Reklama

Wiadomości

Prokuratura Krajowa: będzie nowe śledztwo ws. wykorzystywania małoletnich w "Zatoce Sztuki"

Będzie nowe postępowanie karne dotyczące seksualnego wykorzystywania małoletnich w sopockim klubie "Zatoka Sztuki" i niewyjaśnionych dotąd wątków tej sprawy. Poprowadzi je powołany na polecenie Prokuratora Generalnego specjalny zespół śledczy prokuratorów w Prokuraturze Okręgowej w Łodzi - poinformowała w przesłanym KAI komunikacie rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

[ TEMATY ]

przestępstwo

przestępstwa seksualne

pixabay.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Decyzja jest konsekwencją analizy dotychczasowych postępowań, którą Zbigniew Ziobro zlecił po emisji filmie Sylwestra Latkowskiego "Nic się nie stało". Grupa prokuratorów Departamentu Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej, która sprawdzała przebieg i prawidłowość postępowań karnych dotyczących okoliczności przedstawionych w filmie, ustaliła, że niektóre wątki nigdy nie były przedmiotem śledztw.

Reklama

"Koniecznym stało się więc przeprowadzenie odrębnego postępowania przygotowawczego dotyczącego "Zatoki sztuki". Dla zagwarantowania bezstronności śledztwo będzie prowadzone przez jednostkę prokuratury spoza regionu gdańskiego, a więc Prokuraturę Okręgową w Łodzi" - brzmi fragment komunikatu Prokuratury Krajowej.

Podziel się cytatem

Przedstawione w filmie Sylwestra Latkowskiego zdarzenia, do których dochodziło od 2007 r., były przedmiotem kilku postępowań prokurator regionu gdańskiego w latach 2010-2014, ale "zostały one umorzone z powodu niewykrycia sprawcy albo - jak stwierdzano - wobec braku znamion czynu zabronionego".

Do intensyfikacji działań, zdaniem Prokuratury Krajowej, miało dojść dopiero w 2016 r. Do sądu trafiła m.in. prowadzona od 2015 r. sprawa Krystiana W., nazywanego przez media "Łowcą nastolatek" i Marcina T., oskarżonych o popełnienie przestępstw związanych z wykorzystaniem seksualnym nieletnich.

Film Sylwestra Latkowskiego pt. "Nic się nie stało" opisuje kulisy działania Krystiana W., ps. "Krystek", określanego przez media "łowcą nastolatek". Latkowski przywołał zeznania nastoletnich dziewcząt, które opisywały gwałty i molestowanie.

Śledztwo w sprawie "Krystka" rozpoczęło w 2015 r., gdy 14-letnia Anaid z Gdańska rzuciła się pod pociąg po tym, jak wyznała swojej koleżance, że została zgwałcona.

Przed Sądem Rejonowym w Wejherowie toczy się obecnie proces Krystiana W. i czterech innych mężczyzn oskarżonych o kilkadziesiąt przestępstw seksualnych, w tym czyny pedofilskie.

2020-06-17 10:33

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brazylia: Kościół walczy z przestępstwami seksualnymi

[ TEMATY ]

Brazylia

przestępstwa seksualne

Ulrica (@Ullie) / Foter.com / CC BY-SA

Archidiecezja Porto Alegre, jako pierwsza w Brazylii, podjęła oficjalną inicjatywę wdrożenia procedur pozwalających skutecznie walczyć z przestępstwami seksualnymi wobec nieletnich. Powołała grupę roboczą, która opracowała standardy postępowania i przepisy w sytuacjach zarzutów o molestowanie. Utworzono również komisję do zajmowania się tymi sprawami.

Specjalną Komisję Archidiecezjalną do Opieki nad Dziećmi i Osobami Upośledzonymi – jak brzmi oficjalna nazwa nowej instytucji – formalnie przedstawi arcybiskup Porto Alegre podczas Mszy w Środę Popielcową 26 lutego.
CZYTAJ DALEJ

Słowo Twoje jest prawdą

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 8, 16-18

Poniedziałek, 22 września. Dzień Powszedni.
CZYTAJ DALEJ

Kard. G. Ryś: Dobry lider tworzy uczniów, ale wielki lider tworzy liderów

2025-09-23 16:49

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Dzień skupienia wykładowców Instytutu Studiów Wyższych Archidiecezji Łódzkiej

Dzień skupienia wykładowców Instytutu Studiów Wyższych Archidiecezji Łódzkiej

Wykładowcy i profesorowie Instytutu Studiów Wyższych Archidiecezji Łódzkiej (ISWAŁ), w skład którego wchodzą wszystkie wyższe uczelnie teologiczne działające na Kościele Łódzkim, przeżywali w Domu Rekolekcyjnym w Drzewocinach (Dłutow) swój dzień skupienia przed rozpoczęciem nowego Roku Akademickiego.

Skupienie rozpoczęło się od modlitwy brewiarzowej, po której konferencję o autorytecie w Kościele i o synodalności Kościoła wygłosił metropolita łódzki. Duchowny zwrócił uwagę na to, że - wielu w Kościele uważa, że temat synodalności Kościoła zakończył się wraz ze śmiercią Ojca Świętego Franciszka, co jest oczywiście nie prawdą. Temat implementacji zaleceń soborowych został zawieszony tymczasowo z uwagi na trwający Rok Jubileuszowy, ale jest on nadal aktualny dla całego Kościoła. – podkreślił hierarcha.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję