W liturgiczne wspomnienie Matki Boskiej Bolesnej do sanktuarium Świętogórskiej Róży Duchownej k. Gostynia przybyli cierpiący pielgrzymi i ich opiekunowie.
Poznański biskup pomocniczy dziękował im za trud pielgrzymowania i podkreślił, że postawa Maryi pomaga zrozumieć tajemnicę cierpienia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Często stajemy bezradni wobec cierpienia, wobec bólu, wobec różnych życiowych dramatów. I wtedy to od nas zależy, czy będziemy się buntować i nie godząc się na krzyż, zgorzkniali, nie będziemy widzieli w tym sensu, czy też w duchu wiary, nawet do końca tego nie rozumiejąc, duchowo włączymy nasz krzyż w ofiarę Chrystusa, by mieć też swój udział w dziele zbawienia świata” – mówił bp Balcerek.
Zwracając się do chorych kaznodzieja przywołał przykład św. Jana Pawła II, który zawsze podkreślał wartość dźwiganego przez człowieka krzyża, a podczas pielgrzymek apostolskich chciał spotkać się z chorymi i cierpiącymi.
Reklama
„Nie czynił tego, by jedynie okazać im tanie współczucie, ale wierzył, że nasze krzyże włączone w krzyż Jezusa mają wartość zbawczą. I zobaczmy, że ten, który wszystko postawił na Maryję i szedł przez świat z hasłem Totus Tuus, został obdarzony przez Boga łaską potężnego krzyża choroby, cierpienia i całkowitej bezradności” – zauważył bp Balcerek.
„Ten potężny krzyż św. Jan Paweł II przyjął jako wielką łaskę. Bóg dał mu łaskę przypieczętowania przykładem swojego życia tego wszystkiego, co głosił jako Namiestnik Chrystusa na ziemi” – mówił poznański biskup pomocniczy.
Pielgrzymkę chorych i niepełnosprawnych na Świętą Górę od wielu lat organizuje Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Jak wyjaśnia KAI ks. Marcin Janecki, dyrektor Caritas, w tym roku ze względu na pandemię koronawirusa w przygotowanie uroczystości włączyła się także TVP Poznań, transmitując Mszę św.