Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: przywilejem uczniów Chrystusa jest uwierzyć w miłość i wytrwać do końca

– To jest wielki przywilej uczniów Chrystusa wczoraj i dziś: uwierzyć w miłość i w posłuszeństwie wiary wytrwać do końca – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 1 października Mszy św. z okazji inauguracji roku akademickiego w nowo erygowanym Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu „O Stworzycielu Duchu, przyjdź”. Koncelebrowali ją: bp Grzegorz Kaszak – biskup sosnowiecki, ks. prał. Ryszard Selejdak – rektor WMSD w Częstochowie, ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina – rektor Akademii Katolickiej w Warszawie, ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, wychowawcy i profesorowie seminarium oraz kapłani archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej.

Maciej Orman/Niedziela

W uroczystości uczestniczyli również prof. dr hab. inż. Jerzy Wysłocki – prorektor ds. nauki Politechniki Częstochowskiej i prof. dr hab. Zygmunt Bąk – prorektor ds. rozwoju Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Witając uczestników liturgii, ks. Selejdak prosił szczególnie o modlitwę w intencji alumnów, „aby w nowym roku akademickim coraz głębiej poznawali i przeżywali tajemnicę Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego”. – Ona bowiem od ponad 2 tys. lat inspiruje kolejne pokolenia ludzi i przemienia świat. Każdy, kto decyduje się na to, żeby być uczniem Jezusa, musi być wolny od własnej wizji zbawienia, a zwłaszcza od logiki sukcesu. Bóg ocalił świat przez krzyż. Kto chcę tę prawdę głosić, musi często robić krok wstecz i oczyszczać się od własnych pomysłów ulepszania świata, zwłaszcza tych, w których nie ma akceptacji dla ofiary z siebie, pokory oraz miłości przebaczającej. (...) Oby kandydaci do kapłaństwa (...), klęcząc przed obliczem Jezusa uwieńczonego chwałą za mękę śmierci, mogli odkrywać sens tracenia swojego życia dla drugiego człowieka – mówił rektor.

W homilii abp Depo zwrócił uwagę, że Jezus koryguje myślenie uczniów, którzy cieszyli się z tego, że poddawały im się złe duchy. – Jeżeli Bóg wybiera i wzywa jakiegoś człowieka, aby przez niego zadziałać jakieś dobro, to owszem, jest to jakiś powód do radości i wdzięczności, ale zasadniczą podstawą dla naszej radości jest nasze usynowienie przez Chrystusa w Duchu Świętym i wypisanie naszych imion w Sercu samego Boga – podkreślił.

Reklama

Metropolita częstochowski wskazał, że radując się w Duchu Świętym, Jezus „wyśpiewał hymn pochwalny na cześć Ojca objawiającego wielkie rzeczy tym, którzy przyjęli Jego plan z prostotą dziecka”. – Syn Boży jest wdzięczny Ojcu za objawienie ludziom tajemnicy więzi miłości, jaka istnieje między Ojcem, Synem i Duchem Świętym. To jest wielki przywilej uczniów Chrystusa wczoraj i dziś – uwierzyć w miłość i w posłuszeństwie wiary wytrwać do końca – przekonywał abp Depo.

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski zaznaczył, że misja Chrystusa jest zawsze zwycięska. – Dzięki Jego łasce jesteśmy zdolni do pokonywania zła istniejącego w świecie, dlatego Jezus w każdej Eucharystii uobecniającej Jego śmierć i zmartwychwstanie wysławia Ojca za Jego miłość w Duchu Świętym, miłość miłosierną, dźwigającą, przebaczającą, zwycięską, ale i sprawiedliwą.

Maciej Orman/Niedziela

W rozmowie z „Niedzielą” ks. Selejdak przyznał, że dzięki utworzeniu w Częstochowie seminarium międzydiecezjalnego sosnowieccy seminarzyści nie będą czuć się w nim tylko gośćmi, ale współgospodarzami. Ksiądz rektor zwrócił również uwagę, że odpowiedzialność za tę instytucję spoczywa teraz równomiernie na metropolicie częstochowskim i biskupie sosnowieckim. Ponadto wyraził radość z faktu, że seminarium w Częstochowie jest drugim seminarium międzydiecezjalnym w Polsce, a pierwszym po reformie Kurii Rzymskiej i ogłoszeniu przez papieża Franciszka konstytucji apostolskiej „Praedicate Evangelium”.

Bp Grzegorz Kaszak powiedział „Niedzieli”, że utworzenie WMSD w Częstochowie było wyjściem naprzeciw wyzwaniu, którym jest mała liczba kleryków, oraz potrzebom młodych ludzi, którzy rozpoczynają „tę fantastyczną przygodę z Jezusem i chcą zostać Jego sługami”.

Reklama

– W nowym roku akademickim zostanie zwrócona szczególna uwaga na konieczność solidnej formacji intelektualnej przyszłych kapłanów – zaznaczył w przemówieniu inauguracyjnym ks. Selejdak. Podkreślił znaczenie solidnego studium filozofii i przygotowania teologicznego w formacji kapłańskiej. Wskazał również, że formacja intelektualna w seminarium musi „uwzględnić kontekst kulturowy, który stanowi dzisiaj dla Kościoła wielkie wyzwanie”. – Szczególnie powinno się zwrócić uwagę na ekumenizm, nauki ścisłe i przyrodnicze, wielkie problemy etyczne, sekularyzację wiary, agnostycyzm, problem sprawiedliwości społecznej, pokoju i wolności – wyliczał rektor WMSD. Zwrócił także uwagę na ścisłą relację między formacją doktrynalną a formacją ludzką, duchową i duszpasterską. – Związek ten stanowi dzisiaj niezbędny element we właściwym przygotowaniu kandydata do kapłaństwa – powiedział ks. Selejdak. Jak dodał, seminarium ma formować kompletne osobowości duszpasterzy.

Maciej Orman/Niedziela

Opiekę dydaktyczną nad WMSD w Częstochowie objęła Akademia Katolicka w Warszawie. Jej rektor ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina przypomniał alumnom, że studia w seminarium mają dwa wymiary – zdobywanie wiedzy w sali wykładowej i przy biurku oraz studiowanie na kolanach, w kaplicy. – Klękamy, aby serce studiowało Miłość, która nas wszystkich powołała. Dlatego drugim rodzajem indeksu jest serce, w którym będziecie zapisywać to, co się będzie wydarzać w tym intymnym spotkaniu z Bogiem. Im więcej będzie w tym sercu miłości, tym będzie większa gorliwość w zdobywaniu wiedzy o Tym, którego pokochaliście w kaplicy – zaznaczył ks. Pawlina.

Maciej Orman/Niedziela

Dziekan alumnów dk Sebastian Woźniak życzył duchownym posługującym w WMSD w Częstochowie, aby „ich kapłaństwo było radością serca oddanego Chrystusowi”. Zwracając się do jedenastu alumnów I roku, powiedział, że Chrystus „wybrał nową drużynę”. – Pamiętajcie, że gracie teraz z Chrystusem, bo to On was prowadzi. Niech każdy wasz mecz będzie wygrany, bo gracie w zwycięskiej drużynie – zachęcił.

Reklama

Następnie miała miejsce immatrykulacja alumnów pierwszego roku: sześciu z archidiecezji częstochowskiej, czterech z diecezji sosnowieckiej i jednego z archidiecezji katowickiej. Indeksy Akademii Katolickiej w Warszawie wręczył im. ks. Krzysztof Pawlina.

Maciej Orman/Niedziela

Wykład inauguracyjny nt. „Duchowy wymiar kapłaństwa Chrystusa i posługi kapłana w Kościele” wygłosił ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

– Żyjemy niestety w czasach, w których niemała liczba kapłanów szuka swojego własnego modelu kapłaństwa, zapominając, że kapłaństwo jest wtedy w Kościele i kościelne, jeśli jest według kapłaństwa, które jest w Chrystusie – powiedział prelegent. Duchowny wskazał, że serce kapłana musi być – na wzór Serca Chrystusa – uległe Bogu oraz miłosierne i braterskie względem ludzi.

Ks. Królikowski zwrócił uwagę, że Serce Jezusa jest „centrum Objawienia i tajemnicy Bożej”. Ponadto ocenił, że w niewystarczającym stopniu uświadamiamy sobie fakt, że kapłan jest miejscem osobowej obecności Chrystusa, która realizuje się przede wszystkim w liturgii i sakramentach. – Święcenia są darem Chrystusa, za pośrednictwem którego uobecniają się Jego działania i On sam – dodał.

Maciej Orman/Niedziela

Duchowny przypomniał, że do podstawowych zadań kapłana należy: przekazywanie słowa Bożego sercem, a nie tylko ustami; komunikowanie życia Bożego, czyli łaski uświęcającej oraz budowanie jedności w Kościele.

Zwracając się do przełożonych i profesorów, bp Kaszak podkreślił, że warunkiem zdrowej wspólnoty jest dialog, dlatego zachęcił do wymiany poglądów i wzajemnego słuchania się.

– Jedność jest naszym wspólnym zadaniem poprzez akty wiary, modlitwy i zawierzenia. Zbyt dużo w ostatnim czasie wydarzyło się między nami przecięć, rozłamów i nieposłuszeństwa, które nas dotykają – podsumował abp Depo.

Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem pieśni „Gaudeamus igitur”.

2022-10-01 16:45

Ocena: +4 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Kaszak do nowych lektorów i akolitów: nieście ludziom Chrystusa, pocieszenie i radość

Lektorzy i akolici są usposobieni do tego, aby nieść Chrystusa ludziom – mówił w homilii bp Grzegorz Kaszak. 5 marca ordynariusz diecezji sosnowieckiej przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Podczas Mszy św. biskup sosnowiecki udzielił posług lektoratu i akolitatu. Posługę lektoratu otrzymało 2 kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i 3 kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej. Natomiast posługę akolitatu otrzymało 3 kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i 1 kleryk Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej. Mszę św. koncelebrowali formatorzy seminarium.

CZYTAJ DALEJ

Do Maryi po wysłuchanie Jej dobrych rad

2024-05-01 19:10

Wiktor Cyran

We wspomnienie świętego Józefa, rzemieślnika prawie 300 wiernych wyruszyło na pielgrzymi szlak z Sanktuarium NMP Matki Nowej Ewangelizacji i św. Anny do Sanktuarium NMP Matki Dobrej Rady w Sulistrowiczkach.

Tradycja tej pielgrzymki wywodzi się od śp. ks. Orzechowskiego, który w czasach trudnych, komunistycznych zabierał studentów i innych chętnych na Ślężę, aby nie szli na pochody pierwszomajowe – tłumaczy ks. Tomasz Płukarski.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Wizyta prezydenta 1 maja miała miejsce w 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Andrzej Duda w przemówieniu przed katedrą poznańską podkreślił, że znajduje się w miejscu szczególnym, które jest kolebką naszej państwowości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję