Reklama

W świetle góry Tabor

Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi obchodzi w 2005 r. 90-lecie swego istnienia. Wkrótce będzie więc okazja powrócić na łamach „Niedzieli Łódzkiej” do jej bogatej historii, tak ściśle splecionej z historią przemysłowej Łodzi. W obecnej relacji pragnę natomiast naszkicować obraz parafialnej teraźniejszości, jaki został zaprezentowany na zakończenie pasterskiej wizytacji abp. Władysława Ziółka, metropolity łódzkiego, w dniu 12 grudnia 2004 r.

Niedziela łódzka 2/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pan Jezus kocha dzieci

Tego dnia świątynia, położona przy ruchliwym skrzyżowaniu ulic Rzgowskiej i Broniewskiego, zgromadziła jeszcze więcej wiernych niż zazwyczaj. Na Mszy św. o godz. 11.00 dzieci gromadnie otoczyły ołtarz, chętnie słuchały homilii Pasterza łódzkiego Kościoła i śmiało nawiązywały dialog z Dostojnym Gościem. „Pan Jezus kocha dzieci” - ta prawda, przypomniana przez Księdza Arcybiskupa, została podchwycona przez najmłodszych parafian z entuzjazmem. Schola, ubrana w barwne stroje, z zapałem śpiewała i tańczyła, chwaląc Boga w stylu muzyki gospel. Wszystkim zebranym, młodszym i starszym, udzielił się nastrój adwentowej radości. Siostry Urszulanki, katecheci oraz celebrujący liturgię ks. Dariusz Mordaka, czuwali nad sprawnym i godnym jej przebiegiem.

Tu pulsuje życie Boże

Reklama

Na kolejnych Mszach św. przedstawiciele zespołów parafialnych prezentowali się przed Pasterzem archidiecezji. Podczas celebrowanej przez Księdza Arcybiskupa Eucharystii o godz. 12.15 wystąpili reprezentanci chóru „Dzwon”, asysty parafialnej, grupy katechezy dla dorosłych, parafialnego oddziału Akcji Katolickiej i zespołu redakcyjnego miesięcznika Nasze Przemienienie. W sumie w parafii funkcjonują 22 zespoły, grupy i stowarzyszenia parafialne. Ich członkowie uczestniczą w życiu parafii i całej archidiecezji. Każdy, kto odczuwa potrzebę większego zaangażowania na rzecz tej lokalnej wspólnoty, znajdzie tu coś dla siebie. W zwyczajowym sprawozdaniu proboszcz miejsca ks. prał. Józef Fijałkowski powiedział, że duszpasterskie działania kapłanów pracujących w tej parafii i ich świeckich współpracowników wpisują się w program, inspirowany wskazaniami Stolicy Apostolskiej i Kościoła katolickiego w Polsce. Obecnie, w ramach ogłoszonego przez Papieża Jana Pawła II Roku Eucharystii, szczególna uwaga duszpasterzy zwrócona jest na większe ożywienie istniejącego kultu Jezusa Eucharystycznego, zachęcenie wiernych do liczniejszego udziału we Mszach św. i częstszego przystępowania do Komunii św. W każdy piątek wprowadzono adorację Najświętszego Sakramentu w godz. 15.00-18.00. Żywa w parafii jest praktyka pierwszych piątków i sobót miesiąca. Wiele jednak pozostaje do zrobienia. Pewien procent mieszkańców parafii nie uczestniczy we Mszach św., nawet w największe święta. Opieką duszpasterską w domach objętych jest ok. 600 chorych rocznie, mimo to jednak 30-40% umiera bez Komunii św.
Przejawem pobożności parafian jest również kult Miłosierdzia Bożego. Nabożeństwa piątkowe i peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego po domach parafian to widoczne jego znki. Czciciele Przemienienia Pańskiego spotykają się w każdy czwartek po wieczornej Mszy św. Czciciele Matki Bożej Nieustającej Pomocy uczestniczą w środowych nowennach, odprawianych w intencjach osób chorych i starszych, Ojca Świętego i duchowieństwa, rodzin w parafii oraz zmarłych. 14 wianków różańcowych gromadzi także mężczyzn i dzieci. Koło, złożone z księży i katechetów, odmawia Różaniec w intencjach katechizacji. Parafianie chętnie przyjmują w swoich domach papieski różaniec, licznie biorą udział w świętach i nabożeństwach maryjnych, wyjeżdżają także na pielgrzymki do miejsc świętych. W bocznej kaplicy kościoła Przemienienia Pańskiego znajduje się otoczony szczególną czcią wiernych obraz Matki Bożej zwanej Śnieżną. Tutaj stale można spotkać modlące się osoby.
Współczesnym narzędziem ewangelizacji jest czytelnictwo pracy i książek religijnych. Parafia kolportuje co tydzień 150 egzemplarzy Niedzieli oraz L’Osservatore Romano, Rycerza Niepokalanej, Tęczę, Arkę, miesięcznik parafialny Nasze Przemienienie oraz inne tytuły. Mimo zaangażowania kapłanów i świeckich, nie zawsze udaje się rozprowadzić wszystkie egzemplarze. Podobnie biblioteka parafialna, licząca ok. 2 tys. woluminów, nie jest jeszcze w pełni doceniona.
Abp Władysław Ziółek podkreślił w homilii, że życie Boże pulsuje w tej parafii, a dynamizm Bożego działania objawia się właśnie w tych, którzy tworzą wspólnotę parafialną, współpracując z Księdzem Proboszczem i jego wikariuszami. Ksiądz Arcybiskup życzył, aby zespoły parafialne jednoczyły działania tak, aby w tym Kościele lokalnym było widoczne oblicze Pana Jezusa Chrystusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odnowiona świątynia sprzyja modlitwie

„Aspekt materialny jest bardzo ważny dla każdej parafii” - podkreślił Arcybiskup łódzki. Odnowione, zadbane miejsce zebrań liturgicznych sprzyja modlitwie, skupieniu oraz refleksji. Podobnego zdania jest proboszcz parafii ks. prał. Józef Fijałkowski i większość parafian, dlatego mimo ubożenia społeczeństwa, tak wiele udało się zrobić w zakresie prac materialnych w czasie ostatnich 5 lat. Wśród licznych prac remontowych wymieniono i zmodernizowano ogrzewania w kościele, w budynku parafialnym i na plebanii. Remontowi poddano także pokrycia dachowe na wszystkich budowlach. Zadbano także o nawierzchnię otoczenia świątyni i ogrodzenie terenu kościelnego. W kościele, poza malowaniem, zainstalowano automat do uruchamiania dzwonów, zakupiono dwa witraże do zakrystii, ufundowano dwie tablice pamiątkowe itp. Nie sposób wymienić dokonanych dzieł w całości; wszystkie świadczą o tym, że parafianie czują się współgospodarzami tego miejsca i część swoich skromnych dochodów przeznaczają na rzecz dobra wspólnego. Za taką postawę, pełną troski o miejsce kultu i działań duszpasterskich abp Władysław Ziółek dziękował serdecznie zarówno Księdzu Proboszczowi i jego współpracownikom, jak i wszystkim wiernym świeckim, ponoszącym finansowy ciężar podejmowanych zadań.

Nich nikt nie czuje się potępiony

Na zakończenie homilii Metropolita łódzki zwrócił się do nieobecnych - tych spośród parafian, którzy z różnych względów oddalili się od swego Kościoła. Zapewnił, że nikt nie powinien się czuć potępiony i odrzucony. Bóg i wspólnota wierzących przyjmą każdego, kto zechce zawrócić z drogi zagubienia i oprzeć się na Jezusie Chrystusie w przeżywaniu trudności wiary i kłopotów dnia codziennego.
Minął czas wizytacji, stwarzający okazję do podsumowań i rachunków. Rozpoczyna się rok obchodów znaczącej rocznicy 90-lecia istnienia parafii. Niedziela Łódzka życzy wspólnocie parafialnej pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi oraz jej duszpasterzom jak najowocniejszego przeżywania tego czasu, umocnienia więzi miłości chrześcijańskiej, nadziei i wiary w zwycięstwo dobra.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta bez granic

Niedziela wrocławska 42/2017, str. 8

[ TEMATY ]

św. Jadwiga Śląska

święta

Tomasz Lewandowski

Grób św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy

Grób św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy

Św. Jadwiga to nie tylko patronka Dolnego Śląska. W Polsce ma pod swoją opieką ponad sto parafii, ale wieść o księżnej rozniosła się właściwie na cały świat

Miłosierdzie – to właśnie ta cecha, tak charakterystyczna dla św. Jadwigi, sprawia, że księżna z Trzebnicy przekracza granice. Najpierw te czasowe. – Św. Jadwiga, oprócz tego, że w konkretny sposób pomagała potrzebującym i chorym, miała jeszcze wyobraźnię miłosierdzia – umiejętność dostrzegania potrzeb drugiego człowieka i zarazem sposobów, którymi można mu pomóc – mówi ks. Jerzy Olszówka, proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja i św. Jadwigi w Trzebnicy, kustosz tamtejszego sanktuarium. – Robiła to w sposób, powiedzielibyśmy dziś, archaiczny. Na przykład na swoim dworze utrzymywała 13 chorych, którym osobiście usługiwała, a którzy przypominali jej Chrystusa w otoczeniu apostołów. Jest znanych wiele innych czynów św. Jadwigi, które potwierdzają jej wyobraźnię, dzięki której potrafiła pomagać. I na tym polega jest aktualność, jej fenomen.
CZYTAJ DALEJ

Bp Gonczaruk: bombardują nas, abyśmy po prostu przestali istnieć

2024-10-16 19:08

[ TEMATY ]

bp Paweł Gonczaruk

Rkc.org.ua

Bp Gonczaruk

Bp Gonczaruk

W rozmowie z mediami watykańskimi biskup rzymskokatolicki charkowsko-zaporoski dziękuje Ojcu Świętemu za modlitwę oraz apele o pokój i prosi o dalszą pomoc dla Ukrainy, którą, z powodu rosyjskich bombardowań infrastruktury krytycznej, czeka bardzo ciężka zima.

Bp Paweł Gonczaruk wyraził serdeczną wdzięczność Papieżowi Franciszkowi za jego modlitwy w intencji Ukrainy, troskę i apele o pokój. Nawiązując do papieskiego wezwania, "by Ukraińcy nie zamarzli z zimna”, skierowanego w minioną niedzielę do społeczności międzynarodowej, powtórzył, w imieniu narodu ukraińskiego: „pragniemy żyć w pokoju (...) jako osoby wolne, na naszym terytorium, na naszej ziemi” z poszanowaniem sprawiedliwości, prawdy, wolności oraz ludzkich życia i godności.
CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Polskie czuwanie na placu Św. Piotra w rocznicę wyboru św. Jana Pawła II

2024-10-16 20:31

Ks. Tomasz Podlewski

Polacy mieszkający w Rzymie, pielgrzymi i przedstawiciele duchowieństwa zebrali się wieczorem na modlitewnym czuwaniu na placu Świętego Piotra w przypadającą w środę 46. rocznicę wyboru św. Jana Pawła II. W tym roku obchodzona jest także 10. rocznica jego kanonizacji.

Czuwanie zorganizowane przez duchowieństwo z polskiego kościoła pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie rozpoczęło się w porze, o której 16 października 1978 roku z balkonu bazyliki św. Piotra kardynał Pericle Felici ogłosił wynik trwającego trzy dni konklawe i wybór metropolity krakowskiego kardynała Karola Wojtyły. Był on pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję