Anna Wyszyńska: - Przywozimy nasze nowo narodzone dziecko do domu i zaczynamy się uczyć roli rodzica. Co jest w tym okresie życia najważniejsze?
Lek. med. Elżbieta Janczarek: - Oboje rodzice powinni mieć świadomość, że w pierwszych miesiącach życia najcenniejszą rzeczą, jaką mogą dać dziecku, jest pokarm matki. Karmienie piersią nie tylko zaspokaja potrzebę jedzenia i picia, służy także nawiązaniu bliskiej więzi dziecka z rodzicami, daje mu poczucie bezpieczeństwa i zwiększa jego odporność. Jest wygodne, bo nie trzeba kupować i szykować mieszanek, gotować butelek i smoczków. Wszystkie młode mamy zachęcam i proszę, aby karmiły swoje dzieci piersią. Ważne jest, aby dziecko było karmione na żądanie, to znaczy kiedy jest głodne, chce pić lub jest niespokojne. Karmimy w pozycji dogodnej dla mamy, dobrze, jeżeli jedna noga jest nieco uniesiona, oparta na stołeczku, pamiętajmy także, aby główka dziecka znajdowała się nieco wyżej niż nóżki, a pierś czy ubranko nie zatykały noska, by maluch mógł swobodnie oddychać. Karmienie wyłącznie piersią powinno trwać co najmniej sześć miesięcy. W tym czasie dziecku nie jest potrzebne dodatkowe pojenie, np. wodą, ani dokarmianie sztucznymi mieszankami. Po nakarmieniu dziecko unosimy pionowo i opieramy na swoim ramieniu, aby odbiło mu się powietrze połknięte w trakcie jedzenia, a potem układamy do łóżeczka. Często rodzice pytają, jak układać dziecko w łóżeczku - można je układać dowolnie: na boku, na plecach, a także na brzuszku. Układnie na brzuszku, oczywiście, bez poduszki - aby dziecko mogło swobodnie oddychać - zapobiega bólom brzucha i kolce, ułatwia także odgazowanie.
Cieszmy się, że nasze dziecko rośnie, ale nie fetyszyzujmy sprawy wagi i wzrostu. Nie ma sensu sprawdzanie wagi dziecka częściej niż co dwa tygodnie, a najlepiej raz w miesiącu w trakcie wizyt u lekarza. Nie licytujmy się też wagą i wzrostem naszego malucha z innymi rodzicami, bo każde dziecko jest inne, niepowtarzalne, a przy tym najpiękniejsze na świecie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu