Reklama

W wolnej chwili

W akcji+

O potencjale seniorów, wyzwalaniu energii, aktywności fizycznej, zdrowym odżywianiu się, wszystko to można było odkrywać przez uczestnictwo w projekcie „W Akcji +” realizowanym przez Fundację Instytut Mediów obejmującym szkolenia, marsz patriotyczny, filmy, konferencję.

[ TEMATY ]

senior

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bardzo interesującym wydarzeniem w ramach projektu była konferencja, debata między pokoleniowa mająca charakter integracyjny, ale również odznaczająca się wysokim stopniem kreatywności. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z jej przebiegu.

„Wielopokoleniowość darem dla rodziny i społeczeństwa”

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nikt nie jest samotną wyspą, o starości i młodości, starzejącym się społeczeństwie w Polsce i Europie, o wyzwaniach społecznych, bogactwie wielopokoleniowości, pomysłach i możliwościach budowania więzi rodzinnych i społecznych, energii młodych i doświadczeniu starszych, między innymi o tym dyskutowano w czasie konferencji, która odbyła się 21 grudnia 2022r.

„Koniecznie trzeba odkrywać i budzić potencjał, który jest kapitałem społecznym tkwiącym w osobach starszych. Nie można tego zmarnować. Dlatego podejmujemy się różnych inicjatyw związanych z szeroko rozumianymi seniorami.” – mówił Mariusz Książek w imieniu Fundacji Instytut Mediów. Wskazał również na wieloletnią aktywność w tym zakresie środowiska Tygodnika Katolickiego Niedziela, które od wielu lat jest ukierunkowane na komunikację z pokoleniem tak zwanym średnim, ale przede wszystkim z osobami starszymi. Gównie takie osoby są odbiorcami, czytelnikami tygodnika.

Z perspektywy współpracy z MRiPS oraz własnych bogatych doświadczeń w związku z prowadzoną działalnością pan Artur Dąbrowski zwrócił uwagę na badania i analizy wykazujące, że tematyka senioralna zatacza coraz szersze kręgi. Angażuje coraz więcej osób, pojawia się coraz więcej różnorodnych inicjatyw, a polityka senioralna jest obecna nie tylko w MRiPS, ale również np. w Ministerstwie Zdrowia.

Pan Jerzy Bujak prowadząc aktywność z seniorami w różnych miejscach kraju zwrócił uwagę na potrzebę budzenia wrażliwości społecznej i odpowiedzialności, jeżeli chodzi o omawianą tematykę.

Ważną kwestią jest, aby też doceniać, widzieć potrzebę odpowiedzialności i roli mediów w kontekście osób starszych. Osoby w późniejszym wieku są liczną grupą będącą odbiorcami mediów, w szczególności telewizji - podkreślał pan Witold Siłka z Telewizji Lubuszan.

Reklama

Pierwsza część spotkania była poświęcona na przygotowanie merytorycznego tła do dalszego przebiegu konferencji, którą stanowiła ożywiona dyskusja. Cechę charakterystyczną stanowiło to, że uczestnikami spotkania były osoby dorosłe (60+), specjaliści od współpracy z seniorami, przedstawiciele mediów, również licznie było reprezentowane środowisko młodzieży.

Zasadnicza część debaty polegała na poszukiwaniu, odkrywaniu potencjału, kapitału społecznego, jaki tkwi w osobach starszych. Jednak jak zwracano uwagę, osoby starsze nie są samotną wyspą, żyją w konkretnym środowisku, konkretnych realiach, są aktywni w różnych przestrzeniach rodzinnych i społecznych. Powyższe wypływa na spostrzeganie życia społecznego jako przenikania się wielu pokoleń. Z tego powodu uczestnicy spotkania bardzo wyraźnie podkreślali relacje między pokoleniem starszym i młodszym. Widząc w niech ogromne możliwości w synergii tych dwóch wymiarów. Taki dwugłos w trakcie konferencji przyczynił się do zwrócenia uwagi na pomysły zbliżające pokolenia między sobą i wnoszące wartość dodaną w relacje rodzinne, społeczne. W czasie spotkania podniesiono między innymi kwestię ważności wpływu osób starszych, dziadków na proces wychowania i kształtowania młodego pokolenia.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z propozycjami pomysłami w jaki sposób można budować, pogłębiać, uzyskać efektywność z relacji między pokoleniowych w rodzinach i społeczeństwie. Od zawsze w historii wszystkich społeczeństw, narodów istnieje zjawisko koegzystencji i przenikania się różnych pokoleń, grup społecznych. Dlatego na konferencji spotkało się pokolenie seniorów (60+) oraz młodzieży w celu wspólnej integracji, odkrywaniu możliwości wzajemnego ubogacenia się. W trakcie spotkania uczestnicy podjęli się dyskusji panelowej służącej wymianie doświadczeń, dzielenia się pomysłami i propozycjami. W ramach konferencji udział wzięli specjaliści z zakresu współpracy z seniorami oraz młodzież i przedstawiciele mediów.

Reklama

Potencjał seniorów w budowaniu relacji wielopokoleniowych, rodzinnych i społecznych został dostrzeżony m.in. w aspekcie:

1. Możliwości angażowania się seniorów w wychowanie młodego pokolenia wnuków i prawnuków, co jest doskonałym wypełnieniem czasu oraz wsparciem dla ich rodziców często obciążonych pracą zawodową. Powyższe nie tylko wiąże się ze spędzaniem wzajemnie czasu, Ale także pełnienie roli opiekunów w stosunku do młodszych między innymi poprzez zabieranie ich na wydarzenia, spotkania kulturotwórcze, edukacyjne. Może to obejmować zwiedzanie muzeów, wyjście do kina czy teatru, uczestniczenie w uroczystościach patriotycznych, w spotkaniach z ciekawymi ludźmi.

2. Ciekawy wątek został poruszony przez Karolinę Szostkiewicz-Jaros, osobę zajmującą się prowadzeniem edukacji, szkoleń dla seniorów w tematyce zdrowego odżywiania się. Doświadczenie sytuacji, kiedy uczestnicy – seniorzy zabierają na takie szkolenie swoich np. wnuków, pokazuje, że tego typu okoliczności sprzyjają na przygotowywaniu przyszłych obywateli, rodziców do interesowania się potrzebą i praktykami zdrowego odżywiania się. Co w konsekwencji będzie miało także wpływ na zdrowie ich samych i ich rodzin. Tym samym powyższe kształtuje w aspekcie zdrowego stylu życia, co jest także elementem kultury ekologicznej.

3. W śród głosów młodzieży nie zabrakło także refleksji nad wpływem przekazywania przez osoby starsze tradycji rodzinnych, opowieści i wspomnień o przodkach. Młodzież zwróciła uwagę, że takie sytuacje mają pozytywny na nich, wzmacniają więzi rodzinne, budzą zainteresowanie historią rodziny i poszczególnych przodków. Z tego powodu pielęgnowanie spotkań rodzinnych, na których młodzież może słyszeć od żywych świadków historii różne opowieści jest bardzo ważne. Później ten model funkcjonowania młodzi przeniosą na przyszłe swojej wzmacniają więzi rodzinne, budzą zainteresowanie historią rodziny i poszczególnych przodków. Z tego powodu pielęgnowanie spotkań rodzinnych, na których młodzież może słyszeć od żywych świadków historii różne opowieści jest bardzo ważne. Później ten model funkcjonowania młodzi przeniosą na przyszłe swoje rodziny

2022-12-23 16:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leki pod kontrolą

Jak uchronić się przed sytuacją, gdy przyjmowane leki zaczynają wchodzić ze sobą w interakcję i przynoszą więcej szkód niż korzyści?

Statystyki pokazują, że ponad 35% ludzi w Polsce przyjmuje przewlekle średnio pięć leków (na receptę). W wieku 65 lat zwiększa się ich liczba, a statystyczny senior przyjmuje dodatkowo dwa leki kupowane bez recepty lub suplementy diety.

CZYTAJ DALEJ

Działacze Opozycji Antykomunistycznej i Osoby Represjonowane pielgrzymowali do Rokitna

2024-05-20 11:38

[ TEMATY ]

opozycja antykomunistyczna

osoby represjonowane

pielgrzymka do Rokitna

Marek Budniak

W pielgrzymce do Rokitna wzięło udział ok. 200 osób z naszego województwa

W pielgrzymce do Rokitna wzięło udział ok. 200 osób z naszego województwa

Działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z przyczyn politycznych województwa lubuskiego 19 maja odbyli swoją III Pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.

Pierwszym punktem programu był wykład prof. dr. hab. Jana Żaryna na temat „Potrzeby dumy narodowej z naszej historii, kultury i wiary, które współtworzyły nasze ponadtysiącletnie dziedzictwo”. W swojej konferencji prelegent przypomniał m.in. słowa ks. Piotra Skargi o tym, że „Każdy, kto ojczyźnie służy, sobie służy” oraz Romana Dmowskiego, który powiedział, że „Wszystko co polskie jest moje […] więc muszę też przyjąć upokorzenia”. Profesor podkreślił, że my Polacy mamy to szczęście, iż nie musimy wstydzić się naszych przodków, powinniśmy być dumni nie tylko z wielkich ich zwycięstw, ale także z tego jak przyjmowali gorycz klęski oraz potrafili mądrze wybierać zaczynając na przyjęciu chrztu w obrządku łacińskim. Postawił pytanie retoryczne czy potrafimy jako pokolenie przeciwstawić się idącej od Zachodu nowej rewolucji marksistowskiej? Zachęcał do zorganizowania w naszych miastach 13 października Narodowego Marszu Papieskiego.

CZYTAJ DALEJ

Zabrzmi kolejny Dzwon Nienarodzonych

2024-05-21 01:11

Alina Zietek-Salwik

Jeden z dzwonów na stałe przebywa w Kolbuszowej

Jeden z dzwonów na stałe przebywa w Kolbuszowej

To już piąty dzwon będący inicjatywą polskiej Fundacji „Życiu Tak” im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która nieustannie przypomina o potrzebie ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Dzwony o wymownej nazwie „Głos Nienarodzonych” są inicjatywą Fundacji, dzięki której powstały już odlewy dla Polski, Ukrainy, Ekwadoru i Afryki. Dzwon dla Kazachstanu podobnie jak poprzednie zostanie poświęcony przez Papieża Franciszka poprzez symboliczne pierwsze uderzenie. Do dziś brzmią słowa Papieża, który powiedział w 2020 roku: ,,Niech jego głos budzi sumienia stanowiących prawo i wszystkich ludzi dobrej woli w Polsce i na świecie. Niech Bóg, jedyny i prawdziwy dawca życia błogosławi Wam i Waszym rodzinom”. Uroczystość odbyła się podczas audiencji generalnej 15 maja 2024 roku na placu św. Piotra w Watykanie. Dzwon trafi do Narodowego Sanktuarium Królowej Pokoju w Oziornoje Kazachstan. Wierzymy, że symbol ten będzie niósł dalej przesłanie, że każde życie jest święte i nienaruszalne. Dzwon został wykonany w Pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu, którego projekt został uzgodniony i zaakceptowany przez abp. Tomasza Peta – ordynariusza Astany.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję