Reklama

Niedziela Lubelska

Wdzięczni Maryi. Stulecie parafii w Motyczu

Grzegorz Jacek Pelica

Parafia w Motyczu, doświadczona podpaleniem kościoła w lipcu 1994 r., obchodziła stulecie istnienia w niedzielę 31 lipca 2022 r. W dniu 25.03.1922 r. erygował ją pierwszy wyświęcony w wolnej Polsce biskup lubelski Marian L. Fulman. Parafialnym uroczystościom odpustowym ku czci Matki Bożej Anielskiej przewodniczył Metropolita Lubelski abp Stanisław Budzik.

Niedzielne świętowanie tradycyjnie poprzedziły modlitwy za spoczywających na miejscowym cmentarzu. Szczególnym akcentem było w tym roku uhonorowanie postaci zasłużonych dla wspólnoty proboszczów, na czele ze śp. ks. Józefem Dmochowskim, budowniczym nowej świątyni. Parafianie ufundowali na nowo wzniesionej kaplicy cmentarnej lapidarium, upamiętniające ośmiu zmarłych kapłanów. Jubileuszowym obchodom towarzyszył koncert zespołu śpiewaczego ROLA i młodzieżowej orkiestry dętej, wystawa historyczno-fotograficzna oraz słodka agapa, przygotowana przez parafianki.

Naśladowanie Maryi

„Dzisiejsza uroczystość odpustowa przenosi nas duchowo do Asyżu, miasta św. Franciszka, u którego stóp wznosi się jedna z najokazalszych włoskich świątyń: Bazylika Matki Bożej Anielskiej. W samym jej centrum znajduje się kapliczka, zbudowana na planie prostokąta z niewielką absydą. Ze względu na swoje małe wymiary została nazwana „porcjunkulą” czyli cząsteczką. To miejsce ważne dla kultu św. Franciszka, dla chrześcijan zafascynowanych postacią wielkiego świętego. Zamieszkał on 8 wieków temu w tym właśnie kościółku-kaplicy i odnowił go własnymi rękami. Tam również złożyła śluby zakonne św. Klara, która dała początek siostrom klaryskom. Z tym miejscem związany jest szczególny odpust” – przypomniał w pierwszych słowach okolicznościowego kazania ksiądz arcybiskup. W dalszych słowach Metropolita Lubelski mówił o drodze wiary i szkole miłości, przez które prowadzi wierzących Matka Najświętsza, Matka Boża i nasza, Królowa Aniołów. „Najlepszym sposobem oddawania czci Matce Bożej jest naśladowanie Jej postawy. We wszystkich wymiarach ludzkiego życia; ucząc się wiary, która ostoi się w godzinie próby, u stóp krzyża cierpienia” – mówił abp Stanisław Budzik.

Reklama

Wiara i wdzięczność

Ksiądz arcybiskup nawiązał do najważniejszych scen z życia Maryi, która zanurzona w sprawy ziemskie, idąc drogą jej Syna Jezusa Chrystusa uwierzyła, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych: „Optymizm wiary każe nam wierzyć, że człowiek, którego spisaliśmy na straty, może się nawrócić, zmienić swoje życie. A my sami ulegający przez całe lata słabościom, jesteśmy w stanie się podnieść” – mówił abp Budzik, przypominając, że Maryja zgodziła się przy Zwiastowaniu na życie Jezusa, ale też zgodziła się, milcząc po Krzyżem, na Jego śmierć: „Wiara na wzór Maryi jest źródłem wewnętrznego pokoju; w obliczu cierpienia pozwala nam głosić radość odkupienia; w obliczu niewoli mówi o wolności, w świecie nienawiści i przemocy głosić i praktykować miłość. Tak przeżywana wiara jest głośnym protestem przeciw brutalności świata i wyzwala w nas moc, aby ten świat zmieniać” – głosił Metropolita Lubelski w przesłaniu na setny jubileusz parafii pw. Matki Bożej Anielskiej. Głębi pasterskich rozważań dopełniała pieśń Anielska Matka, skomponowana przez Monikę Dorosiewicz do jej autorskich słów.

Obchodzące stulecie parafie zawdzięczają swoje powstanie odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Prowadzeni od 11 lat przez ks. Stanisława Szatkowskiego parafianie motyccy wyrazili tę wdzięczność i pamięć. Na cmentarzu parafialnym powstała kaplica. W lapidarium wmurowano tablice upamiętniające proboszczów: ks. Jana Dmochowskiego, ks. Karola Sawulskiego, ks. Władysława Ulenieckiego, ks. Jana Znamirowskiego, ks. Piotra Gintowta-Dziewiałtowskiego, ks. Jana Rzędowskiego i ks. Kazimierza Gajdę. A przede wszystkim, w ciągu 2 lat wznieśli kościół, który jest mocnym sprzeciwem wobec zła, próbującego przekreślić wiarę i ośmieszyć wierzących. Mówił o tym Jan Łopata, dzisiaj parlamentarzysta, a przez lata także członek rady parafialnej i członek komitetu budowy kościoła. Z Motycza pochodził ks. prof. Henryk Misztal oraz emerytowany ks. Wincenty Cap, który w stulecie promował swoje najnowsze dzieło książkowe. Tablica wdzięczności upamiętnia też ks. Leona Baltruckiego, który ofiarował parafii znaczącą pomoc po spaleniu kościoła.

Reklama

Fotorelacja z uroczystości na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-1126218336281722022-08-17 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie: Ks. Mirosław Król oczyszczony z zarzutów molestowania

2022-09-22 08:52

[ TEMATY ]

oświadczenie

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Kancelaria adwokacka reprezentująca ks. Mirosława Króla, kanclerza polonijnego ośrodka w Orchard Lake w Michigan w USA w przesłanym KAI oświadczeniu stwierdza, że - szeroko komentowana w niektórych środowiskach dziennikarskich i w powstałych w tym zakresie publikacjach - sprawa rzekomych nadużyć Księdza została oficjalnie zakończona i zamknięta.

„Toczyła się ona z powództwa cywilnego. Co istotne, nigdy w tej sprawie nikomu nie przedstawiono zarzutów kryminalnych. Rzeczone postępowanie, a co za tym idzie zgromadzony w jego ramach materiał dowodowy, nie doprowadziło zatem do potwierdzenia kłamliwych oskarżeń kierowanych pod adresem ks. Mirosława Króla oraz władz polonijnego ośrodka w Orchard Lake” – czytamy w oświadczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

2022-09-24 15:29

Grzegorz Gałązka

Benedykt XVI znowu przerywa milczenie. Tym razem, by wyrazić wdzięczność za przybliżenie postaci belgijskiej mistyczki matki Julii Verhaeghe. Jak przyznaje, obawiał się, że jej życie nie wzbudzi zainteresowania, ponieważ brakuje w nim zewnętrznego dramatu.

Autor jej biografii, ks. Hermann Geissler, zdołał jednak przedstawić zarówno zewnętrzną dramaturgię jej losów, wiodących z Belgii przez Austrię i Węgry do Rzymu, jak i wewnętrzny dramat chrześcijańskiego życia. Obecne w nim „napięcie jest szczególnie porywające, ponieważ jest podobne do tego, co ja sam przeżywałem począwszy od lat 40-tych ubiegłego wieku” – napisał Papież Senior w liście do autora biografii.

CZYTAJ DALEJ

O wierze po męsku - VI Męskie Oblężenie Jasnej Góry

2022-09-24 17:47

twitter.com/JasnaGoraNews

„Mężczyźni u Maryi - Wspólna droga” - pod takim hasłem po raz VI trwa Męskie Oblężenie Jasnej Góry, na które przybyli przedstawiciele różnych męskich ruchów i wspólnot. Temat spotkania nawiązuje do problematyki przeżywanego w Kościele synodu o synodalności.

Są warsztaty i świadectwa, w czasie których mowa jest m.in. o tym jak słuchać, by usłyszeć, mówić, by nie ranić, być razem, a nie obok siebie, czy o braterstwie jako środku do męskiego wzrostu. Przede wszystkim jednak Oblężenie to wspólna modlitwa, bo uczestnicy podkreślają, że wiara i duchowość to też bardzo męskie sprawy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję