienia wręczone

„Święty Jan Paweł II. Odkrywajmy prawdę” to wyróżnienia, które zostały dziś po raz pierwszy wręczone na Jasnej Górze z inicjatywy abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego i „Fundacji Instytut Mediów”.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

wyróżnienia

Fundacja Instytut Mediów

Karol Porwich/Niedziela

Wyróżnienia Święty Jan Paweł II "Odkrywajmy prawdę"

Wyróżnienia Święty Jan Paweł II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przyznawane są osobom i instytucjom, których wkład w szerzenie prawdy o pontyfikacie św. Jana Pawła II jest niepodważalny i widoczny każdego dnia. Pierwsze statuetki otrzymali Paulini, którzy strzegą dziedzictwa Jasnej Góry oraz Redemptoryści, którzy prowadzą m.in. Radio Maryja.

Karol Porwich/Niedziela

- Nazwa wyróżnienia „Odkrywajmy prawdę” wyrosła z inspiracji samego św. Jana Pawła II - powiedział abp Depo. Wyjaśnił, że kiedy podczas pierwszej papieskiej pielgrzymki do Polski zapytano Ojca Świętego o jedno zdanie z Pisma Św., które chciałby przekazać Polakom, on wskazał na słowa „poznajcie prawdę, a prawda was wyzwoli”. - Rozumiemy, że to poznawanie całej prawdy o Chrystusie związane jest z Duchem Świętym, który może nas uczynić świadkami tej prawdy, którą wyznajemy i którą mamy głosić życiem - przypomniał metropolita częstochowski. Podkreślił, że „bez odniesienia do Ducha Świętego nie obronimy godności Jana Pawła II, trzeba Go przywoływać w rozpoznawaniu prawdy, ci którzy atakują też muszą być podmiotami naszej modlitwy i przebaczenia”. Abp Depo zauważył jednak, że „Ojciec Święty podkreślał, że solidarność nieraz przynosi ciężary nie do uniesienia, gdy nie jest dźwiganiem, tylko walką pomiędzy sobą. Miłość przebacza, ale nie zapomina”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Laudację dla wyróżnionego Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (Redemptoryści) prowadzącego dzieła: Radio Maryja, Telewizję Trwam, „Nasz Dziennik” oraz Akademię Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, wygłosił prof. Janusz Kawecki, były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz ekspert Radia Maryja ds. związanych z mediami. Zauważył, że idea dzieł ewangelizacyjnych zrodziła się w sercu o. Tadeusza Rydzyka podczas spotkania z papieżem Janem Pawłem II, który jej pobłogosławił. Przypomniał, że Ojciec Święty wielokrotnie w czasie swego pontyfikatu odnosił się do Rodziny Radia Maryja: „podczas obchodów wielkiego jubileuszu w Roku 2000 mówił, że dziękuje Radiu Maryja za wielorakie i ofiarne zaangażowanie się w apostolstwo słowa, które dzisiaj jest tak ważne i tak bardzo potrzebne w naszym kraju”.

Reklama

Karol Porwich/Niedziela

Wyróżnienie przyznane przez abp Wacława Depo i "Fundacje Instytut Mediów" - Swiety Jan Pawel II "Odkrywajmy prawdę"

Wyróżnienie przyznane przez abp Wacława Depo i

W imieniu Redemptorystów wyróżnienie odebrał o. Zdzisław Klafka, rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Zauważył, że „kiedy na Stolicę Piotrową przybył Jan Paweł II poczuliśmy, że przyszła wiosna. Minęła zima, minęły niepewności, lęki zostały usunięte w narodzie polskim, przyszła nadzieja. On tę nadzieję i wiosnę podarował całemu światu, bo kto trzyma z Matką Bożą, to zawsze jest w klimacie wiosny, zawsze ma w sercu nadzieję, optymizm i radość”.

Karol Porwich/Niedziela

Mariusz Książek - prezes Zarządu Fundacji Instytut Mediów

Mariusz Książek - prezes Zarządu Fundacji Instytut Mediów

Laudację dla Zakonu Paulinów wygłosił o. dr hab. Michał Legan, medioznawca, wykładowca na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, kierownik Redakcji Audycji Katolickich TVP. Podkreślał, że „człowiek staje się tym, czego strzeże”: „jesteśmy Zakonem, który strzeże Hodegetrii i strzeże Ewangelii, i przez to jest wielki, przez to jest święty i ewangeliczny”. Mówiąc o wielkim dziedzictwie Jana Pawła II także dla Jasnej Góry zauważył, że „on dzięki swojemu namysłowi, ale jeszcze bardziej dzięki swojej wierze, na nowo odkrył głębię, znaczenie, powołanie i mistykę tego miejsca”. - Ufundował na nowo to miejsce, nazywając je ołtarzem, konfesjonałem, nazywając je domem. Ufundował na nowo to miejsce, gdy odkrywał nam tajemnice światła różańca świętego. Chciałbym zaświadczyć, że jest to jeden z najintensywniejszych wkładów Jasnej Góry w teologię katolicką. Skoro św. Jan Paweł II, powołując się na swoje jasnogórskie doświadczenie, ufundował dla Kościoła zupełnie nowe tajemnice różańcowe – mówił o. Legan.

Generał Zakonu Paulinów, dziękując za wyróżnienie, zauważył, że jest to też zobowiązanie. - To ogromne dziedzictwo Jana Pawła II wpisane w Jasną Górę, to dziedzictwo wolności, które my jako zakon podejmujemy nie tylko w Polsce, ale w 17 krajach, gdzie posługujemy. Jesteśmy do tego zobowiązani także poprzez liczne więzy, które łączyły najpierw kard. Karola Wojtyłę z Zakonem, a później papieża Jana Pawła II - mówił o. Arnold Chrapkowski. Podkreślał, że to dziedzictwo to także obrona Jasnej Góry podejmowana wciąż na nowo w wielorakich wymiarach: „ufamy, że tej obronie będzie patronował św. Jan Paweł II, który uczył nas wszystkich czym jest wolność, i który także w trakcie swojego pontyfikatu, pokazał czym jest walka ze zniewoleniem”.

Reklama

- Ten Duch św., który wpisany jest w tę statuetkę jest zobowiązaniem i wezwaniem dla Jasnej Góry, dla każdego paulina i każdego z nas, do obrony podstawowych wartości, które wpisane są w życie każdego człowieka - podkreślał przełożony generalny Paulinów.

Uroczystość wręczenia wyróżnień poprzedziła Msza św. sprawowana w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. Metropolita częstochowski mówił w kazaniu, że niszczenie osoby i autorytetu św. Jana Pawła II to wraz z nim niszczenie autorytetu Kościoła, który nie jest rodzajem korporacji, lecz wspólnotą osób związanych z Bogiem i pomiędzy sobą. Przypomniał, że to Karol Wojtyła uczył nas, że „nie może historia płynąć wbrew prądowi sumień”, a jako papież, że od „10 słów Bożych”, czyli 10 przykazań zależy przyszłość świata i człowieka. Przywołał jego nauczanie na temat ósmego przykazania podczas pielgrzymki 6 VI 1991 r. w Olsztynie, kiedy Ojciec Święty powiedział: „przez wiele lat doświadczaliśmy w wymiarze społecznym, że publicznie nie mówiono prawdy - i nie dopuszczano do jej mówienia. Istnieje przeto wielka potrzeba odkłamania naszego życia w różnych zakresach. Trzeba przywrócić niezastąpione niczym miejsce cnocie prawdomówności. Trzeba, by ona kształtowała życie rodzin, środowisk, społeczeństwa, środków przekazu, kultury, polityki i ekonomii”. To nauczanie jest wciąż aktualne – powiedział metropolita częstochowski i podkreślił, że „albo dajemy świadectwo prawdzie przed Bogiem i historią albo zachłystujemy się wolnością słowa, która poza prawdą jest manipulacją i zniewoleniem umysłów”.

Reklama

Wręczona dziś statuetka nosi nazwę „Veni Sancte Spiritus” - „Przybądź Duchu Święty”. Jest na niej symbol Ducha Św. w postaci gołębicy w ludzkich dłoniach. Symbolizuje złożenie darów przez Ducha Św. w dłonie i w serce człowieka.

Partnerem wydarzenia były: - Kasa Stefczyka oraz Fundacja Stefczyka.

2023-03-24 19:32

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drugie prymicje

Jesteście Bogu nadal potrzebni! Chrystus ofiarował wam siebie. A wy ofiarowaliście siebie. To było włączenie się w ból, pracę, zgorszenia i walkę; cierpienie znoszone solidarnie, aby podnosić człowieka, przypominając mu o jego godności – mówił abp Wacław Depo.

– W XIX-wiecznych Schematyzmach Diecezji Kujawsko-Kaliskiej przy nazwiskach księży, którzy obchodzili 50. rocznicę święceń, widnieje ciekawe sformułowanie: post secundas primicias, czyli po drugich prymicjach. Dzisiaj 10 czerwca i my mamy drugie prymicje – cieszy się ks. Antoni Kaczmarek. – Spotykamy się w bazylice archikatedralnej, w której za czasów bp. Stefana Bareły w 1973 r. otrzymaliśmy święcenia kapłańskie. Dzisiaj wyrażamy naszą wdzięczność i dziękczynienie Bogu za dar powołania i za tych, do których zostaliśmy posłani – deklaruje ks. Marian Mermer.

CZYTAJ DALEJ

Obrońca wiary

Niedziela Ogólnopolska 18/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

święty

commons.wikimedia.org

Św. Atanazy Wielki

Św. Atanazy Wielki

Za życia nazywany był „Ojcem prawowierności”, po śmierci mówiono o nim, że jest „filarem Kościoła”.

Święty Atanazy urodził się w pobożnej rodzinie najprawdopodobniej w Aleksandrii, będącej jednym z największych miast Cesarstwa Rzymskiego. Jako młodzieniec udał się do pustelni, gdzie rozwijał swoją duchowość pod opieką św. Antoniego. Dorastał w cieniu prześladowań chrześcijan. Poprzez obserwowanie męstwa i odwagi męczenników, sam nabrał chartu w obronie tego, co najcenniejsze – wiary. Jak się wkrótce okazało, ta cecha pozwoliła mu stać się obrońcą wiary, gdy herezja Ariusza zaczęła zdobywać popularność na dworze cesarskim.

CZYTAJ DALEJ

Maryjna trasa w Ogrodach Watykańskich

2024-05-02 19:19

[ TEMATY ]

Watykan

Ogrody Watykańskie

Vatican News/www.vaticannews.va/pl

Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Przez cały maj Muzea Watykańskie proponują pielgrzymom maryjny spacer po Ogrodach Watykańskich, połączony z modlitwą o pokój. Można wziąć w nim udział dwa razy w tygodniu: w sobotę rano i w środę po audiencji ogólnej, po uprzedniej rezerwacji - mówi s. Emanuela Edwards, kierownik Biura Działalności Edukacyjnej Muzeów Watykańskich.

„Maj z Maryją - mówi s. Emanuela - to specjalna wizyta w Ogrodach Watykańskich. Na trasie znajduje się 10 najważniejszych wizerunków maryjnych. W tym czasie, kiedy jest na świecie tak wiele napięć i konfliktów, będziemy się modlić o pokój przed wizerunkami Matki Bożej. W Ogrodach Watykańskich jest w sumie 27 wizerunków Maryi. Mamy więc prawo twierdzić, że są to ogrody maryjne. (…) Wielu papieży dostrzegało ten duchowy wymiar ogrodów. Łączy się w nim piękno natury, fontann, starożytnych zabytków, wizerunków Maryi i świętych, tworząc harmonijną oazę spokoju, w których papieże mogli znaleźć przestrzeń na modlitwę i kontemplację. I rzeczywiście niektórzy papieże, jak Jan Paweł II czy Benedykt XVI, codziennie przychodzili tu na spacer, aby się pomodlić i odpocząć”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję