Reklama

Kultura

„Exodus” W Norwegii – „Śląsk” W Trondheim

Artyści baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpią 30 i 31 maja w norweskim Trondheim z widowiskiem baletowym „Exodus” do muzyki Wojciecha Kilara w chorografii Michaiła Zubkowa.

Koncerty odbędą się w ramach projektu „Muzyczne re-transmisje. Tworzenie mostów kulturalnych w relacjach środowisk muzycznych Polski i Norwegii”, dofinansowanego w ramach Programu „Kultura”, Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki” w ramach MF EOG 2014 – 2021.

W projekt wpisują się również czerwcowe koncerty chóru Trondheim Symphony Orchestra i Zespołu „Śląsk”, które planowane są w Częstochowie (21 czerwca, Filharmonia Częstochowska), Chorzowie (22 czerwca, Chorzowskie Centrum Kultury) i Bielsku Białej (23 czerwca, Cavatina Hall) – wstęp na te koncerty będzie wolny.

Projekt oparty jest na promowaniu norweskiej i polskiej kultury muzycznej. Obejmuje szereg wydarzeń artystycznych w Norwegii i Polsce, realizowanych przez „Śląsk” oraz Trondheim Symphony Orchestra. Wspólne działania mają poszerzyć współpracę i wzmocnić rolę partnerów projektu w kształtowaniu kultury narodowej.

Część projektowych przedsięwzięć została już zrealizowana. W październiku ubiegłego roku odbyła się konferencja metodyczna dla młodych artystów, przeprowadzona w formule hybrydowej (również on-line). Spotkanie dotyczyło wsparcia działalności artystycznej młodych osób, rozpoczynających samodzielną aktywność w tej branży jako freelancerze lub jako start-up. W konferencji uczestniczyły osoby reprezentujące instytucje dysponujące w tym zakresie środkami finansowymi oraz specjaliści od zagadnień aplikacji o fundusze.

W kwietniu tego roku w siedzibie „Śląska” w Koszęcinie odbyły się międzynarodowe warsztaty wokalne, które z artystami chóru Zespołu „Śląsk” przeprowadziła chórmistrzyni Trondheim Symphony Orchestra – Urša Lah Rasmussen. Podczas trzech sesji pracowała nad repertuarem, który w czerwcu, w Polsce, zaprezentują artyści „Śląska” i chóru Trondheim Symphony Orchestra. Zakres repertuarowy warsztatów objął między innymi utwory klasyczne oraz współczesnego norweskiego kompozytora Ståle Kleiberg’a. W koszęcińskich warsztatach uczestniczyły także dwie grupy folklorystyczne: Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej oraz zespół wokalny Kupskie Echo – częściowo reprezentujący mniejszość niemiecką. Celem warsztatów było zapoznanie się z rdzenną kulturą muzyczną Norwegii oraz doskonalenie umiejętności wokalnych. Tematyka objęła m.in. joik – tradycyjny śpiew norweskich ludów rdzennych.

Reklama

W najbliższym czasie, w ramach projektu odbędą się koncerty Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Norwegii. W Teatrze Olavshallen Concert Hall w Trondheim artyści baletu zaprezentują dwukrotnie spektakl baletowy „Exodus”. Oparty na stylistyce tańca współczesnego, pełen ekspresji i historycznych inspiracji, spektakl jest wyrazem poszukiwań artystycznych „Śląska”, od lat otwartego na ciekawe, nowatorskie projekty. To swoiste spotkanie kultur, pokazanie innego typu tańca oraz muzyki inspirowanej dziełami „Śląska”. Jego twórcą jest choreograf i kierownik baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Michaił Zubkow, który opierając się na treściach i emocjach zawartych w muzyce światowej sławy kompozytora Wojciecha Kilara, ukazał życie jako podróż w poszukiwaniu szczęścia, zaspokojenia własnych pragnień i bliskości drugiego człowieka.

Trondheim Symphony Orchestra jest jedną z najważniejszych, rządowych norweskich instytucji muzycznych. Od momentu założenia (1909 r.) nastawiona jest na produkcję i prezentację wydarzeń muzycznych na najwyższym poziomie. Trondheim Symphony Orchestra ma złożony model organizacyjny, obejmujący działalność symfoniczną, operową i teatralną. Zespół jest otwarty na partnerstwa międzynarodowe, również z polskim środowiskiem muzycznym. W ramach projektów polsko-norweskich współpracował z Filharmonią Narodową, Filharmonią Podlaską oraz Operą Krakowską.

Projekt „Muzyczne re-transmisje. Tworzenie mostów kulturalnych w relacjach środowisk muzycznych Polski i Norwegii” przyczyni się do wzmocnienia relacji pomiędzy norweskimi i polskimi instytucjami kultury oraz wpłynie na rozwój współpracy kulturalnej pomiędzy twórcami i uczestnikami życia kulturalnego obu krajów. Poprzez wymianę doświadczeń, wiedzy oraz praktykę w zakresie udziału w kulturze, bez wątpienia poszerzy znajomość tradycji muzycznych Norwegii i Polski.

Więcej informacji o projekcie: Zobacz

2022-05-26 14:07

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piknik artystyczny "Święto Śląska"

[ TEMATY ]

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”

Bożena Sztajner/Niedziela

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza do swojej siedziby w Koszęcinie (woj. śląskie) na kolejną edycję Pikniku Artystycznego „Święto Śląska”.

Przez trzy dni, od 1 do 3 lipca, zespół będzie świętował 69. urodziny i zakończenie sezonu artystycznego. Na publiczność czeka zróżnicowany program oraz liczne atrakcje towarzyszące, które gwarantują dobrą zabawę całym rodzinom. Nie zabraknie muzycznych gości oraz koncertu gospodarzy - Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” - dedykowanego obchodom Roku Stulecia Powrotu Części Górnego Śląska do Polski. Wśród artystycznych gości na plenerowej scenie pojawią się m.in.: Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” z Płocka, Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego wraz z solistami, Boogie Boys, Wind Band i Sidney Polak. Na koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” zapraszamy w sobotę, 2 lipca o godz. 19:30.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Londyński „bohater deskorolki” na drodze do świętości

2023-01-29 18:19

[ TEMATY ]

święty

Hiszpania

stock.adobe.com

W Madrycie rozpoczął się proces beatyfikacyjny 39-letniego Hiszpana, zwanego „bohaterem deskorolki”. Oddał swoje życie za innych, próbując powstrzymać terrorystów podczas ataku w centrum Londynu w 2017 roku.

Zanim sam został zabity, Ignacio Echeverría ocalił życie wielu ludzi. Do dramatu doszło 3 czerwca 2017 r. na Borough Market, największym targu spożywczym w Londynie, przy London Bridge. Ignacio był w drodze do skateparku, by spotkać się z przyjaciółmi, gdy zauważył mężczyznę, który z nożem rzucił się na policjanta, a następnie zaatakował kobietę. Wcześniej bandyci wjechali w tłum furgonetką. Ignacio chwycił deskorolkę i uderzył nią jednego z napastników, dzięki czemu kilkoro ludzi zdążyło uciec. Wtedy zobaczył drugiego terrorystę, atakującego policjanta. Zanim ruszył w jego stronę, został dwukrotnie pchnięty nożem w plecy. Zmarł z powodu odniesionych ran.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję