Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włochy

Spotkanie religii świata

W dniach 4 i 5 września w Asyżu odbyło się spotkanie przedstawicieli religii świata. Do jego uczestników posłanie skierował również Ojciec Święty.
W trakcie zgromadzenia odbyło się 16 dyskusji panelowych. Kard. Józef Glemp przewodniczył pierwszej z nich: Asyż 1986-2006 - z udziałem przedstawicieli katolicyzmu, prawosławia, judaizmu, islamu i buddyzmu. Świeckości natomiast poświęcona była debata prowadzona przez kard. Paula Pouparda z udziałem m.in. bp. Vincenzo Paglii - duchowego opiekuna Wspólnoty św. Idziego, która zorganizowała obecne spotkanie. O Eurafryce, czyli koniecznej współpracy między Europą a Afryką, dyskutowali m.in. prezydent Burkina Faso - Blaise Compaoré i Abuna Paul - patriarcha Kościoła koptyjskiego z Etiopii. Tematami pozostałych dyskusji były: Rodzina i religie; Pragnienie Boga, prośba o pokój; Cywilizacja współżycia w czasach wojny; Przyszłość Libanu i 1986-2006: budowa pokoju i solidarności jest możliwa.
O profetyzmie Jana Pawła II rozmawiali m.in. kard. Walter Kasper i rabin René Samuel Sirat z Konferencji Rabinów Europy. Założyciel ruchu Arka Jean Vanier i anglikański biskup Londynu Richard Chartres uczestniczyli w dyskusji nt. Miłość Boga, miłość bliźniego. Globalizacji solidarności poświęcony był panel z udziałem m.in. kard. Crescenzio Sepe z Neapolu oraz przedstawicieli rządów Włoch i Argentyny.
Spotkanie zakończyło się 5 września modlitwą o pokój. Każda z religii spotkała się na niej w odrębnym miejscu. Chrześcijanie zgromadzili się w katedrze św. Rufina. Po procesjonalnym przejściu wszyscy zebrali się na Piazza del Comune, gdzie przekazali sobie wzajemnie pocałunek pokoju. Następnie przeszli na plac św. Franciszka, gdzie w obecności prezydenta Włoch Giorgio Napolitano spotkanie zakończono. Uczestnicy wystosowali wspólny apel do całego świata, z którego przebijało pragnienie pokoju.

Francja

Plac Jana Pawła II


Paryski plac przed katedrą Notre Dame od 3 września nosi imię Jana Pawła II. Uroczystego aktu zmiany nazwy dokonano w obecności mera stolicy Francji Bertranda Delanoe, arcybiskupa Paryża André Vingt-Trois oraz nuncjusza apostolskiego we Francji Fortunato Baldellego.
Podczas uroczystości odsłonięto tablicę z napisem: „Dziedziniec Notre-Dame - Plac Jana Pawła II”. Na tablicy umieszczono również daty urodzin i śmierci Papieża Polaka (1920-2005) oraz lata pontyfikatu (1978-2005).
Abp Vingt-Trois przypomniał wielotysięczne tłumy, jakie zebrały się pod katedrą Notre Dame na wieść o śmierci Jana Pawła II w kwietniu ubiegłego roku. Przypomniał także, że dla Francji, tradycyjnie określanej „pierwszą córą Kościoła”, katedra Notre Dame jest niezwykle ważnym miejscem - nie tylko jako „symbol katolicyzmu”, ale także jako „żywy element naszej pamięci narodowej i wspólnego dziedzictwa kultury”.
Mer Paryża - Bertrand Delanoe w swoim wystąpieniu nazwał Jana Pawła II m.in. kluczową postacią naszych czasów, bohaterem wolności i człowiekiem pokoju.
O tym, że plac przed katedrą Notre Dame będzie nosił imię Jana Pawła II, zadecydowała w czerwcu br. Rada Miasta Paryża. Podejmując tę decyzję, złamała obowiązującą dotąd zasadę, że dopiero w pięć lat po śmierci danej osoby można nazwać jej imieniem plac lub ulicę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Szwajcaria

Zakończenie jubileuszu Gwardii Papieskiej

Zostały zakończone trwające przez cały rok oficjalne uroczystości jubileuszowe z okazji 500-lecia Gwardii Szwajcarskiej. Ostatnim ich punktem była uroczysta Msza św., sprawowana 3 września w Bissone w szwajcarskim kantonie Ticino, oraz parada gwardzistów w strojach historycznych. W tej byłej twierdzy koło Naters do końca roku powstanie muzeum poświęcone dziejom papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Głównym punktem jubileuszowych uroczystości Gwardii Szwajcarskiej była Msza św., którą 6 maja w Bazylice św. Piotra odprawił Papież Benedykt XVI dla obecnych i byłych gwardzistów szwajcarskich oraz ich rodzin. Tego samego dnia odbyła się też ceremonia zaprzysiężenia nowych rekrutów oraz spotkanie towarzyskie w zamku św. Anioła i fajerwerki w barwach uniformów gwardzistów.
W oryginalny sposób jubileusz uczcili byli gwardziści. 75 z nich przez 28 dni przeszło liczącą 723 km trasę ze Szwajcarii do Rzymu, którą przed 500 laty przebyło 150 żołnierzy. Byli gwardziści szwajcarscy wkroczyli 6 maja do Rzymu przez bramę na Piazza del Popolo.

Reklama

Kard. Miloslav Vlk, metropolita Pragi, w ostrych słowach skrytykował kontrowersyjną trasę koncertową gwiazdy muzyki pop Madonny pod hasłem Confessions. „Zarabia się miliony na deptaniu wartości chrześcijańskich” - powiedział kard. Vlk 1 września w Pradze. Jego zdaniem, piosenkarka nadużywa symboli chrześcijańskich, by ośmieszyć wiarę, a jej megashow są dla chrześcijan nie do przyjęcia.
Ze szczególną krytyką spotkała się piosenka Live to tell, którą Madonna śpiewa, przybierając na krzyżu wyłożonym lusterkami pozę ukrzyżowanego Jezusa. W tle pokazywane są fotografie chorych dzieci afrykańskich.

Kard. Miloslav Vlk jest jednym z najbardziej znanych czeskich duchownych. W 1968 r. w komunistycznej Czechosłowacji przyjął święcenia kapłańskie. Władze utrudniały mu pracę duszpasterską. W 1978 r. nawet jej zabroniły. Pracował, myjąc okna i jako archiwista w banku. Po bezkrwawej rewolucji został biskupem czeskich Budziejowic, a w 1991 r. - metropolitą Pragi. Ma 74 lata.

Indie

Tysiące ludzi różnych wyznań i religii złożyły hołd bł. Matce Teresie z Kalkuty w dziewiątą rocznicę jej śmierci, przypadającą 5 września. Według s. Nirmali, następczyni Błogosławionej, jej przesłanie może być światłem w trudnych konfliktach, do jakich od dawna dochodzi w Indiach między chrześcijanami a hinduskimi ekstremistami. W rocznicę śmierci metropolita Kalkuty abp Lucas Sirkar odprawił uroczystą Mszę św. w domu generalnym Misjonarek Miłości w tym mieście.

Papua-Nowa Gwinea

W Papui-Nowej Gwinei zabito katolickiego zakonnika - 40-letniego br. Augustine Taiwa, bonifratra, koordynatora kursów duszpasterskich w Istytucie św. Franciszka Ksawerego w Bomana.
Zajście miało miejsce 28 sierpnia wieczorem w stolicy kraju Port Moresby, jednak dopiero 2 września informację tę podała agencja Fides.
Br. Taiwa został ugodzony w głowę metalowym prętem, gdy prowadził samochód. Zdaniem świadków, br. Augustine kierował pojazdem z otwartym oknem, jadąc powoli ze względu na spory ruch na ulicy, gdzie prowadzony jest handel.
Napastnik i jego dwóch wspólników są znani policji, a ich ujęcie jest tylko kwestią czasu - zapewnił przedstawiciel miejscowych władz.

Kolumbia

Grupa Kolumbijczyków zainicjowała Operację Kolbe. Jej uczestnicy, wzorując się na postawie św. Maksymiliana w obozie koncentracyjnym Auschwitz, chcą zajmować miejsce osób porwanych przez rebeliantów. Poszukiwanych jest 4015 wolontariuszy.
Inicjatywa opiera się na słowach Chrystusa: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15,13).
Z twórcami Operacji Kolbe można skontaktować się za pośrednictwem operacionkolbe@hotmail.com.

Tydzień na świecie

Polacy mieszkający na Wyspach Brytyjskich pielgrzymowali do sanktuarium maryjnego w Aylesford w Kencie. Jednym z elementów spotkania, na które przybyło także wielu Polaków pracujących w Anglii od niedawna, było odnowienie Ślubów Jasnogórskich. 54. doroczna pielgrzymka Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii przebiegała pod hasłem Maryja źródłem nadziei dla ubogich. Przewodniczył jej ordynariusz diecezji opolskiej abp Alfons Nossol.

O. Mauro Jöhri ze Szwajcarii został wybrany nowym przełożonym generalnym Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Będzie pełnił tę funkcję przez najbliższe 6 lat.

Sytuacji rodziny w Europie Środkowej i Wschodniej poświęcony był 10. Międzynarodowy Kongres „Renovabis”, przebiegający pod hasłem: Forma życia - rodzina. Problem przyszłości dla Europy. W kongresie wzięło udział ponad 300 delegatów z 24 krajów europejskich.

Zarząd zamku na Hradczanach przekazał archidiecezji praskiej katedrę świętych Wita, Wacława i Wojciecha. W ten sposób Kościół po 52 latach stał się na nowo właścicielem tej jednej z najważniejszych świątyń w Republice Czeskiej.

Prezydent Niemiec Horst Köhler podczas berlińskich obchodów Dnia Stron Ojczystych poparł środowiska niemieckich przesiedleńców w staraniach o budowę centrum dokumentującego przesiedlenia.

W Czechach powstał rząd tymczasowy: prezydent Vaclav Klaus oficjalnie powołał mniejszościowy rząd kierowany przez szefa centroprawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) Mirka Topolanka. Będzie on kierował Radą Ministrów do czasu przyspieszonych wyborów wiosną 2007 r.

Staraniem miejscowych Polaków i dzięki finansowemu wsparciu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, w Stryju na Ukrainie rozpoczął działalność Dom Polski.

Na cmentarzu wojennym w Miednoje obchodzono uroczyście 6. rocznicę jego powstania. Mszę św. odprawił duszpasterz policji bp Marian Duś.

Kreml nadal tłumi prawdę o Biesłanie: milicja rozpędziła w Moskwie i Petersburgu nieoficjalne próby upamiętnienia 2. rocznicy tragedii i skonfiskowała cały nakład raportu podważającego oficjalną wersję wydarzeń w Biesłanie.

W chińskiej prowincji Fujian we wsi Yutouchang zburzono zbudowaną w lipcu br. świątynię katolicką, gdyż, zdaniem lokalnych władz, „zagrażała ona bezpieczeństwu” miejscowej społeczności. Wspólnota podziemnego Kościoła katolickiego przez wiele lat gromadziła pieniądze na budowę świątyni. Policja zapowiedziała, że niebawem taki sam los spotka będący w stanie budowy kościół położony w sąsiedniej wsi. Wspomniana akcja odbyła się w asyście ok. 500 policjantów i urzędników, pobitych zostało kilka osób, które próbowały zapobiec zniszczeniu kościoła.

Władze Libanu zamierzają złożyć skargę na Izrael za użycie wobec ludności cywilnej bomb kasetowych, co jest zakazane przez konwencję genewską.

Przedstawiciele życia religijnego i świata polityki w Niemczech porozumieli się w Münster w sprawie wspólnych działań na rzecz Bliskiego Wschodu. Celem tej inicjatywy - DINO - jest przyczynianie się do zrozumienia skomplikowanych stosunków w tym regionie i poszukiwanie pokojowych rozwiązań.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha Świętego!

2024-05-16 21:20

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

- Lubię przypominać, że Duch Święty jest jak woda - jest pokorny. Z wodą jest tak, że niczego bez niej nie ma, ale nikt jej nie zauważa – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas spotkania autorskiego.

16 maja w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi odbyło się spotkanie z kard. Grzegorzem Rysiem poświęcone jego najnowszej książce „Duch Święty”. Wydarzenie rozpoczęło się modlitwą, po której metropolita łódzki odniósł się do treści książki, podkreślając znaczenie miłości i nadziei w Duchu Świętym.

CZYTAJ DALEJ

Reforma podstaw programowych. Czy rośnie nam szparagowe pokolenie?

2024-05-17 07:23

[ TEMATY ]

szkoła

korepetycje z oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

MEN obiecało ściąć treści podstaw programowe dla 18 przedmiotów. Najwięcej emocji wciąż wywołują propozycje zmian z historii i języka polskiego. Resortowa gilotyna nie oszczędziła ani chrztu Polski, ani Sienkiewicza obecnego w kanonie lektur nawet w czasach PRL. Czy w konsekwencji wyrośnie nam "szparagowe pokolenie" nie znające nawet Szekspira? 13 maja br. zakończył się termin konsultacji publicznych.

Rollercoaster konsultacji społecznych i publicznych 

CZYTAJ DALEJ

Duda: wszystko, co dotyczy bezpieczeństwa Polski powinno być poza sporem politycznym

2024-05-17 13:50

[ TEMATY ]

polityka

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Piotr Nowak

Wszystko, co jest obecnie związane z bezpieczeństwem Polski powinno być wyłączone spoza politycznego sporu - podkreślił w piątek prezydent Andrzej Duda. Prezydent zaznaczył też, że zawsze apeluje o dialog i jest otwarty na rozmowy z każdym.

Prezydent przed wylotem do Włoch na obchody 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino był pytany o zamach na premiera Słowacji Roberta Ficę w kontekście polskiego sporu politycznego oraz o orędzia marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Marszałek powiedział m.in., że natychmiastowe ostudzenie temperatury sporu jest kwestią wagi państwowej i że jest to sprawa bezpieczeństwa Polski. Jak wskazał, "radykalizm rodzi chaos", a "chaos osłabia nas względem zewnętrznych wrogów".

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję