Reklama

Nie jest to tylko podróż sentymentalna, ale wędrówka wiary

Śladami życia i pasterskiej posługi Karola Wojtyły

Zanim Papież Benedykt XVI wyszedł z samolotu Włoskich Linii Lotniczych Alitalia, powiedział do dziennikarzy „volo papale”: „Tę podróż będę odbywał śladami wielkiego Papieża Jana Pawła II”. A kiedy zaczął przemawiać na lotnisku Okęcie, zapewnił: „Nie jest to tylko podróż sentymentalna, ale wędrówka wiary”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wzruszające powitanie

Gdy przy śpiewie Barki papieski samolot lądował na polskiej ziemi, zebrani na lotnisku ludzie przywoływali w pamięci pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Ojczyzny. Z równym wzruszeniem czekali też na pojawienie się obecnego Ojca Świętego.
Po Papieża na pokład samolotu weszli Nuncjusz Apostolski i Dyrektor Protokołu Dyplomatycznego. Benedykt XVI ukazał się w drzwiach samolotu o godz. 11.10. Z jego twarzy promieniował uśmiech. Zszedł po schodkach na płytę lotniska. - Słowa, które usłyszeliśmy: „Pozdrawiam wszystkich Polaków” - w Warszawie zabrzmiały najpiękniej - powiedział dla Niedzieli abp Sławoj Leszek Głódź. - Powitaliśmy Ojca Świętego jako kogoś bardzo bliskiego, a on z kolei, takie odniosłem wrażenie, poczuł się wśród nas nie tylko gościem, ale i wielkim przyjacielem.

„Czołem, żołnierze!”

Reklama

Po odegraniu hymnów narodowych Watykanu i Polski dowódca kompanii reprezentacyjnej podszedł do Benedykta XVI z pocztem sztandarowym. Złożył meldunek. Papież powiedział po polsku: „Czołem, żołnierze!”. Były to pierwsze głośno wypowiedziane słowa na naszej ziemi. Oni odpowiedzieli: „Czołem, Wasza Świątobliwość!”.
Wzruszonym głosem powitał Papieża Lech Kaczyński, jako prezydent i katolik. „Papieskie pielgrzymki - mówił - zawsze stawały się dla Polaków swego rodzaju rekolekcjami narodowymi. Podczas pielgrzymek stajemy się lepsi. Ufam, że i tym razem otworzymy nasze serca, a stając się lepszymi - lepszymi pozostaniemy”.
Prezydent Kaczyński mówił także, że nasz naród od tysiąca lat opierał swoją tożsamość na wierze chrześcijańskiej, stąd tak wielkie w Polsce tradycje tolerancji i poszanowania wolności sumienia, współistnienia kultur, religii i wyznań. Zapewnił, że Polacy czekają na słowa Benedykta XVI tak, jak oczekiwali słów Jana Pawła II. Zwrócił też uwagę, że pielgrzymka rozpoczyna się w Warszawie, gdzie padło znamienne zawołanie Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wędrówka wiary

Benedykt XVI w przemówieniu wygłoszonym w niektórych fragmentach po polsku powiedział, że bardzo pragnął tej wizyty w kraju, z którego wywodził się Jan Paweł II. „Przybyłem, aby przejść jego śladami” - stwierdził. Zaznaczył też, że „nie jest to tylko podróż sentymentalna, choć i ta ma swoje znaczenie, ale wędrówka wiary”.
Papież pozdrowił cały Kościół w Polsce, zwłaszcza chorych, młodzież i dzieci. Poprosił o towarzyszenie mu w modlitwie. „Bardzo bym chciał, aby te dni przyniosły umocnienie w wierze nam wszystkim - wiernym Kościoła w Polsce i mnie samemu” - powiedział. I zakończył: „Sercem obejmuję wszystkich Polaków”.

Pierwsze komentarze

Reklama

Ks. Romanowi Indrzejczykowi, kapelanowi Prezydenta RP, w przemówieniu Ojca Świętego bardzo podobało się wezwanie do pogłębienia wiary: - Wytrwanie w wierze i jej pogłębienie Papież traktuje jako najważniejszy motyw swojej posługi. A pogłębienie wiary jest potrzebne każdemu.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Ujazdowski zwrócił uwagę na podwójny charakter pielgrzymki. - Jest to podróż sentymentalna do kraju wielkiego poprzednika - Jana Pawła II, a z drugiej strony, wyraźnie chodzi o przesłanie wiary, które tak bardzo dotyczy przyszłości chrześcijaństwa w Polsce.
Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, przyznał, że cały czas żyje wspomnieniem Jana Pawła II: - Kiedy patrzę na Benedykta XVI, widzę też Jana Pawła II i myślę o jego duchu.

Znam go z książek

Na płycie lotniska czekało na Papieża ok. 3 tys. osób. Oprócz najwyższych władz państwowych i kościelnych - rodziny pracowników portu lotniczego i delegacje parafii. - Jestem tutaj, żeby oddać hołd człowiekowi, który jest mi bliski - mówi Jolanta Hernik, misjonarka klaretynka, pracująca w Liceum Ogólnokształcącym nr 51 im. Tadeusza Kościuszki w Warszawie Rembertowie. Towarzyszy jej s. Luiza z Hiszpanii. - Jest mi bliski jako teolog. Znam go z książek, które studiowałam. Ale każde spotkanie na żywo ma inny sens, wypływa z wiary, że jest to spotkanie z namiestnikiem Chrystusa na ziemi i że w Jego imieniu Papież chce nam coś powiedzieć.
Maciej Dukaczewski przyjechał z rodziną i przyjaciółmi z Żyrardowa. Wejściówki dostał od zaprzyjaźnionego księdza. Naukę Benedykta XVI zna z audiencji niedzielnych i środowych oraz z prasy. Opracowań książkowych na razie nie czytał. Mówi, że jest szczęśliwy, iż może witać Papieża już na samym początku jego pielgrzymki do Polski.
Na lotnisku była też grupa dziewczynek, które tydzień temu przystąpiły do I Komunii św.
Powitanie Benedykta XVI było prawdziwie polskie, serdeczne. Zastępca Chrystusa postawił swoją stopę na naszej ziemi nad Wisłą i rozpoczął pielgrzymkę wiary śladami Jana Pawła II.

Dla przypomnienia - Jan Paweł II na Okęciu

Jan Paweł II cztery razy rozpoczynał i dwukrotnie kończył swoje pielgrzymki do Ojczyzny na warszawskim lotnisku Okęcie. 2 czerwca 1979 r. o godz. 10.07 Ojca Świętego powitał Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński - tak rozpoczęła się słynna pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II. Druga także rozpoczęła się na Okęciu - 16 czerwca 1983 r., gdy w kraju trwał jeszcze stan wojenny. Od Warszawy rozpoczęła się również trzecia pielgrzymka 8 czerwca 1987 r. Ostatni raz witaliśmy Jana Pawła II na Okęciu 10 czerwca 1999 r., podczas siódmej jego pielgrzymki. Z tego portu lotniczego Ojciec Święty żegnał Polskę 14 czerwca 1987 r., po swej trzeciej pielgrzymce, oraz 9 czerwca 1991 r., kończąc czwartą pielgrzymkę, kiedy to wzywał nas: „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”.

(sk)

Benedykt XVI znał już Okęcie

Kard. Joseph Ratzinger, zanim został papieżem, na lotnisku Okęcie w Warszawie był kilkakrotnie. Chyba najdłużej, gdy udawał się na Wschód, a samolot się opóźniał - wspomina ks. Sławomir Kawecki, kapelan lotniska, który spotkał wówczas Kardynała, a rozmowa dotyczyła Ojców Kościoła. Kardynał był tu dłużej także w 2000 r., gdy czekał na samolot do Wrocławia, gdzie odbierał doktorat honoris causa.

(sk)

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Plan Donalda Trumpa - ustawa, która określi, że jedynymi płciami jest płeć męska i żeńska

2024-11-18 21:01

[ TEMATY ]

Donald Trump

płeć

Adobe Stock

Nowo wybrany prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zapowiada zdecydowane zmiany w przepisach o zmianie płci. Jednoznacznie oświadcza, że istnieją tylko dwie płcie. Dodatkowo instytucje przeprowadzające operacje tranzycji przestaną być finansowane przez państwo - czytamy na portalu Fundacji Życie i Rodzina.

To jest właśnie to, czego potrzebuje Ameryka, tak bardzo niszczona przez lewackie środowiska, które wyją ze wściekłości po tym, jak ogłoszono wyniki wyborów prezydenckich. Dlatego ostatnie wybory prezydenckie w USA mogą być punktem zwrotnym w walce o normalne społeczeństwo. A jeśli Trump spełni swoje obietnice, przepisy chroniące dzieci przed okaleczeniem płciowym wejdą w życie z początkiem nowego roku.
CZYTAJ DALEJ

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też sobie Jej koronę

2024-11-18 10:36

[ TEMATY ]

Szwajcaria

azylant

Einsiedeln

atak na figurę Matki Bożej

kloster-einsiedeln.ch

Czarna Madonna w Kaplicy Łaski w benedyktyńskim w opactwie Einsiedeln

Czarna Madonna w Kaplicy Łaski w benedyktyńskim w opactwie Einsiedeln

W minioną sobotę doszło do ataku na słynną figurkę Czarnej Madonny w Kaplicy Łaski w benedyktyńskim w opactwie Einsiedeln w Szwajcarii.

Według gazety Tagesanzeiger, 17-letni azylant wszedł do kościoła około godziny 15.00 i zdjął szaty Matki Bożej, wymierzył ciosy, a następnie założył koronę na głowę. Według klasztoru, słynna XV-wieczna figura Matki Boskiej została lekko uszkodzona. Wielu odwiedzających było zszokowanych incydentem i płakało. Po kilku minutach policja aresztowała sprawcę, a później ogłosiła, że mężczyzna cierpiał na „zaburzenia psychiczne”.
CZYTAJ DALEJ

KEP: Coraz bliżej powołania komisji badającej zjawisko wykorzystywania seksualnego w Kościele w Polsce

2024-11-18 21:18

[ TEMATY ]

KEP

ofiary wykorzystywania seksualnego

BP KEP

Pierwszy dzień obrad 399. Zebrania Plenarnego KEP

Pierwszy dzień obrad 399. Zebrania Plenarnego KEP

Prace nad powołaniem komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego w Kościele w Polsce są na ukończeniu. Dziś, podczas zebrania plenarnego na Jasnej Górze, biskupi zapoznali się ze stanem prac nad przygotowaniem dokumentu ramowego, który określi zasady powołania i funkcjonowania takiego gremium - przekazał KAI ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Aktualnie dokument ten jest konsultowany z Radą Prawną KEP. To bardzo ważny etap prac. Chodzi bowiem o to, aby zasady określające powołanie i uprawnienia takiego eksperckiego gremium były zgodne z prawem kanonicznym. Kolejnym etapem będzie decyzja o przyjęciu tego ramowego dokumentu przez trzy podmioty: Konferencję Episkopatu Polski oraz dwie konferencję skupiające przełożonych zakonów - męskich i żeńskich. Dopiero po tym etapie przyjdzie czas na kwestie personalne: poszukiwanie i wybór przewodniczącego, a następnie powoływanie członków komisji - wyjaśnia ks. Studnicki.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję