Reklama

Niedziela Świdnicka

Bp Dec: Katedra jest matką wszystkich świątyń w diecezji

- Przeżywamy dzisiaj rocznicę konsekracji, czyli uroczystego poświęcenia wybudowanego kościoła. Oznacza to wyjęcie danej budowli spod użytku świeckiego i przeznaczenie jej wyłącznie do użytku religijnego. Zwyczaj konsekracji świątyń sięga czasów biblijnych. Katedra jest głową i matką wszystkich świątyń w naszej diecezji od chwili, gdy papież ją wybrał na katedrę nowej diecezji. Doceniajmy to wybranie - mówił bp Dec.

[ TEMATY ]

Dec

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Ignacy Dec 30 stycznia przewodniczył Mszy św. z okazji uroczystości rocznicy poświęcenia kościoła katedralnego w Świdnicy. W homilii pasterz diecezji świdnickiej przypomniał, że - Kościół jest szczególnym miejscem naszej modlitwy. W kościele jest sprawowana Eucharystia, która ma wielkie skarby i są one rozdawane właśnie w świątyni. Homileta zachęcał również wiernych do zapoznania się z bogatą historią świdnickiej katedry.

Biskup nawiązał również do odczytanej wcześniej Liturgii Słowa - Oprócz świątyń materialnych są świątynie żywe. Świątynią żywą jest Kościół, który Pan Jezus zbudował na Piotrze, na skale. To jest ten żywy organizm Kościoła, świątynia, w której mieszka Bóg. Każdy z nas po chrzcie świętym staje się Bożą świątynią. Rzecz w tym, byśmy pilnowali piękna tych świątyń, którymi jesteśmy - mówił bp Dec.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z okazji przypadającej uroczystości na zakończenie Mszy Świętej Biskup przekazał parafii katedralnej kielich mszalny. W tym dniu za nawiedzenie katedry i odmówienie „Ojcze nasz” i „Wierzę” można uzyskać odpust zupełny.

Kamień węgielny pod budowę katedry położył w 1330 roku książę Bolko II Świdnicki. Katedra pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy jest bazyliką trójnawową, posiada ponad 100 metrową wieżę, jedną z wyższych na Dolnym Śląsku.

W jednej z bocznych kaplic katedry znajduje się gotycki obraz Matki Boskiej Świdnickiej Uzdrowienia Chorych. Uroczysta koronacja wizerunku Matki Bożej Świdnickiej Uzdrowienia Chorych papieskimi koronami odbyła się w maju 2017 roku.

2019-02-01 07:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Dec: źródłem niepokoju w świecie i naszej Ojczyźnie jest: egoizm, kłamstwo i nienawiść

[ TEMATY ]

Dec

bp Ignacy Dec

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Tylko modlitwa, nawrócenie i pokuta mogą pomóc w ocaleniu wartości chrześcijańskich oraz wprowadzaniu pokoju i pojednania do ludzkich serc, gdyż źródłem niepokoju w świecie i naszej Ojczyźnie jest: egoizm, kłamstwo i nienawiść – powiedział bp Ignacy Dec 1 stycznia podczas Eucharystii w katedrze świdnickiej, na rozpoczęcie 2017 roku.

Mówiąc w homilii o roli Maryi, jaką odegrała w dziele zbawienia, bp Dec zauważył, że jest Ona gwarantką i strażniczką prawdy, iż Syn Boży stał się prawdziwym człowiekiem. „Przyjmując człowieczeństwo - On, Przedwieczny Syn Boży - jak każdy z nas - przez pierwsze dziewięć miesięcy swego ludzkiego życia kształtował się w łonie swojej matki. Potem był niemowlęciem i przeszedł kolejne etapy ludzkiego rozwoju. A zatem nie ma Bożego Narodzenia bez Maryi. Maryja, jako pierwsza kontemplowała ten niepojęty cud” – tłumaczył hierarcha.
CZYTAJ DALEJ

KidsAlert ostrzega rodziców przed narastającymi na TikToku treściami skłaniającymi do samobójstw!

2025-12-10 07:14

[ TEMATY ]

alert

pixabay.com

W aplikacji KidsAlert opublikowane zostało ostrzeżenie o narastającym zjawisku umieszczania na TikToku treści rezygnacyjnych, w tym krótkich listów pożegnalnych młodych użytkowników. Według alertu algorytm platformy może wzmacniać kontakt nastolatków z niepokojącymi materiałami.

Podziel się cytatem Zgodnie z analizą Instytutu Monitorowania Mediów wzrost zainteresowania takimi publikacjami jest obserwowany od października - zwrócili uwagę autorzy komunikatu. Zaznaczyli, że materiałów tego typu jest coraz więcej, a niektóre mają zasięgi przekraczające milion wyświetleń. Wśród przykładowych fraz wykorzystywanych w opisach profili młodych użytkowników wskazano m.in.: „moja data wypada dziś”, „moja data śmierci” oraz konkretne daty „często mylnie uznawane za daty urodzin”.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: chcę być biskupem dla wszystkich

2025-12-10 12:48

[ TEMATY ]

Kard. Grzegorz Ryś

Piotr Drzewiecki

Kard. Grzegorz Ryś żegna archidiecezję łódzką

Kard. Grzegorz Ryś żegna archidiecezję łódzką

Chcę być absolutnie dla wszystkich, ale życie pokaże, w jaki sposób to czynić - mówi w wywiadzie dla KAI kard. Grzegorz Ryś. Nowy metropolita krakowski 13 grudnia będzie dziękował za posługę w archidiecezji łódzkiej, a 20 grudnia dokona uroczystego ingresu do katedry św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu.

O. Stanisław Tasiemski OP, KAI: Ksiądz Kardynał w Łodzi spędził 100 miesięcy. Z jakimi wrażeniami opuszcza Ksiądz Kardynał to miasto? Niekiedy słyszymy, że biskup poślubia diecezję. To pierwsza diecezja, w której Ksiądz Kardynał był ordynariuszem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję