Reklama

Maryjne drogi

Nawiedzenie Matki Bożej Częstochowskiej na Ukrainie

Niedziela Ogólnopolska 49/2004

BPJG/Robert Klekowski

Poświęcenie obrazu nawiedzenia w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze 17 maja 2004 r.

Poświęcenie obrazu nawiedzenia w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze 17 maja 2004 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jasnogórska Matka Kościoła jest nie tylko Królową narodu polskiego, ale Królową wszystkich swoich dzieci, mieszkających na całym świecie. Na Ukrainie Wschodniej jest obecna w dwóch kopiach Cudownego Obrazu Częstochowskiego.
Pierwsza kopia przybyła na Ukrainę 24 października 2002 r., gdy biskup charkowsko-zaporoski Stanisław Padewski ustanowił paulińską parafię w Mariupolu. Zakon Paulinów wysłał tam ojców Symplicjusza Berenta, jako przełożonego i proboszcza, oraz Bartłomieja Gołuba. 31 sierpnia 2003 r. bp Stanisław Padewski poświęcił nowo wybudowaną kaplicę Matki Bożej Częstochowskiej w Mariupolu, w której umieszczono obraz Jasnogórskiej Matki. W wygłoszonej wtedy homilii powiedział: „Każde sanktuarium na świecie jest Kaną Galilejską. Także Częstochowa, a teraz Mariupol, Wasza kaplica”. Z tej również okazji generał Zakonu Paulinów - o. Izydor Matuszewski w liście do wiernych napisał: „Ten Obraz przekazuję Wam jako mój dar serca... W tradycji o dziejach Jasnogórskiej Ikony mówi się, że Maryja przyszła do Częstochowy ze Wschodu, zatrzymując się w Bełzu na Rusi. Dziś w swojej kopii, która została zetknięta z Cudownym Obrazem i poświęcona w Kaplicy Matki Bożej podczas Mszy św., Maryja jakby wraca do swoich dzieci na Wschodzie, które tak wiele wycierpiały i pozostały wierne Chrystusowi i Jego Kościołowi”.
Drugi obraz Częstochowskiej Matki został poświęcony 17 maja 2004 r. na Jasnej Górze, w obecności bp. Padewskiego i o. Matuszewskiego, a także przełożonego z Mariupola - o. Berenta oraz kapłanów i wiernych z diecezji charkowsko-zaporoskiej. Ta druga ikona Matki Bożej - ikona nawiedzenia - odbywa peregrynację po diecezji charkowskiej. Nawiedzenie rozpoczęło się 12 sierpnia br. w charkowskiej katedrze. Podczas tej uroczystości bp Padewski, zwracając się do wiernych, powiedział m.in.: „Nie każdy z nas ma możliwość pojechać do Częstochowy, aby spotkać się z Matką, dlatego Ona dziś sama przybywa do Charkowa, ażeby wzmacniać wiarę swoich dzieci”. Uroczystość poprzedziły trzydniowe rekolekcje maryjne, które prowadził o. Gołub. Główna uroczystość przypadła 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Sumę odprawił bp Padewski. Po Mszy św. i procesji z Najświętszym Sakramentem wierni złożyli akt oddania Bogu przez Maryję.
Ikona Częstochowskiej Matki przebywała w charkowskiej katedrze do 9 września. Następnie została przeniesiona i - w obecności bp. Padewskiego, ks. Włodzimierza Dziducha (dziekana z Doniecka), kapłanów, sióstr zakonnych i wiernych - uroczyście powitana w ługańskiej parafii Narodzenia Dziewicy Maryi. 12 września odbyła się centralna uroczystość peregrynacji. Mszy św. przewodniczył proboszcz parafii - ks. Grzegorz Rapa. Matka Najświętsza w Ługańsku przebywała do 3 października, po czym przez braci albertynów pracujących w Zaporożu została przewieziona do parafii pw. św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Bogatyriwce, znajdującej się w pobliżu Zaporoża. 5 października Mszę św. celebrował bp Padewski, który równocześnie poświęcił nowo wybudowaną kaplicę. W odpustowej Eucharystii wzięli udział kapłani i siostry zakonne z Zaporoża, Berdiańska, Melitopola, Dniepropietrowska, Dnieprodzierżyńska, Tawrijska. Na zakończenie uroczystości parafia została zawierzona Matce Bożej. Akt oddania odczytał o. Gołub, który przez dwa dni przygotowywał wiernych do tej uroczystości.
7 października 2004 r. ikona Matki Bożej Częstochowskiej przybyła do parafii Miłosierdzia Bożego w Zaporożu. Przed kościołem obraz Matki Bożej witał bp Padewski. On również przewodniczył Mszy św. i wygłosił słowo Boże. Ikona Matki Bożej pozostała w tamtejszej parafii do połowy listopada, skąd powędrowała do innej zaporoskiej parafii - św. Ojca Pio, a następnie do Karmelu w Charkowie

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej Bolesnej

[ TEMATY ]

nowenna

Matka Boża Bolesna

Karol Porwich/Niedziela

Matka Boża Bolesna

Matka Boża Bolesna

Zapraszamy do wspólnej modlitwy nowenną do Matki Bożej Bolesnej. Nowenna do odmawiania między 6 a 14 września lub w dowolnym terminie.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego 8 września błogosławi się ziarno na zasiew?

2025-09-08 17:37

[ TEMATY ]

Narodzenie NMP

Grażyna Kołek

8 września przypada święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia wierni przynoszą do kościołów ziarno przeznaczone na zasiew. Skąd wywodzi się ta tradycja i dlaczego trwa? Na te pytania odpowiedział liturgista, ks. dr Ryszard Kilanowicz.

8 września obchodzone jest święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. – W Piśmie Świętym nie znajdziemy opisu narodzenia Maryi, ani informacji o jej rodzicach. Te wiadomości czerpiemy z apokryfów, zwłaszcza z Protoewangelii Jakuba z II wieku. Według niej rodzicami Maryi byli Joachim i Anna, którzy po długiej modlitwie otrzymali od Boga dar potomstwa – wyjaśnia ks. dr Ryszard Kilanowicz. – Według apokryfu z pierwszych wieków, z Ewangelii Narodzenia Maryi, Święta Rodzina, uciekając do Egiptu przed żołnierzami, spotkała rolnika, który siał pszenicę. Mężczyzna przyjął ich bardzo życzliwie i poczęstował ich tym co miał – plackami z mąki pszennej – mówi liturgista, dodając, że mężczyzna bardzo przejął się i zapytał Maryi i Józefa, co ma powiedzieć żołnierzom, gdy będą o nich pytać. – Matka Boża odpowiedziała, żeby mówił tylko prawdę, bo każde kłamstwo jest grzechem i nie podoba się ono Panu Bogu. Gdy rolnik wyjaśnił wojom, kiedy widział Świętą Rodzinę, ci zawrócili pościg za nimi. Gospodarz natomiast zobaczył wówczas, że na tym polu, które obsiał, jest już dojrzała pszennica – opowiada ks. dr Kilanowcz.
CZYTAJ DALEJ

Usiądź i rozważ

2025-09-09 12:23

Magdalena Lewandowska

Bp Maciej Małyga przyjął nowe pary rejonowe Domowego Kościoła.

Bp Maciej Małyga przyjął nowe pary rejonowe Domowego Kościoła.

Ruch Światło-Życie Archidiecezji Wrocławskiej spotkał się w parafii św. Maksymiliana we Wrocławiu na powakacyjnej pielgrzymce podsumowującej czas rekolekcji i działania w diecezji.

Była to także okazja do otworzenia nowego roku formacyjnego. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Maciej Małyga, który przyjął przyrzeczenia nowych par rejonowych, do Domowego Kościoła włączony został również krąg z parafii na Gądowie. O piękną oprawę muzyczną liturgii zadbali członkowie specjalnych warsztatów liturgicznych przygotowanych przez Diecezjalną Diakonię Muzyczną w dniach 5-7 września.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję