Reklama

Horyzont miłości

Niedziela lubelska 15/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Horyzont miłości nie ma granic” - to hasło obchodów XXII Światowego Dnia Młodzieży, które miały miejsce w Lublinie w dn. 31 marca - 1 kwietnia. Kolejne stacje uroczystości, połączonej z II rocznicą śmierci Jana Pawła II, wyznaczały miejsca związane z obecnością Ojca Świętego: były obóz koncentracyjny na Majdanku, gdzie odbyła się Droga Krzyżowa, Katolicki Uniwersytet Lubelski, gdzie głoszono katechezy wokół idei cywilizacji miłości pt. „Teren budowy. Prosimy wchodzić!”, i archikatedra lubelska, przed którą abp Józef Życiński sprawował Mszę św.
W Niedzielę Palmową z modlitwą i refleksją, wsłuchując się w słowa Jana Pawła II, ulicami Lublina przemaszerowali młodzi z palmami poświęconymi przed gmachem KUL-u przez ks. prof. St. Wilka. Na czele pochodu niesiono krzyż, podarowaną młodzieży przez braci z Taizé ikonę przyjaźni, pielgrzymującą po Polsce od spotkania młodzieży w Zagrzebiu, oraz transparent „Pokolenie JP II - Pora na nas”. Marsz był znakiem wyznania wiary w Mesjasza, świadectwem pamięci o Janie Pawle II i wezwaniem do wprowadzania w życie jego apelu do budowania cywilizacji miłości. „Wsłuchujmy się w jego przesłanie dla nas, ale też róbmy rachunek sumienia, czy nie zmarnowaliśmy tych dwóch lat. Nigdy nie jest za późno, by dołączyć do pokolenia tych, którzy chcą realizować cywilizację miłości” - mówił ks. Mieczysław Puzewicz. Pochód zatrzymał się przy Placu Litewskim, gdzie narodziła się solidarność pomiędzy młodymi i z cierpiącym Janem Pawłem II oraz przy kościele Ducha Świętego, skąd wyruszały „marsze pamięci”. „Chrześcijaństwo to nie jest turystyka spacerowa pokropiona święconą wodą, ale bardzo odważne zaangażowanie na rzecz drugich - zaznaczył ks. Puzewicz. - Niech pośród was nie braknie pragnienia, żeby dostrzec tych ludzi, którzy potrzebują obecności, czasu, zaangażowania” - dodał.
Jan Paweł II czuwa nad waszą duchową przemianą i wiernością” - mówił Metropolita do kilku tysięcy „młodych ciałem i duchem”, którzy zgromadzili się na placu archikatedralnym na Mszy św. stanowiącej centralny punkt obchodów XXII ŚDM. „Uświadamiamy sobie, że Jan Paweł II rozważał Ewangelię, nią żył, wpatrywał się w Chrystusa, starał się Go naśladować, a potem ujmował swoim świadectwem nadziei i radości” - mówił abp Życiński, pytając młodych pokolenia JPII o to, w czym wyraża się ich wierność przesłaniu Jana Pawła II. Przywołując papieskie zdanie o wartościach, których trzeba bronić do końca i pytając o ulubioną encyklikę czy określenia zaczerpnięte od Jana Pawła II, Metropolita apelował: „Zapytajmy dziś, jak wygląda nasze Westerplatte, jakie wartości są dla nas podstawowe, najważniejsze, co byśmy chcieli ocalić, dzielić z przyjaciółmi, jaki jest świat naszych ideałów, marzeń, jakie miejsce w tym świecie zajmuje Chrystus, który przecież dla każdego z nas indywidualnie umarł i zmartwychwstał”. Pointując homilię słowami z „Tryptyku rzymskiego” i dziękując zwłaszcza najmłodszym i niepełnosprawnym za wytrwałość, Pasterz życzył: „szukajcie źródła, chrońcie Westerplatte, bądźcie dzielni i wierni”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Świętej Rodziny

[ TEMATY ]

nowenna

Święta Rodzina

Agata Kowalska

Nowenna przed świętem Świętej Rodziny do odmawiania w grudniu lub w dowolnym terminie.

W liście Episkopatu Polski do wiernych z 23.10.1968 r. czytamy: „Dziś ma miejsce święto przedziwne; nie święto Pańskie ani Matki Najświętszej, ani jednego ze świętych, ale święto Rodziny. O niej teraz usłyszymy w tekstach Mszy świętej, o niej dziś mówi cała liturgia Kościoła. Jest to święto Najświętszej Rodziny – ale jednocześnie święto każdej rodziny. Bo słowo «rodzina» jest imieniem wspólnym Najświętszej Rodziny z Nazaretu i każdej rodziny. Każda też rodzina, podobnie jak Rodzina Nazaretańska, jest pomysłem Ojca niebieskiego i do każdej zaprosił się na stałe Syn Boży. Każda rodzina pochodzi od Boga i do Boga prowadzi”.
CZYTAJ DALEJ

Kalendarz Adwentowy: Znak Emmanuela w sercu Maryi

2025-12-19 21:00

[ TEMATY ]

Kalendarz Adwentowy 2025

Adobe Stock

• Iz 7, 10-14 • Łk 1, 26-38
CZYTAJ DALEJ

Ingres kard. Rysia do katedry na Wawelu

2025-12-20 22:49

Biuro Prasowe AK

Pan z Tobą, krakowski Kościele. Pan z tobą! To jest obietnica, która usuwa wszelki lęk. Jeśli Pan z nami, kto przeciwko nam? – mówił kard. Grzegorz Ryś w czasie swojego ingresu do katedry na Wawelu. Nowy metropolita krakowski zapowiedział zwołanie synodu diecezjalnego i zaangażowanie na polu ekumenizmu.

O godz. 10.30 kard. Grzegorz Ryś, przy dźwięku „Zygmunta”, przekroczył próg katedry wawelskiej. Został powitany przez Krakowską Kapitułę Katedralną, ucałował krzyż, a wiernych pokropił wodą święconą. Przy konfesji św. Stanisława BM oddał cześć relikwiom głowy patrona katedry i krakowskiego Kościoła, a następnie udał się na krótką modlitwę do kaplicy Najświętszego Sakramentu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję