W liturgiczne wspomnienie św. Anny i św. Joachima – dziadków Pana Jezusa wspólnota parafii Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła w Łasku przeżywa jeden ze swych czterech odpustów.
Tradycyjnie sprawowana jest uroczysta suma, odprawiana co roku przez innego kapłana z dekanatu łaskiego lub zaprzyjaźnionego z parafią. Wierni modlą się za pośrednictwem św. Anny i św. Joachima za dziadków, a także za wszystkich zmarłych i żyjących parafian. Po zakończonej liturgii w kaplicy św. Anny odmawiana jest litania do św. Anny, zaś w kaplicy Matki Bożej Łaskiej – jak co wieczór - wierni odśpiewują Apel Jasnogórski i następuje zasłonięcie płaskorzeźby Matki Boskiej Łaskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Święta Anna jest obecna w Łasku od dawna, patronowała pierwszemu kościołowi. Dziś mamy kaplicę świętej Anny w świątyni, która zgodnie za zamysłem obecnego proboszcza, a jednocześnie kustosza sanktuarium, ma stać się kaplicą chrzcielną. Łaska świątynia, choć wiekowa, nie posiada wyeksponowanego miejsca do udzielania sakramentu Chrztu. Obecna chrzcielnica ma bardzo skromną formę i po ostatniej rewitalizacji została przestawiona pod ścianę świątyni, gdzie ginie w bogactwie innych elementów wnętrza. Na środku kaplicy zostanie ustawiona centralnie duża i pięknie wykonana kamienna chrzcielnica, z pobliskim miejscem przewodniczenia dla kapłana oraz z miejscami siedzącymi dla wiernych wokół nowej chrzcielnicy.
Miesiąc temu kaplica świętej Anny w kolegiacie w Łasku wzbogaciła się o witraże, które wypełniły boczne okna. Pierwszy witraż przedstawia św. Anną i młodą Maryję, zaś drugi św. Jana Chrzciciela i Jezusa Chrystusa. Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła w Łasku przeżywa w ciągu roku zwyczajowe cztery odpusty.
Początek sumy odpustowej o godzinie 18.00 we wtorek 26 lipca.