Reklama

Historia

Szwajcaria: Rezydencja ambasador RP otrzymała tytuł "Dom Życia" za ratowanie przez Grupę Ładosia Żydów w czasie II wojny światowej

Dawna siedziba poselstwa RP w Bernie, służąca obecnie za oficjalną rezydencję ambasador Polski w Szwajcarii otrzymała w czwartek tytuł "Dom Życia". Jest on przyznawany przez Fundację im. Raoula Wallenberga miejscom, gdzie ratowano Żydów w czasie II wojny światowej – poinformowała PAP ambasador RP w Szwajcarii Iwona Kozłowska.

[ TEMATY ]

II wojna światowa

Szwajcaria

Dom Życia

Wikipedia/autor: Beat Estermann na licencji Creative Commons

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Konfederacji Szwajcarskiej z siedzibą w Bernie

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Konfederacji Szwajcarskiej z siedzibą w Bernie

„Rezydencja RP w Bernie otrzymała to miano w uznaniu dla działalności Grupy Ładosia, choć fizycznie w rezydencji Żydów nie ukrywano. Jest też pierwszym miejscem w Szwajcarii, które otrzymało ten tytuł. To symboliczne i historyczne wydarzenie jednocześnie” – przypomniała ambasador Kozłowska.

„To wyróżnienie dla wszystkich Polaków i dla Polaków Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którzy ratowali żydowskich przyjaciół, sąsiadów i wszystkich, których życie było zagrożone, również osób z Niemiec, Holandii, Francji, Belgii i innych krajów” – podkreśliła ambasador.

Działalność grupy Ładosia w neutralnej w czasie wojny Szwajcarii to jedna z największych akcji ratowania Żydów przed Holokaustem. Grupa polskich dyplomatów i współpracujących z nimi działaczy organizacji żydowskich wystawiła, jak się szacuje, kilkanaście tysięcy poświadczeń obywatelstwa państw Ameryki Łacińskiej osobom z różnych miejsc Europy, w tym Holandii, Niemiec czy Austrii.

Członkami Grupy Ładosia (lub Grupy Berneńskiej) byli: Aleksander Ładoś (1891-1963) – polski poseł w Bernie w latach 1940-45, Abraham Silberschein (1881-1951) – adwokat, działacz syjonistyczny, przedwojenny poseł na Sejm RP, twórca komitetu ratunkowego RELICO, Konstanty Rokicki (1899-1958) – polski konsul w Bernie w latach 1939-45, Chaim Eiss (1876-1943) – urodzony w Ustrzykach Dolnych kupiec, działacz Agudat Israel z Zurychu, Stefan Ryniewicz (1903-87) – radca poselstwa RP w latach 1938-45, zastępca posła Ładosia i Juliusz Kuhl (1913-85) – attache poselstwa, ekspert ds. kontaktów z organizacjami żydowskimi

W wyrabianie paszportów bardzo zaangażowani byli konsul Rokicki, który bezpośrednio stworzył większość z nich i kupował je na czarnym rynku oraz Silberschein i Eiss, którzy przemycali paszporty, zdjęcia i dane osobowe między Bernem a okupowaną Europą a także zapewniali dużą część finansowania tych działań.

Reklama

Poseł Ładoś i Ryniewicz dbali o zapewnienie poparcia berneńskiego korpusu dyplomatycznego i o niedopuszczenie do rozbicia operacji przez szwajcarską policję.

„Wciąż trwają badania nad listą Ładosia i wydaje się nam, że nigdy nie zostanie ona definitywnie zakończona, ponieważ ówcześni dyplomaci nie tworzyli centralnego rejestru uratowanych Żydów, aby nie dostał się on w ręce Niemców” – wyjaśniali pracownicy ambasady, zajmujący się badaniami działalności Grupy Ładosia. Studia historyczne prowadzone są również m.in. przez Instytut Pileckiego.

"Spuścizna Grupy Ładosia to dla nas Polaków i dla mnie, źródło wielkiej dumy i inspiracji, przywilej, ale jednocześnie zobowiązanie, które traktujemy niezwykle poważnie. To jest dziedzictwo pozostawione przez moich poprzedników; dyplomatów z czasów II wojny światowej oraz poprzednika, ambasadora Jakuba Kumocha. Mogłam zwieńczyć jego dzieło, badania, które on zapoczątkował nad listą Ładosia, przyjmując tę nagrodę i tytuł +Domu Życia+ " – stwierdziła ambasador Kozłowska, dodając, że „etos dyplomatów, którzy tak znakomicie zdali egzamin z człowieczeństwa w czasach najcięższej próby, ma szczególne znaczenie dzisiaj, gdy Europa ponownie stanęła w obliczu zagrożenia i konfliktu zbrojnego. To jest dla mnie kompas, aby promować wspólne wartości, czyli szacunek dla drugiego człowieka, miłość do drugiego człowieka, życie ludzkie, służbę i służenie innym jako ambasador Polski”.

Podczas czwartkowej uroczystości obecni byli m.in. ocalali z Holokaustu dzięki paszportom wystawianym przez Grupę Ładosia - Urli Strauss oraz Moshe Rapaport znani w środowisku żydowskim jako osoby zaangażowane w przypominanie historii Grupy Ładosia. Byli też byli dyplomaci Niemiec, Austrii, USA, Francji, Węgier oraz przedstawiciele polskiego MSZ.

Raoul Wallenberg był szwedzkim dyplomatą, który od lipca 1944 roku, jako sekretarz szwedzkiej ambasady w Budapeszcie uratował od śmierci około 100 tysięcy węgierskich Żydów.

Katarzyna Stańko (PAP)

2022-11-17 20:25

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

80. rocznica wybuchu II wojny światowej w Częstochowie

[ TEMATY ]

II wojna światowa

Sławomir Błaut

W Częstochowie zainaugurowano obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej 31 sierpnia wernisażem wspaniałej wystawy o częstochowskiej 7. Dywizji Piechoty w 1939 r. w muzeum w Parku Staszica. 1 września uczczono ofiary wojny przy grobach żołnierskich na częstochowskim Cmentarzu Kule oraz podczas modlitwy ekumenicznej i apelu pamięci na Placu Pamięci Narodowej w Częstochowie

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Pierwsze spotkanie Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Częstochowskiej nowej kadencji

7 lutego w Kurii Metropolitalnej w Częstochowie po raz pierwszy w nowym składzie spotkała się Rada Duszpasterska Archidiecezji Częstochowskiej.

Po krótkiej modlitwie abp Wacław Depo wręczył dekrety nominacyjne członkom Rady. Następnie przedstawione zostały jej zadania i kompetencje. Członkowie Rady zostali również wprowadzeni w tematy związane z przygotowaniami do nawiedzenia kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji w latach 2024-25, poprzedzających to wydarzenie misji ewangelizacyjnych oraz jubileuszu 100. rocznicy powstania diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję