Duszpasterstwo akademickie
Reklama
Po maturze zaczyna się w życiu młodych czas szczególnej dojrzałości i bardziej osobistych wyborów. Na studiach nie będzie już w planach zajęć katechezy, studenci, mieszkający w akademikach, kwaterach prywatnych czy nawet dojeżdżający na uczelnię, rzadziej już będą słyszeć zachętę rodziców do modlitwy czy udziału w Mszy św. Być może czas studiów, w polskiej rzeczywistości, to dla wielu młodych ludzi pierwszy w życiu moment osobistej i całkowicie samodzielnej decyzji dotyczącej wiary. Studia mogą więc być czasem dojrzewania w wierze, ale niestety, mogą być też czasem zagubienia wiary. Ponieważ na każdym etapie życia człowiek potrzebuje właściwej dla siebie formacji duchowej, we wszystkich miastach, w których istnieją wyższe uczelnie działają również wspólnoty duszpasterstwa akademickiego. Czym jest DA? Tak naprawdę wszystkim po trochu. Miejscem katechezy, osobistej i wspólnej modlitwy, wspólnotą młodych ludzi spotykających się na sprawowaniu sakramentów i na wspólnej zabawie. Duszpasterstwa akademickie adresowane do studentów i nauczycieli akademickich mają bardzo bogatą tradycję w Polsce. Zwykle są znane z ciekawych propozycji formacyjnych, z pięknych liturgii i niepowtarzalnych przygód z Bogiem w Jego Kościele. DA to po prostu środowisko wiary, które jest w dzisiejszym świecie każdemu z nas bardzo potrzebne. Jak trafić do DA? Myślę, że każdy kto szuka, znajdzie ośrodki akademickie bez najmniejszego wysiłku. W dużych miastach są to znane kościoły i wspólnoty akademickie, a w mniejszych, są to wspólnoty, które ogłaszają się i zapraszają do siebie. Większość duszpasterstw posiada swoje strony internetowe, na których można zapoznać się ze szczegółowym programem formacyjnym, godzinami spotkań i wszystkim tym, czym aktualnie żyje DA. Jeśli ktoś będzie chciał szukać takiej wspólnoty, na pewno ją znajdzie bez trudu. Życie studenckie związane z duszpasterstwem akademickim to naprawdę zupełnie inne życie. Dzięki tej wspólnocie wielu młodych nie tylko zachowuje, ale również pogłębia swoją wiarę, znajduje największe przyjaźnie, a nawet miłości swojego życia. Warto wszystkim udającym się na studia polecić zaangażowanie w duszpasterstwa akademickie.
Aleksander Walewski
Akademicka Częstochowa
Reklama
Od 1 października we wszystkich wyższych uczelniach naszej archidiecezji zabrzmi tradycyjne „Gaudeamus…”. Mimo, że Częstochowa nie należy do wiodących ośrodków akademickich w Polsce, to w samym mieście nowy rok akademicki rozpocznie około 40 tysięcy studentów studiów dziennych i zaocznych. Największe uczelnie Częstochowy to oczywiście Politechnika Częstochowska i Akademia Jana Długosza. Pokaźną liczbę studentów kształcą też uczelnie prywatne takie jak: Akademia Polonijna, Wyższa Szkoła Zarządzania, Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Turystyki, Wyższa Szkoła Lingwistyczna. Istnieją też w naszym mieście dwie uczelnie kościelne - Wyższe Seminarium Duchowne i Instytut Teologiczny, obydwie związane z Papieską Akademią Teologiczną. W tym roku Instytut Teologiczny rozpocznie nowy rok akademicki z nowym rektorem ks. dr. hab. Marianem Dudą i nową strukturą funkcjonowania.
W województwie śląskim Częstochowa posiada największą liczbę studentów w proporcji do liczby mieszkańców. Z tej racji trudno nie zauważyć tego środowiska i jego znaczenia w życiu miasta i archidiecezji. Zgodnie z zaleceniem Księdza Arcybiskupa od tego roku akademickiego ma powstać więcej ośrodków duszpasterskich i wspólnot studenckich w parafiach archidiecezji. Pod kierunkiem i w łączności z Centralnym Ośrodkiem Akademickim „Emaus”, działającym przy Personalnej Parafii Akademickiej pw. św. Ireneusza praca formacyjna ma być wzbogacona o nowe wspólnoty duszpasterstwa akademickiego. Każdy student w Częstochowie i większych miastach naszej archidiecezji może więc skorzystać z formacji w Centralnym Ośrodku Duszpaterstwa Akademickiego lub poszukać takiej grupy w swojej parafii. Poszerzona działalność duszpasterstwa wynika z faktu coraz większej liczby studiującej młodzieży. Nikt ze studentów nie może więc powiedzieć, że nie ma gdzie pogłębiać swojej wiary i kontynuować formację duchową. Trzeba tylko naprawdę chcieć i trochę się rozejrzeć w swoim środowisku zamieszkania lub na uczelni.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ks. Andrzej Przybylski
Program tygodniowy w DA „Emaus”:
Msze św. akademickie w kościele akademickim pw. św. Ireneusza BM
Niedziele: 9.30, 11.15, 20.00
Dni powszednie: 7.00 i 19.00
Spotkania i konwersatoria:
Poniedziałek 19.45 - Spotkania Taizé połączone z medytacją biblijną (w pierwszym semestrze działa w DA Punkt Przygotowań do Europejskich Spotkań Młodych Taizé w Genewie)
Wtorek 19.45 - Wieczory heretyków, czyli spotkania dla poszukujących, niewierzących i wątpiących
Środa 19.45 - Spotkania dla zakochanych - katechezy przedmałżeńskie
Czwartek 19.45 - Adoracja Najświętszego Sakramentu i spotkanie modlitewne Akademickiej Grupy Odnowy w Duchu Świętym
Piątek od 19.45 do 24.00 - Noce nikodemowe - Adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z możliwością spowiedzi św.
Ponadto w DA „Emaus” działają następujące grupy:
- Grupa liturgiczna (lektorzy i ministranci)
- Akademicki Zespół Muzyczny
- Wolontariat (opieka nad dziećmi, spotkania z niepełnosprawnymi, sezonowa grupa pomocy bezdomnym)
- Gazeta studencka „Kwadrans Akademicki”
W ramach DA organizowane są: rekolekcje, spotkania interdyscyplinarne na Politechnice Częstochowskiej, spływy kajakowe, obozy narciarskie i inne wyjazdy turystyczne.
Rekolekcje na Dobry Początek
Nowy Rok Akademicki możesz zacząć z Bożym błogosławieństwem i z inspiracją znanego w Polsce duszpasterza młodzieży, autora wielu książek dla młodych ks. Piotra Pawlukiewicza z Warszawy. W dniach 16-18 października br., codziennie o godz. 19 w kościele akademickim pw. św. Ireneusza BM przy ul. Kilińskiego 132 odbędą się Msze św. z nauką rekolekcyjną. W ostatnim dniu rekolekcji zostanie poświęcony kościół akademicki. Zapraszamy do udziału w rekolekcjach wszystkich studentów (zwłaszcza I roku) oraz nauczycieli i pracowników częstochowskich wyższych uczelni.
Najważniejsze informacje o DA „EMAUS”
Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego Archidiecezji Częstochowskiej „Emaus” - Personalna Parafia Akademicka pw. św. Ireneusza BM
Adres:
42-200 Częstochowa
ul. Kilińskiego 132
Kontakt: tel. 0 34 322 61 45
Strona internetowa:
Duszpasterze akademiccy:
Ks. Andrzej Przybylski - 0 606 203 044;
Ks. Marek Bator - 0 609 799 330;