Przygotowaniem do tego wydarzenia było triduum w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W czwartek i piątek odprawiono Msze św., którym towarzyszyła litania do św. Jana Sarkandra i uczczenie jego relikwii. W sobotę na wzgórzu Kaplicówka o godz. 19 Mszę św. odprawił ks. prał. Alojzy Zuber. Po niej odbyła się adoracja prowadzona przez młodzież, zaś końcowy etap stanowił koncert młodzieżowego zespołu religijnego.
W niedzielę wszystko rozpoczęło się przywitaniem przez proboszcza w kościele parafialnym biskupów i prośbą o przewodnictwo w uroczystości. Następnie pielgrzymi udali się w procesji na wzgórze Kaplicówka. Tam, pod krzyżem, Mszę św. odpustową odprawił bp Rakoczy wraz z koncelebrującymi dwunastoma wyświęconymi dzień wcześniej prezbiterami. Warto przypomnieć, że pod tym samym krzyżem sługa Boży Jan Paweł II odprawiał Mszę św. w 1983 r. w Muchowcu pod Katowicami, a 22 maja 1995 r. na skoczowskim wzgórzu, gdzie ów krzyż został przeniesiony. Na początku homilii Ksiądz Biskup powitał władze, poczty sztandarowe, wiernych w tradycyjnych strojach cieszyńskich, góralskich i żywieckich oraz pozdrowił obecne rodziny, a za pośrednictwem radia Anioł Beskidów wszystkie rodziny całej diecezji. - Mówi nam dziś św. Jan Sarkander: Odwagi! Nie bójcie się iść za Chrystusem, nie rezygnujcie z Niego, bądźcie dzielni w wyznawaniu swojej wiary i bądźcie konsekwentni. Nie zniechęcajcie się, bo o trudne sprawy trzeba walczyć, trzeba je opłacić nieraz cierpieniem. Święty męczennik zachęca nas do męstwa, do odwagi, która jest cnotą - mówił Kaznodzieja. Zaznaczył, że w doniosłym zadaniu kształtowania sumienia pierwszorzędną rolę odgrywa rodzina, oraz przypomniał słowa wypowiedziane tutaj 13 lat temu przez Ojca Świętego Jana Pawła II: „Polska woła dzisiaj nade wszystko o ludzi sumienia”.
Na ołtarz swe dary ofiarowały liczne delegacje, m.in. z dekanatu istebniańskiego, strumieńskiego, goleszowskiego, skoczowskiego, cieszyńskiego, ze stowarzyszenia „Dziedzictwo św. Jana Sarkandra” z Cieszyna, z dekanatu z Bielska-Białej oraz delegacja młodzieży z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Na koniec została poświęcona kopia obrazu Matki Bożej Różańcowej z Pompei, która będzie wisieć w kaplicy na skoczowskim wzgórzu. Msza św. zakończyła się litanią do św. Jana Sarkandra, odmówioną przed Najświętszym Sakramentem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu