Reklama

Wejść na drogę świętości

Niedziela płocka 37/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Włodzimierz Piętka: - Za nami ważne wydarzenia duszpasterskie, które skupiły wielu młodych ludzi: Światowe Dni Młodzieży, Sydney Mazowsza, piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Jaki jest klimat po tych wydarzeniach?

Ks. Roman Bagiński: - Chcę powiedzieć o konkretnych, dobrych znakach, które zauważyliśmy, a które dobrze rokują na przyszłość. W tym roku sięgnęliśmy po nową formułę spotkań z młodzieżą, organizując Sydney Mazowsza. Okazała się bardzo udana, bo jej uczestnicy odjeżdżali do domów wdzięczni za doświadczenie spotkania i wiary. Podobnie pielgrzymka - odznaczała się atmosferą radości i młodości. W taki sposób chcemy pomóc i podpowiedzieć młodym, jak można spędzać czas i jak spotykać się z innymi ludźmi na płaszczyźnie wiary i człowieczeństwa.

- 20 września odbędzie się pielgrzymka dzieci i młodzieży do Przasnysza i Rostkowa. Co w tym roku przyciągnie młodych do miejsca urodzenia i chrztu św. Stanisława Kostki?

- W programie tego spotkania wprowadziliśmy symbol bramy, który nawiązuje do doświadczenia spotkań młodzieży na Lednicy. Uczestnicy naszej pielgrzymki przejdą przez bramę św. Stanisława Kostki i przez Bramę Światła. Będzie to konkretne zaproszenie do młodych, aby wybrali i weszli na drogę piękna, miłości i świętości, którą przeżywał nasz święty.

- Skąd wzięło się hasło pielgrzymki dzieci i młodzieży „Porwani ku dobru”?

- Święci to ludzie porwani ku dobru: św. Paweł Apostoł, którego rok przeżywamy, św. Stanisław Kostka i bł. abp Antoni Julian Nowowiejski, w którego nauczanie i przykład wpatruje się teraz nasza diecezja. Słowa „porwani ku dobru” nawiązują do nauczania i posługi Apostoła Narodów, ale streszczają też młode i piękne życie św. Stanisława. Może czas pielgrzymki porwie bardziej dla Jezusa młodych ludzi z naszej diecezji?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Każdy, kto sobie tego życzy, może przyjąć Komunię św. podczas Eucharystii?

2025-09-27 20:03

[ TEMATY ]

Eucharystia

Komunia św.

Karol Porwich/Niedziela

W 1986 r. Krajowa Konferencja Biskupów Katolickich opracowała wytyczne dotyczące otrzymywania Komunii św., które zostały wydrukowane na tylnej okładce wielu mszalików.

Nieprawda. W 1986 r. Krajowa Konferencja Biskupów Katolickich opracowała wytyczne dotyczące otrzymywania Komunii św., które zostały wydrukowane na tylnej okładce wielu mszalików: „Katolicy w pełni uczestniczą w Eucharystii, kiedy otrzymują Komunię św., wypełniając nakaz Chrystusa o spożywaniu Jego Ciała i piciu Jego Krwi. Osoba przystępująca do Komunii św. nie może być w stanie grzechu ciężkiego, musi powstrzymać się od jedzenia na godzinę przed przystąpieniem do Komunii i dążyć do życia w miłości i zgodzie z bliźnimi. Osoby pozostające w stanie grzechu ciężkiego muszą najpierw pojednać się z Bogiem i z Kościołem w sakramencie pokuty. Częste przystępowanie do sakramentu pokuty jest zalecane dla wszystkich wiernych”.
CZYTAJ DALEJ

Koronka i miłosierdzie na skrzyżowaniach świata

2025-09-27 15:56

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

Red

Na skrzyżowaniach ulic, gdzie zazwyczaj pędzi codzienność i rozbrzmiewają klaksony samochodów, nagle zapada cisza. Grupa ludzi staje w kręgu, w dłoniach ściska różaniec i zaczyna powtarzać słowa, które od dziesięcioleci prowadzą tysiące serc ku nadziei.

To nie polityczny manifest ani protest społeczny, ale wołanie do Boga. I zarazem – modlitwa o miłosierdzie dla świata, który zbyt często zdaje się wymykać spod ludzkiej kontroli. Tak wygląda „Koronka na ulicach miast świata” – akcja, której skala z roku na rok rośnie i która swoją prostotą przypomina nam, że modlitwa naprawdę może przenosić góry.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: włoski kapłan drugim sekretarzem osobistym Leona XIV

2025-09-27 16:08

[ TEMATY ]

Watykan

Papież Leon XIV

Agata Kowalska

Biskup San Miniato, Giovanni Paccosi, ogłosił, że ks. Marco Billeri, prezbiter diecezji toskańskiej, został mianowany przez Ojca Świętego jego drugim sekretarzem osobistym.

Wyświęcony w 2016 roku, ks. Billeri kontynuował studia w Rzymie, uzyskując doktorat z prawa kanonicznego. Mianowany sędzią Trybunału Kościelnego Toskanii oraz obrońcą węzła małżeńskiej przy Trybunale Diecezjalnym w San Miniato i Volterra, był również ceremoniarzem biskupim i sekretarzem Rady Kapłańskiej. Do tej pory pełnił funkcję wikariusza parafii św. Szczepana i Marcina w San Miniato Basso.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję