Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

46. Sympozjum Biblistów Polskich we Wrocławiu

Być biblistą to być blisko św. Pawła

Gdy 28 czerwca 2008 r. Papież Benedykt XVI ogłosił Rok św. Pawła, mówił, że „ma nadzieję, iż różne inicjatywy, które będą podejmowane z tej okazji, przyczynią się do odnowienia naszego zapału misyjnego i pozwolą zacieśnić nasze relacje z braćmi ze Wschodu i z innymi chrześcijanami, którzy podobnie jak my darzą czcią Apostoła Narodów”.
Czy taką rolę spełniło 46. Sympozjum Biblistów Polskich, które w dniach 16-18 września br. odbywało się we Wrocławiu właśnie pod hasłem pogłębienia teologii św. Pawła i przybliżenia jej wiernym?
Organizatorzy spotkania bardzo dobrze przygotowali się na przyjęcie gości z całej Polski, którzy przez trzy dni nie tylko pochylali się nad życiem i nauczaniem św. Pawła, ale mieli również czas na wymianę myśli i doświadczeń. Abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski, podczas Mszy św. inaugurującej Sympozjum nie unikał nawiązań do zbliżającego się synodu biskupów w Rzymie nt. „Słowo Boże w życiu i misji Kościoła”. Podkreślał, że właśnie ze spotkaniem biblistów, ludzi pochylonych nad Słowem, wiąże duże nadzieje. - Biblista, tak jak każdy chrześcijanin, poprzez słowa Pisma Świętego ma odkrywać Słowo Boże - Chrystusa, który jest obrazem Boga niewidzialnego. To odkrywanie jest procesem trudnym i żmudnym, wymagającym dużo cierpliwości i pasji intelektualnej połączonej z gorliwością religijną - mówił.
- Refleksja nad życiem i nauczaniem św. Pawła, nad tym, co w tym nauczaniu jest najważniejsze, czyli nad jego teologią i nad jej znaczeniem dla współczesnego życia chrześcijańskiego, to nasze zadanie - mówił ks. prof. Waldemar Chrostowski, po raz kolejny wybrany na przewodniczącego Stowarzyszenia Biblistów Polskich. W czasie Sympozjum wygłoszono 10 referatów i przeprowadzono wiele dyskusji, ale zaprezentowano także propozycje oficyn książkowych specjalnie przygotowywanych na obchody Roku św. Pawła. Jedną z wyróżniających się była „Teologia Nowego Testamentu” - praca zbiorowa pod red. ks. Mariusza Rosika, wydana we wrocławskim Archidiecezjalnym Wydawnictwie TUM. To trzytomowa edycja, której ostatnią część stanowią Listy Pawłowe.
Sympozjum poprzedziło walne zebranie Stowarzyszenia Biblistów Polskich, które wybrało nowe władze na lata 2008-13. Oto skład: ks. prof. Waldemar Chrostowski - przewodniczący, ks. prof. Henryk Witczyk - zastępca; do zarządu powołano: ks. prof. Antoniego Troninę, ks. prof. Krzysztofa Bardskiego, ks. prof. Artura Malinę, ks. prof. Waldemara Rakocego i o. prof. Adama Sikorę. Honorowe członkostwo otrzymali: ks. prof. Jan Łach oraz ks. prof. Jan Kanty Pytel.
Pierwsze Sympozjum Stowarzyszenia Biblistów Polskich odbyło się w 1959 r. Ostatnie miało miejsce we Wrocławiu w 1974 r.

Reklama

Agnieszka Bugała

Akcja pamięci

Polacy, którzy ratowali Żydów

Najmniej 300 tys., ale może nawet ok. miliona - tylu było Polaków, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów, choć groziła za to kara śmierci. Ten bohaterski, a niemal nieznany wątek historii Polski upamiętnić ma kampania „Życie za życie”, podjęta z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej i Narodowego Centrum Kultury - poinformowano na konferencji prasowej w Warszawie.
- To są polscy bohaterowie, tacy sami jak twórcy i żołnierze Państwa Podziemnego. Im należą się ulice i place - mówił do zgromadzonych w IPN dziennikarzy prof. Jan Żaryn, dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN. Przypomniał, że tylko na terenach polskich Niemcy stosowali restrykcyjne prawo, w myśl którego za jakąkolwiek pomoc okazaną zbiegłemu z getta Żydowi groziła kara śmierci. Prawdopodobnie śmierć za ratowanie Żydów poniosło ok. tysiąca Polaków.
Krzysztof Dudek - dyrektor Narodowego Centrum Kultury powiedział, że ważnym aspektem akcji jest edukacja - w przyszłym roku, jak poinformował - wydana zostanie teka edukacyjna, która będzie rozesłana do polskich szkół jako pomoc dla nauczycieli w przedstawianiu tego tematu. Uruchomiono też specjalną stronę internetową: zyciezazycie.pl, za której pośrednictwem można m.in. składać świadectwa o ratujących Żydów bohaterach. Akcja ma być ponawiana co roku we wrześniu, w grudniu i w marcu.

Mówi rzecznik prasowy episkopatu

Wyrównanie krzywdy

Nawet komunistyczny Sejm czuł potrzebę wyrównania krzywdy związanej z kradzieżą dóbr należących do parafii i zakonów - stwierdził podczas briefingu rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch, komentując pomysł Sojuszu Lewicy Demokratycznej, zapowiadającego zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego ustawy, na podstawie której działa Komisja Majątkowa. Przypomniał, że uchwalili ją „starsi koledzy dzisiejszej lewicy” - Sejm IX kadencji, w którym większość stanowili posłowie PZPR.
Działająca od 17 lat Komisja Majątkowa rozpatruje wnioski podmiotów kościelnych o zwrot mienia zagrabionego przez władze komunistyczne wbrew ustanowionemu przez te władze prawu. Ustawa z 20 marca 1950 r. „O przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego” przewidywała, że majątki kościelnych osób prawnych zostaną upaństwowione, gwarantowała jednak pozostawienie podmiotom kościelnym, jako podstawę utrzymania, gospodarstw rolnych do 50 ha, a na terenie województw: poznańskiego, pomorskiego i śląskiego - do 100 ha. Tymczasem urzędnicy wykonujący ustawę najczęściej zabierali całą ziemię, łamiąc tym samym prawo. - O zwrot tego, co w ten sposób zostało ukradzione, stara się Komisja Majątkowa - podkreślił ks. Kloch.

Krótko

Zaledwie co drugi Polak wie, co się wydarzyło 17 września 1939 r. W tym roku obchodziliśmy 69. rocznicę napaści ZSRR na Polskę.

Kard. Stanisław Dziwisz zgodził się na ekshumację zwłok gen. Władysława Sikorskiego, spoczywających na Wawelu. Jest to związane z postępowaniem IPN w sprawie ustalenia przyczyn śmierci generała.

Rada Polityki Pieniężnej i NBP ustaliły z rządem, że w 2011 r. Polska spełni warunki przyjęcia europejskiej waluty. Eksperci są nadal sceptyczni i mówią raczej o 2012 r.

Bank Pocztowy wycofał się z emisji reklamy, w której aktor parodiował przemówienie premiera Donalda Tuska. Najprawdopodobniej ze względu na obawy o reakcję rządu.

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski zapowiedział, że jego klub złoży wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu w sprawie ustanowienia święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy. W posiedzeniu klubu brał udział premier Donald Tusk.

Wysokość rent i emerytur będzie zależała od wysokości odprowadzonych składek. Nie będą jednak zawieszane ani zmniejszane z powodu dodatkowych dochodów - takie rozwiązania przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Jest wreszcie szansa na to, że Polska przestanie być na szarym końcu krajów Europy w wykrywaniu raka szyjki macicy i piersi. Od przyszłego roku badania cytologiczne staną się obowiązkowe. Być może również mammograficzne.

Coraz bardziej zagląda nam w oczy kryzys finansowy. Żeby ustrzec przed nim naszą gospodarkę, Komisja Nadzoru Finansowego zaostrzy kryteria przyznawania przez banki pożyczek. Zmiany wejdą w życie do końca tego roku.

16 września rozpoczęła się V edycja ogólnopolskiej Kampanii Parkingowej: „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?”, organizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zachęca dziś do pamięci o osobach starszych

2024-06-15 17:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Jakże często odrzuca się osoby starsze, pozostawiając je samym sobie, co staje się prawdziwą ukrytą eutanazją!” - czytamy w dzisiejszym tweecie papieskim. Takie słowa odnoszą się do obchodzonego właśnie 15 czerwca Światowego Dnia Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi. ONZ zatwierdziła tę datę w 2011 r.

Tweet Franciszka dalej zaznacza, iż wspomniane pozostawienie osób starszych samym sobie „to rezultat owej kultury odrzucenia, która wyrządza tak wiele zła w naszym świecie”. Papież wskazuje następnie, że „wszyscy jesteśmy wezwani do przeciwdziałania tej toksycznej kulturze odrzucenia”.

CZYTAJ DALEJ

Marsz za tym co najważniejsze

Pod hasłem "Zjednoczeni dla życia, rodziny i Ojczyzny" w kilkunastu miastach w Polsce odbędą się dziś Marsze dla Życia i Rodziny. Od kwietnia do października marsze odbywają się w ponad 50 polskich miastach. "Chcemy jasno wyrazić sprzeciw wobec działań mających podważyć prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci" – mówi Vatican News koordynator marszów Paweł Kwaśniak z Centrum Życia i Rodziny. Do udziału w Marszach dla Życia i Rodziny zachęca Konferencja Episkopatu Polski.

Dziś marsze przejdą ulicami m. in. Warszawy, Krakowa i Gdańska, ale też mniejszych miast - Łęcznej, Gryfic czy Dzierżoniowa. Marsz w stolicy rozpocznie o 11:30 Msza święta w kościele pw. św. Aleksandra przy Placu Trzech Krzyży. Następnie uczestnicy przejdą pod Sejm, kancelarię premiera a marsz zakończy się przed Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

CZYTAJ DALEJ

Lektura nie tylko dla parafian

2024-06-16 17:01

[ TEMATY ]

Sanktuarium św. Józefa w Warszawie

Edgar Sukiennik

archiwum parafii św. Józefa

Dr Edgar Sukiennik w czasie prezentacji swojej książki

Dr Edgar Sukiennik w czasie prezentacji swojej książki

W diecezjalnym sanktuarium św. Józefa na warszawskim Kole zaprezentowano dzisiaj dwie publikacje dokumentujące dawne i najnowsze dzieje wspólnoty parafialnej na szerokim tle dzielnicy.

Pierwsza książka autorstwa Aldony Konkiel Kalendarium parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Warszawie na Kole w latach 2022–2023 to już druga publikacja z serii kalendarium parafii św. Józefa. Dwa lata temu autorka wydała drukiem obszerne kalendarium dokumentujące dzieje najnowsze parafii. Tym razem oddaje do rąk czytelników nieco krótsze, ale bardzo bogate pod względem merytorycznym kalendarium za ostatnie dwa lata. W tym czasie w parafii miało miejsce wiele ważnych wydarzeń, jak chociażby jubileusz 35-lecia nieustającej adoracji Najświętszego Sakramentu, czy ustanowienie relikwiarium ze zbiorem ponad 200 relikwii świętych i błogosławionych. To jeden z największych zbiorów relikwii w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję