Czasem strach paraliżuje nas do tego stopnia, że boimy się wyjść z domu, izolujemy się, ciężko nam wyjść z choroby, ale warto pokonywać swoje niemoce i małymi kroczkami dążyć do celu. Dzięki pobytowi w Zagórzu zaczynam wierzyć, iż uda mi się do końca pokonać swoją chorobę, w przyszłości znaleźć dobrą pracę i żyć samodzielnie, jak osoba bez problemów psychicznych - mówi Marysia, mieszkanka ośrodka.
Takich osób jak ona jest w ośrodku dwadzieścia. Mają od 16 do 22 lat. Chorują przede wszystkim na schizofrenię, ale i inne zaburzenia psychiczne. Mają zapewnione „pod jednym dachem”: rehabilitację społeczną, doradztwo zawodowe, naukę w liceum i szkole zawodowej, rehabilitację psychiatryczną i psychoterapię. Zaczynają bardziej wierzyć w siebie, budują poczucie własnej wartości. Integrują się z innymi rówieśnikami. Sprzyja temu np. wspólna nauka w liceum czy szkole zawodowej. - Często młodzież z zaburzeniami psychicznymi ma duże kłopoty z nauką. I wtedy, a i to w najlepszym wypadku, zostaje nauczanie indywidualne. Jednak nie daje ono żadnej stymulacji społecznej. Takie osoby coraz bardziej się izolują i przestają umieć funkcjonować w społeczeństwie - mówi dr med. Anna Serafin, koordynator projektu w Zagórzu.
Niezwykle ważna jest też aktywizacja zawodowa. Statystyki mówią, że 80% chorujących na schizofrenię to osoby wykluczone z rynku pracy i codziennej aktywności zawodowej. Pracodawcy boją się zatrudniać takie osoby i nie zwracają uwagi na ich bardzo często wysokie kwalifikacje. Brak pracy sprzyja pogłębianiu się istniejących zaburzeń, a uboga oferta pomocy poszpitalnej skazuje chorującego na izolację.
Ośrodek w Zagórzu jest modelowym przykładem rehabilitacji socjopsychiatrycznej. Warto tworzyć w Polsce inne tego typu placówki, tym bardziej że nie istnieją u nas systemowe rozwiązania problemu integracji społecznej i powrotu na rynek pracy młodych osób z zaburzeniami psychicznymi.
Kontakt do ośrodka w Zagórzu: Biuro Projektu PROGRES Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu koło Warszawy 05-462 Wiązowna, tel. (0-22) 789-90-06 wew.195,
Pomóż w rozwoju naszego portalu