Reklama

Przywołać uśmiech

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Brak uśmiechu, nieutrzymywanie kontaktu wzrokowego, słabe zdolności naśladowania, przejawianie stereotypowych ruchów, słabe zdolności werbalne, brak zainteresowania zabawą - to tylko niektóre objawy, jakie wykazuje dziecko dotknięte autyzmem. Zetknięcie się z tym zaburzeniem to trudna sprawa. Do kogo się wówczas zwrócić, gdzie uzyskać konieczne informacje? Takie pytania zapewne pojawiają się w świadomości rodziców. Warto więc wiedzieć, że w Lublinie istnieje oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu, w którym można uzyskać profesjonalną pomoc.
Dzieci z autyzmem pozostają wciąż wielką tajemnicą. Badania przeprowadzone w 2000 r. szacują, że na terenie województwa lubelskiego może być ponad 300 dzieci dotkniętych tym problemem. Autyzm, jedno z zaburzeń rozwojowych wieku dziecięcego, budzi zainteresowanie wielu specjalistów. Nadal jednak nie udało się uzyskać odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Zaburzenia, z jakimi stykamy się w autyzmie, obejmują trzy obszary: komunikację z innymi, nawiązywanie relacji z innymi oraz przejawianą aktywność. Dzieci różnią się głębokością zaburzeń i prezentują zwykle indywidualny obraz nietypowych zachowań i cech. Z tego powodu istnieje konieczność zindywidualizowanego prowadzenia terapii osób z autyzmem. Zarówno metoda, jak i forma pracy musi być dobrana do możliwości dzieci oraz stopnia zaburzenia.
Doświadczenia rodziców pokazały, że zjawisko autyzmu jest skomplikowane i słabo rozpoznane. Z tego powodu zaistniała potrzeba wspólnego działania. W 1993 r. powołano do istnienia Krajowe Towarzystwo Autyzmu, które skupia rodziców i terapeutów działających na rzecz osób z autyzmem i pokrewnymi zaburzeniami. Jego zadaniem jest udzielanie pomocy psychologicznej rodzinie oraz terapeutycznej dzieciom. W całej Polsce istnieje siedemnaście oddziałów KTA. W lubelskim oddziale pod okiem czterech terapeutów prowadzone są zajęcia, na które uczęszcza ok. 60 dzieci z regionu lubelskiego. Terapia polega na indywidualnej pracy z dzieckiem i obejmuje dwa elementy: zajęcia behawioralne oraz logopedyczne. Ćwiczenia logopedyczne służą przełamaniu bariery komunikacyjnej, rozwojowi rozumienia mowy oraz stymulowaniu mowy czynnej. Zadaniem terapii behawioralnej jest kształtowanie jak największej liczby zachowań, które rozwiną niezależność i umożliwią efektywne funkcjonowanie w środowisku. W terapię aktywnie włączają się rodzice, którzy charytatywnie angażują się w działania ośrodka.
Ośrodek w ramach szeroko rozumianej terapii organizuje także zabawy integracyjne oraz turnusy rehabilitacyjne. Różne formy zabawy, jak ogniska czy przejażdżki kolejką wąskotorową, dają możliwość zetknięcia się z nową rzeczywistością i nabrania doświadczenia w kontaktach z innymi. Duże znaczenie mają organizowane szkolenia specjalistów i konferencje naukowe, pozwalające poszerzyć wiedzę na temat autyzmu. Akcje informacyjne oraz kwesty zasilające fundusz przeznaczony na terapię, to kolejna płaszczyzna działań ośrodka. Program terapeutyczny wymaga określonego nakładu finansowego; zajęcia prowadzone w ośrodku są częściowo odpłatne. Każdy może wspomóc działania lubelskiego oddziału KTA, przekazując darowizny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nieprzyzwoita nagość okraszona świętością

Niedziela rzeszowska 3/2017, str. 6-7

[ TEMATY ]

św. Sebastian

Arkadiusz Bednarczyk

Obraz św. Sebastiana z sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Ropczycach

Obraz św. Sebastiana z sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin
w Ropczycach

Postać św. Sebastiana, rzymskiego dowódcy z trzeciego stulecia, cieszyła się od wieków wielkim kultem: świadczy o tym fakt, iż był on trzecim po świętych Piotrze i Pawle patronem Rzymu. Jego śmierć poprzedziły okrutne męczarnie, kiedy stał się celem dla strzał i dziryt rzymskich żołnierzy

Sebastian stał się z czasem orędownikiem w czasach epidemii, które tak licznie nawiedzały osady i miasta również na Podkarpaciu. W czasach Renesansu wizerunek świętego Sebastiana w ikonografii uległ zaskakującej zmianie: zamiast dojrzałego rzymskiego żołnierza w zbroi przedstawiano nagiego młodzieńca...
CZYTAJ DALEJ

Kolejna rocznica objawień Matki Bożej w Rzymie

2026-01-20 16:36

Włodzimierz Rędzioch

20 stycznia 1842 r. Madonna objawiła się francuskiemu Żydowi kościele św. Andrzeja delle Fratte

Spośród 15 objawień Matki Bożej uznanych oficjalnie przez Kościół jedno miało miejsce w Rzymie. Dokładnie 20 stycznia 1842 r., czyli 184 lat temu, w rzymskim kościele św. Andrzeja delle Fratte, bazylice, którą opiekują się bracia najmniejsi św. Franciszka z Paoli, Matka Boża ukazała się Żydowi Alfonsowi Ratisbonne’owi.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: człowieczeństwo Jezusa mówi nam o prawdzie Ojca

2026-01-21 10:31

[ TEMATY ]

Watykan

Leon XIV

Vatican Media

Aby poznać Boga w Chrystusie, musimy przyjąć Jego integralne człowieczeństwo: prawda Boża nie objawia się w pełni tam, gdzie usuwa się coś z tego, co ludzkie, tak jak integralność człowieczeństwa Jezusa nie umniejsza pełni Bożego daru – wskazał Papież podczas dzisiejszej katechezy. Katecheza stanowiła kontynuację tematu dotyczącego Konstytucji dogmatycznej Dei Verbum Soboru Watykańskiego II.

Podczas środowej katechezy rozważano fragment Ewangelii św. Jana (J 14, 6-9).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję