Reklama

U Bernardynów w Rzeszowie

Niedziela rzeszowska 52/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Boże Narodzenie jest świętem, które wprowadzone zostało dla uczczenia narodzenia Pana Jezusa już w starożytności. Papież Juliusz I zadecydował, że święto to ma być obchodzone 25 grudnia. Wcześniej miało ono różne terminy, np. w styczniu, w marcu, nawet w maju. Charakterystyczne dla święta Bożego Narodzenia są trzy Msze św. pochodzące z Rzymu, które odprawia papież: o północy, o brzasku i w ciągu dnia.
Rangę święta podkreśla Liturgia oraz związane z nią bardzo bogate, kultywowane przez ludzi wierzących w całym świecie, zwyczaje. Najbardziej popularne jest strojenie mieszkania. Wśród wszelkich ozdób pierwsze miejsce zajmowała od dawien dawna podłaźniczka, gałąź wieszana przy suficie, przystrojona smakołykami bądź własnoręcznie wykonanymi ozdobami. Później zastąpiła ją choinka, która jest ustawiana także w świątyniach. W domach wiejskich stawiany jest w kącie pokoju (spotyka się to również i dzisiaj) snop słomy. Od czasów św. Franciszka, Biedaczyny z Asyżu, w świątyniach ustawiana jest szopka. Pewnego razu pod wieczór, gdy Franciszek stał oczarowany ostatnimi błądzącymi między drzewami i krzewami promieniami słońca, nagle ujrzał coś niezwykłego - ujrzał grotę, którą wydawało mu się, że już kiedyś widział. Po chwili zadumy, doznał olśnienia - „to grota betlejemska”!
Ta wizja przyczyniła się do tego, że Franciszek polecił swoim współbraciom przygotować w grocie żłób z sianem, przyprowadzić wołu i osła na czas Pasterki, sam zaś przygotował figurkę Dzieciątka Jezus. Na tę Mszę św. zaprosił mieszkańców z okolicznych miejscowości, swoich wszystkich współbraci, a także pasterzy z okolicznych hal. Franciszek służył do Mszy św., jako diakon, a wszyscy uczestnicy spoglądając na ołtarz, gdzie dokonywał się cud przemiany chleba i wina w Ciało i Krew Pańską, i na przygotowany żłóbek doznawali niezwykłych przeżyć. Idea żłóbka, która zrodziła się w sercu Franciszka, przez jego braci z rodziny franciszkańskiej została przeniesiona w szeroki świat. Do dnia dzisiejszego w każdej świątyni, a także w domach rodzinnych, ustawiana jest szopka. Wierni prześcigają się w urządzaniu coraz to piękniejszej, by cud Betlejemskiej Nocy można było coraz głębiej przeżywać. Także Ojcowie Bernardyni każdego roku zapraszają do sanktuarium, by tu adorować Nowonarodzonego, utajonego w Najświętszym Sakramencie, złożyć Mu hołd wspólnie ze św. Franciszkiem, Biedaczyną z Asyżu.
Ojciec Święty Jan Paweł II przestrzega nas przed konsumpcyjnym stylem Bożego Narodzenia. Kiedy mówił o szopkach ustawianych w domach rodzinnych, podkreślał: „Prostota szopki kontrastuje z tym obrazem Bożego Narodzenia, który w sposób natarczywy proponują reklamy… Także piękna tradycja obdarowywania podarkami członków rodziny i przyjaciół pod wpływem pewnej mentalności konsumpcyjnej zagrożona jest utratą prawdziwego sensu tych świąt”.
Święto Bożego Narodzenia to święto rodzinne, niech więc nie braknie ich w świątyni, gdzie czeka na nie Boże Dzieciątko.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mamy medal! Kacper Tomasiak medalistą Igrzysk Olimpijskich

2026-02-09 20:48

[ TEMATY ]

sport

Olimpiada

PAP

Mamy medal! Kacper Tomasiak zdobył SREBNY medal w skokach narciarskich.

Kacper Tomasiak zdobył srebrny medal olimpijski w skokach narciarskich na normalnym obiekcie w Predazzo. Zwyciężył Niemiec Philipp Raimund. Po brąz sięgnęli ex aequo Japończyk Ren Nikaido i Szwajcar Gregor Deschwanden.
CZYTAJ DALEJ

Solidarność z parafią Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach

2026-02-10 09:01

[ TEMATY ]

archidiecezja

eutanazja

Katowice

Archidiecezja Katowicka

W poniedziałek 9 lutego abp Andrzej Przybylski odwiedził parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach, która dwa dni wcześniej ucierpiała w wyniku zalania świątyni.

Wizyta arcybiskupa była wyrazem solidarności z parafianami oraz duchowego wsparcia dla wspólnoty dotkniętej trudnym doświadczeniem. O godz. 18 abp Andrzej Przybylski sprawował Eucharystię wraz z duszpasterzami parafii, modląc się wspólnie z wiernymi o siłę, wytrwałość, a jednocześnie dziękując wszystkim, którzy już zaangażowali się i natychmiast przyszli z pomocą, by ratować świątynię.
CZYTAJ DALEJ

Seria podwyżek świadczeń otrzymywanych przez parlamentarzystów

2026-02-10 15:36

[ TEMATY ]

sejm

Karol Porwich/Niedziela

Początek roku przyniósł serię podwyżek świadczeń otrzymywanych przez parlamentarzystów. Mimo to część z nich twierdzi, że wciąż zarabia za mało – informuje wtorkowa „Rzeczpospolita”.

„4,7 tys., a nie 4,5 tys. zł, jak dotąd – tyle, z mocą wsteczną od 1 stycznia, wynosi ryczałt dla posłów nieposiadających mieszkania w Warszawie na wynajęcie lokum w stolicy” – informuje wtorkowa „Rzeczpospolita”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję