Tegoroczne, jubileuszowe sympozjum przebiegało pod hasłem „Radość wiary - myśląc o chrześcijaństwie jutra”. Biskup Piotr w przemowie inaugurującej wyraził zadowolenie z inicjatywy wspólnoty seminaryjnej, która zdecydowała się podjąć taki temat. Pasterz Kościoła płockiego przywołał słowa Henryka Sienkiewicza: „Kościół jest stróżem przeszłości, piastunem teraźniejszości i siewcą przyszłości”. Według Biskupa Płockiego jako chrześcijanie musimy patrzeć w przyszłość z odwagą, bo wyznacza ją osoba i dzieło Jezusa Chrystusa. „Przyszłość należy do nas” - stwierdził Pasterz.
Ks. dr Mirosław Kosek, rektor płockiego seminarium, w przemówieniu inaugurującym przypomniał o radości i trosce o przyszłość, mówiąc, że wokół tych dwóch aspektów wiary koncentrować się będą sympozjalne rozważania. Zdaniem ks. Koska, dojrzała radość i troska o przyszłość są permanentnie związane z prawdziwą wiarą chrześcijańską.
Prezes Koła Naukowego, kleryk V roku Wojciech Kućko przypomniał słowa Jana Pawła II wygłoszone w katedrze płockiej w 1991 r.: „Kościele, co ty sam mówisz o sobie?”. Słowa Papieża są mottem pierwszego dnia sympozjalnych rozważań. Drugi dzień skupiony był wokół przemyśleń na temat przyszłości Kościoła. Hasłem przewodnim są słowa Papieża Polaka zawarte w liście apostolskim „Novo millenio ineunte”: „Nie trzeba wyszukiwać «nowego programu». Program już istnieje: ten sam, co zawsze, zawarty w Ewangelii (…) skupiony w istocie rzeczy wokół samego Chrystusa”.
Sympozjum organizowane jest przez kleryków płockiego seminarium. To oni odpowiadają za wybór tematyki i dobór prelegentów. Całość działań koordynuje opiekun Koła Naukowego ks. dr Mirosław Milewski. Sympozjum towarzyszyły wystawy dotyczące 80-lecia czasopisma płockich kleryków „Sursum Corda” oraz promocja książek i czasopism religijnych. Swoje stoisko miała również „Niedziela Płocka” patronująca medialnie seminaryjnemu sympozjum. Szerszą relację z jego przebiegu zamieszczamy wewnątrz numeru.
Pomóż w rozwoju naszego portalu