Reklama

Watykan

Watykan: Uroczystości Bożego Narodzenia w cieniu wojny na Ukrainie

Po raz dziesiąty papież Franciszek będzie przewodniczyć uroczystościom Bożego Narodzenia w Watykanie. Jak podkreślił, to będą smutne Święta, bo w cieniu wojny na Ukrainie. Zaapelował o to, by ograniczyć wydatki na prezenty, a zaoszczędzone pieniądze przekazać na rzecz cierpiących Ukraińców.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kilkakrotnie w ostatnich dniach papież prosił o to, by tegoroczne Święta obchodzić skromniej.

„Pięknie jest świętować Boże Narodzenie. Ale obniżmy trochę poziom świątecznych zakupów" – zachęcał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

"Niech to będzie skromniejsze Boże Narodzenie, ze skromniejszymi prezentami, a to, co zaoszczędzimy, wyślijmy narodowi ukraińskiemu, który jest w potrzebie. Tam się bardzo cierpi. Oni są głodni, marzną, a wiele osób umiera, bo nie ma lekarzy i pielęgniarek. Nie zapominajmy o tym. Boże Narodzenie - tak, w pokoju z Panem, ale z Ukraińcami w sercu" – wezwał Franciszek podczas audiencji generalnej w połowie grudnia.

Podziel się cytatem

Tydzień później apelował: „Myślmy o narodzie ukraińskim podczas tego Bożego Narodzenia; bez światła, bez ogrzewania, bez podstawowych rzeczy do przeżycia" .

"Myślmy- dodał- o tak wielu ukraińskich dzieciach, które cierpią, cierpią bardzo z powodu wojny”.

Podkreślił: "Te dzieci niosą w sobie tragedię wojny, która jest tak nieludzka, tak ciężka”.

„I módlmy się do Pana Boga o to, by przyniósł pokój jak najszybciej"- mówił Franciszek.

W wywiadzie dla włoskiej telewizji prosił o „umiar” i zaznaczył: „Ludzie umierają z głodu. Proszę , miejcie wielkie serce i nie róbcie takich zakupów, jakby nic się nie stało”.

Apele papieża o pokój zabrzmią zapewne bardzo mocno podczas uroczystości w Watykanie. Po raz pierwszy od początku pandemii odbędą się one bez żadnych ograniczeń sanitarnych.

W Wigilię o godzinie 19.30 w bazylice Świętego Piotra rozpocznie się transmitowana do wielu krajów świata papieska pasterka.

Reklama

W niedzielę Bożego Narodzenia w południe Franciszek wygłosi z balkonu bazyliki watykańskiej świąteczne orędzie, w którym także należy oczekiwać kolejnych słów o wojnie na Ukrainie i w innych regionach świata. Następnie papież udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi.

Podziel się cytatem

W drugi dzień Świąt, obchodzony jako uroczystość Świętego Szczepana Franciszek spotka się z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański.

Na Ukrainie przebywa z kolejną misją humanitarną papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski. Spędzi tam Boże Narodzenie.

2022-12-23 07:05

Oceń: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kiedy kończy się okres Bożego Narodzenia?

Niedziela płocka 2/2003

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

Karol Porwich/Niedziela

Kiedy kończy się czas świętowania Bożego Narodzenia? W kościele w niedzielę Chrztu Pańskiego podkreśla się, że właśnie w ten dzień kończy się okres Bożego Narodzenia, więc np. już nie śpiewamy kolęd. A przecież dobrze pamiętam, że do niedawna święto Ofiarowania Pańskiego zamykało okres Bożego Narodzenia. Tak było jeszcze kilka lat temu. Czy w niedawnym czasie zmienił się kalendarz liturgiczny?
CZYTAJ DALEJ

Skarby Serca Jezusowego objawione światu: nowenna do św. Małgorzaty-Marii Alacoque

[ TEMATY ]

nowenna

św. Małgorzata Maria Alacoque

Agata Kowalska

Święta Małgorzata Maria Alacoque

Święta Małgorzata Maria Alacoque

Nowenna rozpoczyna się od dnia 5 października.

CZYTAJ DALEJ

Formują się przez akcję. 35 lat Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w wolnej Polsce

2025-10-10 11:33

[ TEMATY ]

KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

formacja przez akcję

ks. prał. Antoni Sołtysik

KSM/Miasteczko Modlitewne

Członkowie KSM na Miasteczku Modlitewnym u bł. Karoliny w Zabawie

Członkowie KSM na Miasteczku Modlitewnym u bł. Karoliny w Zabawie

- Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży ciągle się odnawia. To wymaga od nas bardzo dużo pracy, ale w żadnym momencie historii nie było to łatwe - mówi przewodnicząca Prezydium Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży - Gabriela Kleczkowska. 10 października Stowarzyszenie obchodzi 35 lat od reaktywacji w wolnej Polsce.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, historią sięgające jeszcze przedwojennej Polski, zostało reaktywowane w 1990 roku, przy ogromnym zaangażowaniu ks. prał. Antoniego Sołtysika, pierwszego Asystenta KSM. To właśnie Ordery jego imienia oraz Perły 35-lecia rozdano zasłużonym KSM-owiczom podczas uroczystej gali, która odbyła się pod koniec września w Rzeszowie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję