Reklama

Listy Apostolskie (cz. II)

W ramach inicjatywy ewangelizacyjnej „Biblia w rodzinie” dołączamy raz w miesiącu do naszego tygodnika kolejne księgi Nowego Testamentu. Tym razem są to Listy Apostolskie (cz. II)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W skład Listów Apostolskich (cz. II) wchodzi aż dziesięć pism Nowego Testamentu. Są to: List do Efezjan, List do Filipian, List do Kolosan, Pierwszy i Drugi List do Tesaloniczan, Pierwszy i Drugi List do Tymoteusza, List do Tytusa, List do Filemona oraz List do Hebrajczyków.
Tworzą one tzw. Corpus Paulinum, czyli spuściznę literacką przypisywaną przez wieki Pawłowi z Tarsu, który stał się apostołem z woli zmartwychwstałego Pana. Apostoł Narodów, dzięki przemieniającej interwencji uwielbionego Chrystusa pod Damaszkiem (por. rozdz. 9 Dz), niósł Dobrą Nowinę przede wszystkim narodom, które nie miały nic wspólnego z religią Mojżeszową, czyli nacjom pogańskim.
Ze zrozumiałych względów nie sposób w tak krótkim opracowaniu omówić choćby pobieżnie wszystkich dziesięciu listów. Dlatego też warto może parę zdań napisać o listach wybranych.

Listy do Efezjan oraz do Kolosan

Reklama

Pierwsze z omawianych pism powstało, zdaniem współczesnych biblistów, pod koniec I stulecia prawdopodobnie gdzieś na terytorium Azji Mniejszej. A zatem jego autorem z pewnością nie jest św. Paweł, lecz ktoś, kto doskonale znał jego listy, a szczególnie właśnie List do Kolosan. Słownictwo zaczerpnięte z niego jest bowiem obecne w ponad jednej trzeciej pierwszego z omawianych tekstów.
Ponadto w Liście do Efezjan brak jakichkolwiek konkretnych odniesień do adresatów bądź miejsc. Judeochrześcijański autor, wychowany w tradycji hellenistycznej, wspaniale rozwija teologię innych Pawłowych utworów (m.in. 1 Kor), wpisując się w kanon tzw. pseudoepigrafii, o której jeszcze będzie mowa.
Natomiast List do Kolosan, który wydaje się tekstem pochodzącym bezpośrednio spod ręki św. Pawła, został napisany pod koniec lat 50. I wieku. Jest on skierowany do mieszkańców miasta Kolosy. Leżało ono w dolinie Likosu w starożytnej Frygii (obecnie południowa Turcja).
Św. Paweł w Liście do Kolosan chciał przede wszystkim zaprezentować autentyczną naukę odnośnie do Jezusa Chrystusa, który jest Zbawcą i jedynym Pośrednikiem Nowego Przymierza Boga z ludźmi (por. 1,1-9).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Listy pasterskie

Zazwyczaj w biblistyce List do Tytusa oraz Pierwszy i Drugi List do Tymoteusza określa się mianem tzw. listów pasterskich. Zawierają one bowiem treści związane bardziej z praktyką duszpasterską niż z teologiczną doktryną, która była obecna w wielkich listach św. Pawła (Rz, 1 i 2 Kor oraz Ga).
Listy pasterskie są skierowane do konkretnych przełożonych pierwszych chrześcijańskich wspólnot. Grecki ich tekst przetrwał na papirusie pochodzącym z ok. 200 r. Jedna trzecia stosowanego w nich słownictwa praktycznie wcale nie występuje w autentycznych dziełach św. Pawła. Ich język zbliżony jest do Ewangelii według św. Łukasza oraz Dziejów Apostolskich. Stylem przypominają zaś filozoficzne wywody. Używa się też w nich wyszukanych figur językowych (m.in. stosowanie optativu).
Jeśli chodzi o elementarne wątki teologiczne, brak w listach pasterskich Pawłowej nauki o krzyżu, która jest przecież fundamentem jego nauczania. Obecnie zalicza się je do tzw. literatury pseudoepigraficznej. Oznacza to, że ktoś napisał te listy, sygnując je imieniem Apostoła Narodów, aby bardziej je uwiarygodnić. W starożytności taka praktyka była bardzo rozpowszechniona i nikt specjalnie się tym nie przejmował. Omawiane dzieła powstały pod koniec I stulecia w bliżej nieokreślonej części Azji Mniejszej.

List do Hebrajczyków

Przez długie stulecia sądzono, że autorem Listu do Hebrajczyków był św. Paweł. Niemniej obecnie nikt już tak nie uważa. Pismo to odbiega bowiem bardzo wyraźnie zarówno stylem, jak i tematyką od zagadnień, którymi zajmował się Paweł z Tarsu w swoich listach.
Jeśli chodzi o autora Listu do Hebrajczyków, można powiedzieć o nim tyle, że z pewnością był świetnie wykształconym Żydem, który napisał swoje dzieło z wielką starannością i pieczołowitością pod koniec I wieku. Nie jest wykluczone, że powstało ono w samym sercu rzymskiego imperium, czyli w Rzymie. Wbrew później dodanemu tytułowi dzieło to adresowane jest najprawdopodobniej do drugiego bądź trzeciego pokolenia chrześcijan.
List do Hebrajczyków ma charakter uroczystej i przemyślanej mowy. Można powiedzieć, że sformułowano w nim jakby pierwsze wielkie wyznanie chrześcijańskiej doktryny i wiary. Język pisma jest wyjątkowo poprawny i urozmaicony. Zawiera aż 152 hapax legomena, czyli wyrażeń, które tylko raz występują w Nowym Testamencie. Nie wchodząc w szczegóły, omawiany pokrótce tekst jest majstersztykiem zarówno pod względem literackim, jak i teologicznym.
Autor Listu do Hebrajczyków czerpał z bogactwa Starego Testamentu. Biblia hebrajska przygotowuje swoim przesłaniem na przyjście Jezusa Chrystusa, którego Osoba wieńczy historię zbawienia. Dzięki posłannictwu Bożego Syna mamy bezpośredni dostęp do Ojca. Chrystus zaś przez odkupieńczą ofiarę krzyża staje się bezpośrednim i jedynym Pośrednikiem Nowego Przymierza.
Aż dziesięciokrotnie redaktor pisma określa Jezusa tytułem arcykapłańskim (pięć razy nazywa Go kapłanem). Kapłaństwo Pana jest czymś wyjątkowym. Przez swoje cierpienie Chrystus stał się wzorem posłuszeństwa woli Bożej i wprowadził wierzącego niejako do nieosiągalnej do tej pory sfery Boga (por. choćby 12, 22nn.).
Listy Apostolskie (cz. II) są fascynującą lekturą. Dzięki nim dowiadujemy się o problemach nękających pierwsze chrześcijańskie gminy. Poznajemy również sposoby ich rozwiązywania. Ponadto doświadczamy mistycznej jedności w wierze z tymi, którzy przed nami wybrali Jezusa z Nazaretu na swojego Pana i Zbawcę.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat Diecezji Drohiczyńskiej

2025-12-03 19:55

[ TEMATY ]

Drohiczyn

Red.

W związku z ostatnio pojawiającymi się doniesieniami medialnymi dotyczącymi krzyży w Treblince, dementuję informację, jakoby do Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie wpłynęło pismo od „środowisk żydowskich”, które by, bezpośrednio lub za pośrednictwem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, żądały usunięcia krzyży w Treblince.

Wierzymy w dobre intencje osób i różnych środowisk, które chcą bronić krzyży, jednakże podstawą do podejmowania jakichkolwiek działań nie mogą być nieprawdziwe informacje.
CZYTAJ DALEJ

Defibrylator AED w kościele: praktyczny wymiar przykazania miłości bliźniego

2025-12-04 10:43

[ TEMATY ]

defibrylator AED

w kościele

przykazanie

miłość bliźniego

Materiał sponsora

Defibrylator AED w kościele

Defibrylator AED w kościele

Z tego artykułu dowiesz się:

•dlaczego kościół jest miejscem szczególnego ryzyka nagłego zatrzymania krążenia;
CZYTAJ DALEJ

Wyspy Owcze: Parlament dopuścił aborcję na życzenie

2025-12-05 07:27

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Parlament Wysp Owczych uchwalił w czwartek ustawę aborcyjną, która zezwala na dobrowolne przerywanie ciąży do 12 tygodnia włącznie. Wcześniej było to możliwe tylko w przypadku zagrożenia życia i zdrowia kobiety.

Za liberalizacją przepisów aborcyjnych głosowało 17 parlamentarzystów, a przeciw było 16. W ostatniej chwili grupa przeciwników próbowała bezskutecznie wnieść poprawkę, aby opóźnić wejście w życie nowych przepisów o pół roku, na 1 stycznia 2027 r. – podał farerski nadawca publiczny KVF
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję