Czuwanie nocne
Jubileusz Zakonu Paulinów
Reklama
Jubileuszowe czuwanie paulinów z racji 700-lecia zatwierdzenia Zakonu miało miejsce na Jasnej Górze w nocy z 10 na 11 lutego. Paulini dziękowali za siedem wieków istnienia Zakonu i zanosili też prośby o dary Ducha Świętego na czas kapituły generalnej Zakonu. W całonocnej dziękczynno-błagalnej modlitwie w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej wzięli udział ojcowie i bracia konwentu jasnogórskiego oraz delegaci klasztorów polskich i europejskich, m.in. z Niemiec, Słowacji, Węgier, bracia paulini, klerycy seminarium w Krakowie, nowicjusze z Leśniowa. Czuwanie rozpoczęło się o godz. 21.00 Apelem Jasnogórskim, w czasie którego rozważania poprowadził o. prof. Andrzej Napiórkowski, przeor klasztoru w Krakowie i rektor Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Paulinów na Skałce. - Matko Boga, i Matko paulińskiego Zakonu, w dzisiejszej modlitwie apelowej pragniemy wyśpiewać Twój i jednocześnie nasz pauliński Magnificat za dzieje zakonników w białych habitach - mówił o. Napiórkowski.
Centralnym punktem czuwania była Msza św. o północy. Eucharystii przewodniczył o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów. - W tym tak podniosłym czasie, w naszą Pasterkę jubileuszową, przywołujemy wstawiennictwa św. Pawła Pierwszego Pustelnika, bł. Euzebiusza, św. Augustyna, św. Tomasza i wielu, wielu świętych, niezliczoną rzeszę naszych męczenników, do tego dziękczynienia Bogu za siedem wieków naszej posługi Kościołowi - mówił Ojciec Generał.
W homilii o. Józef Płatek, były generał Zakonu Paulinów, podkreślił: - Zakon ten wyrósł z życia i duchowości pustelniczej, wyrósł na ziemi węgierskiej, ale od samego początku był otwarty na potrzeby całego Kościoła, na zbawienie, pomoc i troskę o innych. Boża Opatrzność kierowała nie tylko losami poszczególnych ludzi, ale także losami zakonów, naszym Zakonem w szczególny sposób. I za te losy Bożej Opatrzności dziś dziękujemy. Oprawę liturgiczną czuwania przygotowali klerycy seminarium na Skałce w Krakowie.
Jasnogórski popielec
Posypanie głów popiołem
Tradycyjnie w Środę Popielcową ojcowie i bracia paulini wzięli udział we Mszy św. wspólnotowej w Bazylice Jasnogórskiej. Uczestniczyli w obrzędzie posypania głów popiołem. Mszy św. przewodniczył podprzeor Jasnej Góry o. Piotr Polek. Obecny był generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski. - Przyjęcie popiołu na nasze głowy jest znakiem naszej gotowości do rozpoczęcia Wielkiego Postu. Niech ten akt zewnętrzny będzie połączony z aktem wewnętrznym, byśmy w ten sposób oddali pełny kultu akt uwielbienia dla Boga - powiedział o. Polek.
Światowy Dzień Chorego
Nabożeństwo lurdzkie
W związku z obchodzonym w Kościele 11 lutego XVI Światowym Dniem Chorego w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej została odprawiona Msza św. w intencji chorych. W Eucharystii uczestniczyło ok. 500 osób - mieszkańcy Częstochowy i pielgrzymi oraz duchowo słuchacze Radia Jasna Góra. Mszy św. przewodniczył o. Kamil Szustak. - Ludzkie cierpienie w tajemnicy Chrystusowego krzyża i zmartwychwstania nabiera właściwego sensu - zaznaczył o. Szustak. - To w nim człowiek, który doświadcza rozmaitych niemocy w Chrystusie zmartwychwstałym, odnajduje pokój serca i prawdziwe szczęście. W czasie Eucharystii udzielono sakramentu namaszczenia chorych. Po Mszy św. odbyło się także nabożeństwo lurdzkie - kapłani przeszli przez Kaplicę, błogosławiąc chorych Najświętszym Sakramentem.
Zapowiedzi
5-6 marca - 26. Pielgrzymka Braci Zakonnych
5 marca - maturzyści diecezji warszawsko-praskiej
7/8 marca - maturzyści diecezji bielsko-żywieckiej
8 marca- maturzyści archidiecezji gdańskiej
8 marca - maturzyści archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej
8 marca - maturzyści diecezji sandomierskiej
8-15 marca - wielkopostne rekolekcje jasnogórskie
Krótko
40-godzinne nabożeństwo Adoracji Najświętszego Sakramentu trwało w Bazylice Jasnogórskiej w dniach 3-5 lutego. Modlitwa była przygotowaniem do Wielkiego Postu. Tegoroczne intencje to: wynagradzająca - za zniewagi Najświętszego Sakramentu; dziękczynna - za dar Eucharystii dla Kościoła; za 700-lecie zatwierdzenia Zakonu Paulinów i za 10-lecie II Krajowego Kongresu Eucharystycznego; błagalna - w intencjach Kościoła i Ojczyzny. Każdego dnia Najświętszy Sakrament w monstrancji wystawiony był w ołtarzu głównym bazyliki. We wtorek 5 lutego Nieszpory na zakończenie nabożeństwa odprawił bp Antoni Długosz z Częstochowy.
9 lutego przybyło ponad 2 tys. maturzystów diecezji pelplińskiej. Towarzyszył im biskup diecezji pelplińskiej Jan Szlaga, który odprawił Mszę św., oraz ok. 40 kapłanów. Jako hasło pielgrzymki przyjęto słowa: „Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych.” Organizatorem był ks. Arkadiusz Ćwikliński, diecezjalny duszpasterz młodzieży diecezji pelplińskiej.
W dniach 12-15 lutego na Jasnej Górze odbyło się Zebranie Plenarne Konferencji Przełożonych Żeńskich Zakonów Klauzurowych. W tym roku było ono połączone z obradami mistrzyń klasztorów klauzurowych. W spotkaniu wzięło udział ok. 180 sióstr żyjących w klasztorach klauzurowych w Polsce. Przybył również abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce.
Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00
Pomóż w rozwoju naszego portalu