W niedawnym wywiadzie prefekt Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, ks. Juan Antonio Guerrero Alves SJ powiedział: "Mamy przed sobą trudne lata. W związku z pandemią oczekuje się, że dochody spadną od 25 do 45 proc. Ale nie oznacza to obcięcia płac i pomocy dla ubogich".
Ks. Guerrero Alves mówiąc o wpływie globalnego kryzysu zdrowotnego, wywołanego pandemią koronawirusa na sytuację finansową Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego zaznaczył, że nie można dziś powiedzieć, czy nastąpi spadek darowizn z tytułu świętopietrza, czy też spadek wpłat z diecezji”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Obol św. Piotra – tradycyjna kolekta na rzecz papieża – zbierana jest corocznie głównie 29 czerwca z okazji uroczystości św. Piotra i Pawła we wszystkich diecezjach katolickich na świecie. Zebrane pieniądze są „finansową pomocą dla Ojca Świętego” na zaspokojenie potrzeb Kościoła powszechnego i na dzieła miłosierdzia na rzecz potrzebujących.
Świętopietrze, rozumiane jako danina płacona przez kraje, które oddały się pod opiekę Stolicy Apostolskiej, zapoczątkowali w VIII wieku schrystianizowani w tym czasie władcy anglosascy (Polskę poddał papiestwu Mieszko I po przyjęciu chrztu w 966 r.). W tej postaci przetrwało ono do czasów reformacji, po czym zanikło, głównie na fali krytyki instytucji papiestwa, ale też coraz większego usamodzielniania się władców świeckich (również katolickich).
Praktykę płacenia „Obola św. Piotra” wznowił w 1871 r. Pius IX jako zwyczaj finansowego wspierania Stolicy Apostolskiej, która od ponad 20 lat w ogłaszanych co roku sprawozdaniach finansowych podaje sumę otrzymanych datków. Obok celów czysto charytatywnych część środków przeznaczana jest czasem na ogólną pracę Watykanu w wypełnianiu zadań dla Kościoła powszechnego.