Reklama

Wiadomości z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 40/2002

AG/AP/Pier Paolo Cito

Papież Jan Paweł II podczas modlitwy "Anioł Pański", 22 września 2002 r.

Papież Jan Paweł II podczas modlitwy Anioł Pański, 22 września 2002 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

...nie może być żadnego usprawiedliwienia dla przemocy i pogardy dla ludzkiego życia. Z drugiej strony społeczność międzynarodowa nie może dłużej lekceważyć przyczyn, które prowadzą zwłaszcza młodych ludzi na skraj ludzkości, samego życia i przyszłości, którzy stają się ofiarami pokusy przemocy, nienawiści, pragnienia zemsty za wszelką cenę.

Jan Paweł II - papież (Z przemówienia do nowej ambasador Wielkiej Brytanii, 7 września 2002 r.).

"Aniol pański" z papieżem

Reklama

"Wkład, jaki wnosi szkoła, wespół z rodziną i pod jej kierunkiem, jest i pozostaje nieodzowny w przekazywaniu wartości kultury" - przypomniał Jan Paweł II podczas przemówienia poprzedzającego modlitwę Anioł Pański 22 września br.
Dziedziniec Pałacu Apostolskiego w Castel Gandolfo - letniej rezydencji papieskiej - wypełnili po brzegi pielgrzymi z całego ś wiata. Ojciec Święty, wypoczęty, dziękował zgromadzonym za coraz to rozbrzmiewające w różnych językach pozdrowienia.
W swoim przemówieniu Jan Paweł II odniósł się do rozpoczętego właśnie po letniej przerwie roku szkolnego. "Mówi się czasem, że podobnie jak rodzina szkoła przeżywa (r)kryzysč. W ten sposób nawią zuje się do powszechnego odczucia, że instytucja ta, chociaż uznaje się jej zasadniczą celowość, potrzebuje głębokich przemian, które pozwoliłyby jej odpowiadać na dzisiejsze potrzeby społeczeństwa" - mówił Jan Paweł II. Podkreślił, że "w tym celu jednak nie wystarczy dostosowanie programów i struktur". "Dobre funkcjonowanie szkoły zależy przede wszystkim od jakości formacyjnej relacji między nauczycielami a uczniami. Uczniowie dadzą z siebie wszystko, jeżeli wykładowcy pomogą im uchwycić znaczenie tego, czego mają się nauczyć, w odniesieniu do ich dojrzałości oraz otaczającej ich rzeczywistości. Dotyczy to wszystkich szkół, publicznych i niepublicznych, każdego rodzaju i stopnia" - powiedział Ojciec Święty.
Potem Papież pozdrowił pielgrzymów w różnych językach. Nawią zując do słów Ewangelii, powiedział, że "wszyscy są zaproszeni przez Jezusa Chrystusa do pracy w winnicy Pańskiej".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jan Paweł II do Polaków

W rozmowie z rodakami zgromadzonymi 25 września br. na audiencji ś rodowej na Placu św. Piotra w Rzymie Jan Paweł II przypomniał postać Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, po czym odśpiewał krótki Psalm z Nieszporów.
"W dniu dzisiejszym mija 49. rocznica aresztowania sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, przez władze komunistyczne: 25 września 1953 r. - prześladowanie Kościoła" - powiedział Ojciec Święty.
Następnie przypomniawszy, że podczas audiencji mowa jest o Psalmach, zaśpiewał jeden z nich. Wyjaśnił: "Może najlepiej zilustruje to, czym są Psalmy, jeden z nich, najkrótszy, jaki jest w Psałterzu:
Boga naszego chwalcie wszystkie ziemie,/ Daj Mu cześć winną całe ludzkie plemię./ Bo litość Jego nad nami stwierdzona,/ A prawda Pańska wiecznie uiszczona./ Chwała bądź Bogu w Trójcy Jedynemu:/ Ojcu, Synowi i Duchowi Świętemu./ Jak było na początku i zawsze, i ninie./ Niech Bóg w Trójcy Jedyny na wiek wieków słynie.
Papież podkreślił, że Psalm ten pamięta z Polski: "Z Wadowic, z Nieszporów...".

Temat XXVII Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu

Reklama

Jan Paweł II wybrał temat najbliższego XXVII Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu. Temat brzmi: Środki społecznego przekazu w służbie autentycznemu pokojowi w świetle encykliki "Pacem in terris" . Temat związany jest z encykliką Jana XXIII Pacem in terris, której czterdziesta rocznica ukazania się przypada w przyszłym roku. Tradycyjnie Jan Paweł II 24 stycznia, w dniu św. Franciszka Salezego, uznawanego za patrona dziennikarzy, ogłasza orędzie z okazji Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu.
Wiele Kościołów lokalnych ustala własne terminy obchodów tego Dnia. W Polsce jest to trzecia niedziela września. W 2003 r. przypadnie ona 21 września.
Jak czytamy w nocie rozpowszechnionej 24 września br. przez watykańskie Biuro Prasowe, dzień ten "odzwierciedla znaczenie mediów w szerzeniu autentycznego pokoju, opartego na prawdzie, sprawiedliwoś ci i miłości". W nocie przypomina się jednocześnie, że Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu ogłaszany jest z inicjatywy Soboru Watykańskiego II (Dekret Inter mirifica z 1963 r.).

10-lecie Katechizmu KościoŁa Katolickiego

11 października br. mija 10. rocznica ogłoszenia konstytucji apostolskiej Jana Pawła II Fidei depositum (Depozyt wiary) z okazji publikacji Katechizmu Kościoła Katolickiego, opracowanego po Soborze Watykańskim II. Pierwsza publikacja nowego Katechizmu przed dziesięciu laty w języku francuskim stała się ważnym wydarzeniem w życiu Kościoła. Katechizm ten był wielkim owocem obrad Soboru Watykańskiego II, uroczyś cie otwartego czterdzieści lat temu przez bł. papieża Jana XXIII. Ojcowie soborowi po czterech latach obrad zostawili bogaty zbiór wypowiedzi doktrynalnych i zaleceń duszpasterskich.
Bezpośrednim impulsem do przygotowania i publikacji nowego Katechizmu Kościoła Katolickiego było zwołane 25 stycznia 1985 r. - z okazji 20. rocznicy zakończenia Soboru - przez Jana Pawła II Nadzwyczajne Zgromadzenie Synodu Biskupów. Wolą ojców synodalnych było opracowanie katechizmu lub kompendium całej nauki katolickiej w dziedzinie wiary i moralności, przedstawiające zdrową doktrynę, dostosowaną i skierowaną do dzisiejszego chrześcijanina. Nad przygotowaniem projektu Katechizmu czuwała z polecenia Jana Pawła II specjalna komisja, której pracami kierował kard. Joseph Ratzinger - prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Katechizm Kościoła Katolickiego został przygotowany w ciągu sześciu lat. 25 czerwca 1992 r. został on zatwierdzony przez Jana Pawła II.
Katechizm przedstawia wiernie i w sposób uporządkowany nauczanie Pisma Świętego, żywą Tradycję Kościoła, nauczanie Urzędu Nauczycielskiego. Przypomina wielkie duchowe dziedzictwo ojców, doktorów i świętych Kościoła. Przez przypomnienie bogatego nauczania doktrynalnego i moralnego podejmuje także nowe problemy współczesności. Wiele miejsca poświęca prawom człowieka, godności osoby ludzkiej, rodzinie, życiu społeczeństwa. Potwierdza nauczanie Kościoła dotyczące m.in. takich zagadnień, jak: aborcja, eutanazja, kara śmierci. Rozwija nauczanie wokół czterech podstaw życia chrześcijańskiego: chrzcielnego wyznania wiary, sakramentów świętych, przykazań i modlitwy.
Dobrze by było, aby ta szczególna rocznica stała się inspiracją do ciągłego pogłębiania znajomości depozytu wiary. Jest to także dobra okazja do postawienia pytania: Jak i na ile treść Katechizmu jest obecna w naszym życiu codziennym?

Ks. Mariusz Frukacz

"Franciszkańskie Dzwoneczki" u Ojca Świętego

Prowadzisz nas do Ojca, najlepszym Przewodnikiem jesteś Ty - te słowa piosenki brzmiały w ustach dzieci, rodziców i pielgrzymów z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanoku, śpiewających dla Ojca Świętego w niedzielę 8 września 2002 r., podczas modlitwy Anioł Pański w Castel Gandolfo. Była to pielgrzymka zorganizowana głównie dla członków zespołu "Franciszkańskie Dzwoneczki" i ich rodzin, ale znalazło się też miejsce dla ministrantów, lektorów i innych zainteresowanych.
Mieliśmy łaskę nie tylko zobaczenia z niewielkiej odległoś ci Papieża, ale również zaśpiewania mu piosenek, zrobienia zdjęcia, rozmowy i błogosławieństwa. W imieniu wszystkich pielgrzymów pozdrowiłem Ojca Świętego i prosiłem o błogosławieństwo, którego nam udzielił. Z zainteresowaniem pytał, skąd grupa przybyła. Nikt z nas nie spodziewał się, iż Ojciec Święty poprosi nas do siebie. Dzieci z radością i wzruszeniem podeszły do Papieża, lecz zamiast śpiewać, zaczęły rzewnie płakać. Dopiero po chwili zmobilizowały się i pięknie zaśpiewały Barkę. Dla wielu był to niewątpliwie najpiękniejszy moment tej pielgrzymki, może nawet najpiękniejszy w ich życiu...

O. Piotr Szczepański OFMConv.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy nie straciłeś z oczu Jezusa?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

BP KEP

Rozważania do Ewangelii Łk 19, 1-10.

Wtorek, 19 listopada
CZYTAJ DALEJ

Tłumy na obchodach 110. rocznicy śmierci bł. Karoliny

2024-11-19 09:00

[ TEMATY ]

bł. Karolina Kozkówna

sanktuarium Zabawa

Abp Antonio Guido Filipazzi

18 listopada

Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie

Tłumy ludzi podczas Drogi Krzyżowej szlakiem męczeństwa bł. Karoliny 18 listopada

Tłumy ludzi podczas Drogi Krzyżowej szlakiem męczeństwa bł. Karoliny 18 listopada

18 listopada 2024 roku w Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie wierni zgromadzili się, by uczcić 110. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionej Karoliny Kózkówny, której życie stało się symbolem czystości i wierności Chrystusowi. Centralnym punktem obchodów była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce, ks. abp Antonio Guido Filipazzi.

W swojej homilii arcybiskup nawiązał do postaci św. Maksymiliana Marii Kolbego, przypominając, że Matka Boża ofiarowała mu dwie korony - białą, oznaczającą czystość, i czerwoną, symbolizującą męczeństwo. Hierarcha wskazał, że bł. Karolina, podobnie jak św. Maksymilian, obrała te dwie drogi jako fundament swojego życia. - „Jedna symbolizowała czystość duszy, druga męczeństwo ciała. W ten sposób Karolina w pełni naśladowała Chrystusa” - podkreślił.
CZYTAJ DALEJ

Prymas: skrzywdzeni wnoszą wielki wkład w pracę na rzecz ochrony dzieci i młodzieży w Kościele

Osoby skrzywdzone wnoszą wielki wkład w pracę na rzecz ochrony dzieci i młodzieży w Kościele, tak by Kościół był dla nich miejscem bezpiecznym - powiedział delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak po spotkaniu biskupów z osobami wykorzystanymi seksualnie w Kościele.

We wtorek na Jasnej Górze zakończyło się 399. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Po zebraniu biskupi spotkali się z delegacją przedstawicieli osób wykorzystanych seksualnie w Kościele.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję