Reklama

Niedziela Lubelska

Wdzięczni Maryi. Stulecie parafii w Motyczu

Grzegorz Jacek Pelica

Parafia w Motyczu, doświadczona podpaleniem kościoła w lipcu 1994 r., obchodziła stulecie istnienia w niedzielę 31 lipca 2022 r. W dniu 25.03.1922 r. erygował ją pierwszy wyświęcony w wolnej Polsce biskup lubelski Marian L. Fulman. Parafialnym uroczystościom odpustowym ku czci Matki Bożej Anielskiej przewodniczył Metropolita Lubelski abp Stanisław Budzik.

Niedzielne świętowanie tradycyjnie poprzedziły modlitwy za spoczywających na miejscowym cmentarzu. Szczególnym akcentem było w tym roku uhonorowanie postaci zasłużonych dla wspólnoty proboszczów, na czele ze śp. ks. Józefem Dmochowskim, budowniczym nowej świątyni. Parafianie ufundowali na nowo wzniesionej kaplicy cmentarnej lapidarium, upamiętniające ośmiu zmarłych kapłanów. Jubileuszowym obchodom towarzyszył koncert zespołu śpiewaczego ROLA i młodzieżowej orkiestry dętej, wystawa historyczno-fotograficzna oraz słodka agapa, przygotowana przez parafianki.

Naśladowanie Maryi

„Dzisiejsza uroczystość odpustowa przenosi nas duchowo do Asyżu, miasta św. Franciszka, u którego stóp wznosi się jedna z najokazalszych włoskich świątyń: Bazylika Matki Bożej Anielskiej. W samym jej centrum znajduje się kapliczka, zbudowana na planie prostokąta z niewielką absydą. Ze względu na swoje małe wymiary została nazwana „porcjunkulą” czyli cząsteczką. To miejsce ważne dla kultu św. Franciszka, dla chrześcijan zafascynowanych postacią wielkiego świętego. Zamieszkał on 8 wieków temu w tym właśnie kościółku-kaplicy i odnowił go własnymi rękami. Tam również złożyła śluby zakonne św. Klara, która dała początek siostrom klaryskom. Z tym miejscem związany jest szczególny odpust” – przypomniał w pierwszych słowach okolicznościowego kazania ksiądz arcybiskup. W dalszych słowach Metropolita Lubelski mówił o drodze wiary i szkole miłości, przez które prowadzi wierzących Matka Najświętsza, Matka Boża i nasza, Królowa Aniołów. „Najlepszym sposobem oddawania czci Matce Bożej jest naśladowanie Jej postawy. We wszystkich wymiarach ludzkiego życia; ucząc się wiary, która ostoi się w godzinie próby, u stóp krzyża cierpienia” – mówił abp Stanisław Budzik.

Reklama

Wiara i wdzięczność

Ksiądz arcybiskup nawiązał do najważniejszych scen z życia Maryi, która zanurzona w sprawy ziemskie, idąc drogą jej Syna Jezusa Chrystusa uwierzyła, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych: „Optymizm wiary każe nam wierzyć, że człowiek, którego spisaliśmy na straty, może się nawrócić, zmienić swoje życie. A my sami ulegający przez całe lata słabościom, jesteśmy w stanie się podnieść” – mówił abp Budzik, przypominając, że Maryja zgodziła się przy Zwiastowaniu na życie Jezusa, ale też zgodziła się, milcząc po Krzyżem, na Jego śmierć: „Wiara na wzór Maryi jest źródłem wewnętrznego pokoju; w obliczu cierpienia pozwala nam głosić radość odkupienia; w obliczu niewoli mówi o wolności, w świecie nienawiści i przemocy głosić i praktykować miłość. Tak przeżywana wiara jest głośnym protestem przeciw brutalności świata i wyzwala w nas moc, aby ten świat zmieniać” – głosił Metropolita Lubelski w przesłaniu na setny jubileusz parafii pw. Matki Bożej Anielskiej. Głębi pasterskich rozważań dopełniała pieśń Anielska Matka, skomponowana przez Monikę Dorosiewicz do jej autorskich słów.

Obchodzące stulecie parafie zawdzięczają swoje powstanie odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Prowadzeni od 11 lat przez ks. Stanisława Szatkowskiego parafianie motyccy wyrazili tę wdzięczność i pamięć. Na cmentarzu parafialnym powstała kaplica. W lapidarium wmurowano tablice upamiętniające proboszczów: ks. Jana Dmochowskiego, ks. Karola Sawulskiego, ks. Władysława Ulenieckiego, ks. Jana Znamirowskiego, ks. Piotra Gintowta-Dziewiałtowskiego, ks. Jana Rzędowskiego i ks. Kazimierza Gajdę. A przede wszystkim, w ciągu 2 lat wznieśli kościół, który jest mocnym sprzeciwem wobec zła, próbującego przekreślić wiarę i ośmieszyć wierzących. Mówił o tym Jan Łopata, dzisiaj parlamentarzysta, a przez lata także członek rady parafialnej i członek komitetu budowy kościoła. Z Motycza pochodził ks. prof. Henryk Misztal oraz emerytowany ks. Wincenty Cap, który w stulecie promował swoje najnowsze dzieło książkowe. Tablica wdzięczności upamiętnia też ks. Leona Baltruckiego, który ofiarował parafii znaczącą pomoc po spaleniu kościoła.

Reklama

Fotorelacja z uroczystości na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-1126218336281722022-08-17 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński: wyjazd na Światowe Dni Młodzieży doświadczeniem Kościoła pełnego entuzjazmu

2022-12-04 19:04

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

bp Piotr Turzyński

Archiwum bp. Piotra Turzyńskiego

Nasze spotkanie zakończyliśmy zachętą do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, który dla młodych będzie okazją do bycia we wspólnocie, doświadczenia Kościoła pełnego entuzjazmu i mającego przyszłość – powiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który 3 grudnia przewodniczył kolejnej edycji Kongresu Młodzieży Polonijnej online.

Temat niedawno zakończonego Kongresu brzmiał: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wzięło w nim udział ok. 50 młodych ludzi m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii, USA, Włoch i Anglii. Spotkanie było formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję