Reklama

Prześladowania Kościoła w Hiszpanii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mrok nad ołtarzem - to najnowsza książka Instytutu Wydawniczego Pax, poświęcona wojnie domowej w Hiszpanii w latach 1931-39, a dokładniej - prześladowaniu Kościoła katolickiego w tym czasie. Mało kto w Polsce wie, że po utworzeniu republiki doszła w Hiszpanii do głosu niszczycielska nienawiść masonerii oraz wszelkiego pokroju anarchistów do Kościoła. Gdy do wojny włączyli się komuniści radzieccy, wówczas wszystko, co miało jakikolwiek związek z Kościołem, było burzone, podpalane, łupione. Ocenia się, że zamordowano za wiarę kilkadziesiąt tysięcy osób. Niepełne statystyki mówią o: 13 biskupach, 4184 kapłanach i klerykach, 2365 zakonnikach, 283 siostrach zakonnych, tysiącach świeckich. Kult publiczny został zakazany na terenie całej Hiszpanii, a jego prywatne formy ograniczono, uznając je za działalność niebezpieczną, a tym samym - jak w czasach katakumb - ściganą. Zwycięstwo gen. Franco w 1939 r. położyło kres prześladowaniom Kościoła, doprowadzając w następnych latach do pojednania narodowego, powrotu monarchii, zachowania tożsamości i ciągłości kulturowej narodu.
W latach PRL-u uczono nas w szkołach o jedynie słusznym zaangażowaniu polskich i radzieckich komunistów w wojnie domowej w Hiszpanii, dlatego też męczeńskie świadectwa kapłanów i zakonnic były u nas przez długie lata przemilczane i cenzurowane. A i na świecie, poza antykwarycznymi opracowaniami z końca lat 30., brak było całościowego opracowania tego zagadnienia. Dobrze jest więc przeczytać książkę o prawdzie tych wydarzeń. Jej autorem jest historyk Vincente Ortí. Przeprowadził on badania źródłowe, których owocem stała się omawiana dokumentacja prześladowań oraz ocena wydarzeń sformułowana przez Episkopat hiszpański w 1986 r. Całość książki dopełnia katalog świętych i błogosławionych męczenników wyniesionych na ołtarze przez Jana Pawła II. Wśród ponad 400 męczenników XX wieku, wyniesionych na ołtarze przez Ojca Świętego, 239 to męczennicy prześladowań wojny religijnej w Hiszpanii. Tłumaczenia książki na język polski dokonał Karol Klauza.

Vincente Cárcel Ortí, "Mrok nad ołtarzem. Prześladowania Kościoła w Hiszpanii w latach 1931-1939", przełożył Karol Klauza, IW Pax, Warszawa 2003, e-mail: iwpax@it.com.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Stanisława Kostki

[ TEMATY ]

nowenna

św. Stanisław Kostka

Karol Porwich/Niedziela

Nowennę do św. Stanisława Kostki odmawiamy między 9 a 17 września lub w dowolnym terminie.

„Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną” (Wj 20,3; Pwt 5,7)
CZYTAJ DALEJ

Jakim dzieckiem jestem?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 7, 31-35

Środa, 17 września. Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Roberta Bellarmina, biskupa i doktora Kościoła albo wspomnienie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, biskupa albo wspomnienie św. Hildegardy z Bingen, dziewicy i doktora Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent apeluje do wszystkich środowisk o jedność w sprawie reparacji

2025-09-16 19:31

[ TEMATY ]

jedność

reparacje

Prezydent Karol Nawrocki

środowiska

PAP

Prezydent Karol Nawrocki

Prezydent Karol Nawrocki

Prezydent Karol Nawrocki po wizycie w Berlinie i w Paryżu zaapelował do wszystkich środowisk politycznych w Polsce, o jedność w sprawie reparacji od Niemiec.

Prezydent spotkał się we wtorek z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem, a następnie z kanclerzem Friedrichem Merzem. Natomiast udał się do Paryża, gdzie rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Marconem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję