Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Propter spem mundi" - Nadzieja świata w Chrystusie. W Nim oczekiwania ludzkości znajdują prawdziwy i trwały fundament. Nadzieja każdej ludzkiej istoty płynie z krzyża, znaku zwycięstwa miłości nad nienawiścią, przebaczenia nad zemstą, prawdy nad kłamstwem, solidarności nad egoizmem. Do nas należy przekazanie tego zbawczego orędzia mężczyznom i kobietom naszych czasów.

Jan Paweł II

(Z homilii wygłoszonej podczas Mszy św. na rozpoczęcie Synodu Biskupów - 30 września 2001 r.)

Jan Paweł II do Polaków

W ciągu ubiegłego tygodnia Opatrzność Boża pozwoliła mi jeszcze nawiedzić dwa kraje - Kazachstan w Azji Środkowej i Armenię na Kaukazie. Oba te kraje związane są w mojej świadomości także z naszą historią - z Polską. Wystarczy wspomnieć, że chrześcijaństwo w Kazachstanie zawdzięcza zesłańcom polskim, w szczególności ks. Bukowińskiemu, przetrwanie i odrodzenie. Ormianie zaś zawsze w Polsce mieli miejsce uprzywilejowane przez historię. Ja sam z nimi byłem w bliskim kontakcie, mając ich w tej samej klasie, do której chodziłem. Serdecznie Bogu dziękuję za to nawiedzenie w Kazachstanie i Armenii i polecam z całego serca wszystkie wspólnoty tamtejsze, i chrześcijańskie i muzułmańskie, Bożej Opatrzności i opiece Matki Najświętszej. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Audiencja generalna 3 października 2001 r.

"Anioł Pański" z Papieżem

Reklama

30 września br., przed modlitwą Anioł Pański, Ojciec Święty wezwał do modlitw w intencji zachowania świata od bicza terroryzmu. W rozważaniach wygłoszonych z okna swego Pałacu Apostolskiego, po Mszy św. otwierającej Synod, Ojciec Święty nawoływał również do modlitw w intencji rozpoczętego właśnie Synodu Biskupów. Wspomniał o zapowiedzianym na połowę października spotkaniu rodzin włoskich z okazji planowanej w tym czasie beatyfikacji włoskiej pary małżeńskiej.
Oto pełny tekst przemówienia Ojca Świętego:
"Właśnie zakończyła się w Bazylice św. Piotra Msza św. otwierająca prace X Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. To ważne zebranie kościelne potrwa przez październik, który jest miesiącem misyjnym, jak żaden inny właściwym dla zastanowienia się nad posłannictwem biskupów w dziedzinie nowej ewangelizacji.
Październik jest miesiącem, w którym czcimy Najświętszą Maryję Pannę, Królową Różańca Świętego. W obecnym kontekście międzynarodowym wzywam wszystkich - pojedyncze osoby, rodziny i wspólnoty - do odmawiania Różańca, jeśli to możliwe, codziennie, w intencji pokoju, aby świat został zachowany od niegodziwego bicza terroryzmu. Straszna tragedia z 11 września będzie wspominana jako mroczny dzień dziejów ludzkości.
W obliczu tego Kościół pragnie być wierny swemu proroczemu charyzmatowi i przypominać wszystkim ludziom o obowiązku budowania pokojowej przyszłości dla rodziny ludzkiej. Pokój jest, oczywiście, nieodłączny od sprawiedliwości, ale zawsze musi być ożywiany łagodnością i miłością.
Musimy pamiętać, że żydzi, chrześcijanie i muzułmanie czczą Jedynego Boga. Dlatego też te trzy religie są powołane do jedności i pokoju. Oby Bóg zechciał sprawić, by wierni Kościoła znaleźli się na pierwszej linii wśród tych, którzy szukają sprawiedliwości, zwalczają przemoc i pracują na rzecz pokoju. Niech Maryja Panna, Królowa Pokoju, wstawia się za całą ludzkością, aby ostatnie słowo nigdy nie należało do nienawiści i śmierci!
Kieruję wreszcie swą myśl do rodzin włoskich, gdy zbliża się ich spotkanie, które odbędzie się na Placu św. Piotra w sobotę i niedzielę - 20 i 21 października z okazji beatyfikacji małżonków Luigiego i Marii Beltrame Quattrocchich. Drogie rodziny, po raz pierwszy oboje małżonkowie zostaną razem, jako para, ogłoszeni błogosławionymi i na tę radosną okoliczność oczekuję Was naprawdę w dużej liczbie. Wydarzenie to przypada w dwadzieścia lat od ogłoszenia adhortacji apostolskiej Familiaris consortio, która poświadczyła rolę rodziny, szczególnie zagrożonej w dzisiejszym społeczeństwie.
Również we Włoszech, gdzie rodzina zawsze była punktem odniesienia i głównym bogactwem kraju, nasilają się tendencje w kierunku rozpadu i pojawiają się zachęty do zrównania instytucji rodziny z innymi formami współżycia. Dlatego trzeba, aby rodziny i ich stowarzyszenia stawały się promotorami nowego czasu zaangażowania na rzecz skutecznej obrony wartości rodzinnych.
Niech Maryja, którą za chwilę będziemy przyzywać w modlitwie Anioł Pański, wysłucha tych różnorodnych intencji dzisiejszej naszej modlitwy."

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kondolencje po tragedii w szwajcarskim parlamencie

Papież Jan Paweł II jest głęboko wstrząśnięty tragicznymi wydarzeniami, jakie miały miejsce w regionalnym parlamencie w Zugu w Szwajcarii. W telegramie wystosowanym w imieniu Papieża do biskupa Bazylei - Kurta Kocha, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano napisał, że "Ojciec Święty z bólem i żałobą przyjął wstrząsającą wiadomość o bezsensownym przelewie krwi i nagłej śmierci tak wielu niewinnych osób".
W tej niepojętej dla człowieka sytuacji i wstrząśnięty rozmiarem tragicznego wydarzenia "Jego Świątobliwość zanosi w modlitwie do Boga, Pana życia i śmierci, pytania i cierpienia, które poruszają w tych dniach wielu ludzi" - napisał kard. Sodano. Zapewnił, że w swojej modlitwie Jan Paweł II modli się o życie wieczne dla zmarłych w wyniku tej tragedii. Dla wszystkich, którzy w tym bolesnym dniu ponieśli szkody na duszy i ciele Papież prosi Boga o szybki powrót do zdrowia i o nową chęć do życia z nadzieją, jaką daje wiara. Rodzinom i wszystkim okrytym żałobą po stracie swoich bliskich przekazuje słowa chrześcijańskiej nadziei, która pozwoli im przetrwać mroczne dni.

Synod Biskupów

Reklama


Globalizacja, dialog, niesprawiedliwość, bieda Prawie cały miesiąc - do 27 października w Watykanie obradować będą biskupi zgromadzeni na X Zgromadzeniu Zwyczajnym Synodu Biskupów. 247 hierarchów z całego świata zastanawia się i wymienia poglądy na temat posługi, którą sami pełnią w Kościele. Rozpoczęte 1 października br. obrady przebiegają pod hasłem: "Biskup sługą Ewangelii Jezusa Chrystusa dla nadziei świata".

Największe wyzwanie


W chwili gdy piszemy te słowa, Synod znajduje się w swojej początkowej fazie i trudno wymienić wszystkie kwestie, które przez Ojców Synodalnych zostaną podniesione. W homilii, którą wygłosił Papież Jan Paweł II

30 września br. podczas Mszy św.


otwierającej prace Synodu, były słowa o ewangelicznym ubóstwie. Papież stwierdził, że "ewangeliczne błogosławieństwo ubóstwa... stanowi dla zgromadzenia synodalnego cenne orędzie. Ubóstwo jest istotnym rysem Osoby Jezusa i Jego posługi zbawienia i stanowi jeden z niezbędnych warunków tego, aby orędzie ewangeliczne znalazło posłuch i zostało przyjęte przez dzisiejszą ludzkość". Jan Paweł II przekonywał, że biskupi powinni być prorokami i tak jak oni ujmować się za biednymi, odrzuconymi i wzgardzonymi. Papież mówił też o konieczności piętnowania grzechów społecznych wynikających z konsumpcjonizmu i hedonizmu. Wyraźnie w słowach Jana Pawła II zabrzmiało potępienie dysproporcji między bogatymi a ubogimi.

Walka u korzeni


Oczywiste było już na początku obrad Synodu odniesienie do napiętej sytuacji międzynarodowej, związanej z napaścią terrorystyczną na Stany Zjednoczone. Słowo "nadzieja", zawarte w haśle Synodu, nabrało w sytuacji lęku nowego znaczenia. I tu wymownie zabrzmiała wypowiedź biskupa pomocniczego z ubogiego Południa z San Salwador, który zwrócił uwagę, że bezpieczeństwo bogatych państw Północy nie tyle zależy od ich siły militarnej, co od zdolności do solidarności z ubogimi, którzy żyją na tej samej planecie. Podobnie mówił kard. Julius Riyadi Darmaatmadja - metropolita Dżakarty, stolicy Indonezji, największego muzułmańskiego państwa świata. Kardynał stwierdził, że aby rozwiązać napięcia społeczne, które są pożywką dla terroryzmu, trzeba iść w kierunku dialogu między pluralistycznymi grupami oraz zająć się różnymi formami niesprawiedliwości i biedy, która dotyka kraje biednego Południa.
Palący problem biedy, w której żyje 80% ludności świata, jest jednym z tych, które w wystąpieniach synodalnych pojawiały się najczęściej. Podejmowali je zarówno biskupi biednego Południa, którzy występowali z pozycji świadków dzielących biedę z powierzonym sobie ludem, jak i biskupi z "bogatej Północy" nawołujący do globalizacji solidarności. Już w pierwszym głosie, wprowadzającym do dyskusji, tzw. relatio ante disceptationem, arcybiskup Nowego Jorku - kard. Edward Michael Egan, wskazując największe wyzwania dla biskupów trzeciego tysiąclecia, mówił m.in. o walce z ubóstwem, globalizacji solidarności i ewangelicznej opcji na rzecz ubogich. Tu wymienił imigrantów, uchodźców i chorych.

Kolegialność


Drugim tematem, który wysunął się na pierwszy plan dyskusji już od samego początku, była kolegialność. Zresztą instytucja Synodu jest właśnie jej narzędziem. Jak przekonywał w wywiadzie dla rzymskiej agencji Zenit kard. Giovanni Battista Re, przewodniczący Synodu, wzmacnianie kolegialności nie może się odbywać kosztem niedoceniania roli prymatu Papieża. "Chciałbym powiedzieć, że w dobie globalizacji mamy do czynienia z coraz większą świadomością użyteczności prymatu przekazanego przez Chrystusa Piotrowi i jego następcom. Tak jak w przypadku chodzenia, jedna noga nie jest wystarczająca, ale dwie są konieczne, Kościół również potrzebuje posługi Papieża, jak i realnej kolegialności".
Z pierwszych wystąpień ojców synodalnych wyłania się twarz Pasterza, który wierny Chrystusowi byłby dla świata nadzieją. To pasterz o wielkim autorytecie, zdolny do pochylenia się nad potrzebującymi, których w świecie ogromnych przemian zdaje się ciągle przybywać.

Tomasz Musiał

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jaskinia Słowa (29. Niedziela Zwykła)

2024-10-18 09:00

[ TEMATY ]

Ewangelia komentarz

Jaskinia Słowa

Red.

Ks. Maciej Jaszczołt

Ks. Maciej Jaszczołt
Autor rozważań ks. Maciej Jaszczołt to kapłan archidiecezji warszawskiej, biblista, wikariusz archikatedry św Jana Chrzciciela w Warszawie, doświadczony przewodnik po Ziemi Świętej. Prowadzi spotkania biblijne, rekolekcje, wykłady.
CZYTAJ DALEJ

Papież kanonizował 14 nowych świętych

2024-10-20 12:30

[ TEMATY ]

kanonizacja

święci

papież Franciszek

pixabay.com

Do uczenia się służby, będącej stylem Boga i kontynuowania w ten sposób dzieła Jezusa w świecie zachęcił papież wiernych podczas Mszy św. na placu św. Piotra. Franciszek przewodniczył w Watykanie obrzędom kanonizacji błogosławionych Emanuela Ruiza Lópeza i siedmiu towarzyszy oraz Franciszka, Abdela Mooti i Rafaela Massabki, Józefa Allamano, Marii-Leonii Paradis i Heleny Guerra.

Ojciec Święty odniósł się do czytanego dzisiaj fragmentu Ewangelii (Mk 10, 35-45) mówiącego o tym, że przełożeństwo jest służbą. Zwrócił uwagę, że Pan Jezus stawiając uczniom i nam pytania pomaga nam rozeznawać, ujawniając więź i oczekiwania, jakie uczniowie mają wobec Niego. Uważają Jezusa za zwycięskiego i chwalebnego Mesjasza i oczekują, że podzieli się z nimi swoją chwałą. Stawiając im pytanie o to, czy mogą pić przygotowany dla Niego kielich, czy też przyjąć chrzest, którym ma być ochrzczony ujawnia im, „że nie jest takim Mesjaszem, za jakiego Go uważają. Jest Bogiem miłości, który się uniża, aby dotrzeć do tych, którzy są nisko … Kielich, który Pan będzie pił, jest ofiarą Jego życia, daną nam z miłości, aż do śmierci i to śmierci krzyżowej” - podkreślił papież.
CZYTAJ DALEJ

30-lecie konsekracji kościoła w Prędocinie

2024-10-20 19:52

Marzena Cyfert

30-lecie konsekracji kościoła w Prędocinie

30-lecie konsekracji kościoła w Prędocinie

Chcemy dziękować Panu Bogu za tę świątynię, za wszystkich ludzi, którzy 30 lat temu gromadzili się tutaj, na placu budowy, aby ten dom Boży wznieść; aby było to miejsce spotkania człowieka z Bogiem i Boga z człowiekiem – mówił proboszcz ks. Tomasz Gospodaryk.

Uroczystości przewodniczył bp Maciej Małyga. Obecny był ks. Krzysztof Hajdun, wieloletni proboszcz parafii w Kruszynie i kapłani z okolicznych parafii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję